Together Magazyn » Aktualności » CZY WIESZ, ŻE…

CZY WIESZ, ŻE…

1

Jednym z najstarszych budynków Sopotu jest klasycystyczny Dworek Sierakowskich? Na parterze zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII w., kilkoro zdobnych drzwi dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady, rozeta i malowidła na suficie. W Dworku mieści się siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, które prowadzi działalność kulturalną, edukacyjną i artystyczną.

2

Poetka, pieśniarka i pisarka – Agnieszka Osiecka, której imieniem nazywa się jeden z teatrów w Sopocie (Teatr Atelier), faktycznie bywała w tym miejscu i współpracowała z nim od 1994 do 1996 roku?

3

Latarnia morska w Nowym Porcie przez lata nie tylko wskazywała drogę do gdańskiego portu statkom, które przypływały zza Mierzei Helskiej, ale była też punktem obserwacyjnym dla pilotów morskich oraz stacją kuli czasu?

4

Kula czasu znajdująca się w latarni morskiej w Nowym Porcie to jedyna taka na świecie, bo ażurowa kula czasu, a także jedna z niewielu w ogóle istniejących? Spadek kuli czasu oznacza punktualnie godziny: 12, 14, 16 i 18 według wzorca czasu DCF77, którego dokładność określana jest jako jedna sekunda dopuszczalnego kumulowanego błędu na dwieście tysięcy lat.

5

W Gdyni-Orłowie w 1920 roku mieszkał pisarz Stefan Żeromski? Obecnie w domu, który zamieszkiwał, znajduje się wystawa dotycząca tego twórcy.

6

Słynny na cały kraj gdyński festiwal muzyczny OPEN`ER po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 2002 r. na torze Stegny? Rok później przeniesiono go na skwer Kościuszki, a po trzech edycjach na lotnisko w gdyńskich Babich Dołach, gdzie odbywa się do dziś.

5/5 – (2 głosów)