Osoby, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała lub chcą zrzucić zbędne kilogramy, często zastanawiają się nad tym, ile należy dziennie spożywać kalorii. Może wydawać się, że pytanie to jest banalne, a tymczasem zapotrzebowanie kaloryczne jest inne dla każdego organizmu. Jeśli posiłki nie będą zawierać tyle kalorii, ile potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania, to uda się wprawdzie schudnąć, ale kosztem zdrowia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.

Dlaczego mamy wyliczać kalorie?

Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest bardzo ważne dla zdrowia, dlatego właśnie warto liczyć kalorie i starać się nie przekraczać dziennego zapotrzebowania. Informacja ta jest niezbędna także wtedy, gdy chce się zdrowo schudnąć. Potrzeby organizmu zależą od wielu czynników, spośród których najważniejsze to płeć, wiek, waga, wzrost oraz aktywność fizyczna. Wyliczenie zapotrzebowania nie jest trudne, dlatego warto to zrobić.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego znakomicie nadaje się kalkulator dostępny na stronie https://dietadlaserca.pl/kalkulator-kalorii/. Za jego pomocą można obliczyć, jakie jest dzienne zapotrzebowania organizmu na kalorie, aby możliwe było jego prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli organizm otrzyma zbyt dużo substancji energetycznych, to tkanka tłuszczowa będzie się odkładać, co prowadzi do problemów zdrowotnych. Zbyt mała ilość kalorii także jest szkodliwa dla zdrowia.

Obliczenie zapotrzebowania kalorycznego jest bardzo proste. W tym celu należy wpisać w kalkulatorze następujące informacje – wiek, płeć, wagę w kg, wzrost w cm oraz rodzaj aktywności, np. ćwiczenia 3 razy na tydzień i praca siedząca lub codzienne intensywne ćwiczenia i praca „stojąca”. Następnie wystarczy kliknąć „Oblicz zapotrzebowanie kalorii”, aby otrzymać wynik.

Czytamy wyniki

Otrzymany wynik to zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, czyli ilość kalorii, jaką trzeba dostarczyć w ciągu dnia, aby zachować podstawowe funkcje organizmu. Dzięki temu można dowiedzieć się, ile kalorii potrzeba, aby organizm prawidłowo funkcjonował. W przypadku osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, otrzymany wynik ułatwi ograniczenie kaloryczności posiłków w sposób bezpieczny dla zdrowia. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej.

Skuteczna dieta a kalorie

Obliczenie zapotrzebowania kalorycznego to podstawa, dzięki której można ułożyć odpowiednią dietę. Jednak to nie wszystko, ponieważ znaczenie mają nie tylko kalorie, ale również składniki odżywcze, o czym więcej na stronie https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/dieta-dash-zdrowa-dieta-dla-serca/. Szczególnie ważne są odpowiednie proporcje podstawowych składników, takich jak tłuszcze, białka oraz węglowodany. Osoby, które chcą obniżyć masę ciała, często popełniają duży błąd, ograniczając w diecie ilość tłuszczy i węglowodanów. Tymczasem nadmiar białka jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza dla osób, które cierpią na choroby wątroby lub nerek. Trzeba więc pamiętać, że tłuszcze powinny dostarczać 25-30% energii, białka 20-25%, a węglowodany pozostałą ilość energii.

Czy wiesz, ile kalorii dziennie potrzebuje twój organizm?
5 (100%) 1 vote

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany