Autor: Karolina Studzińska

Kaszuby bardzo często kojarzą nam się z takimi miastami jak Kartuzy czy Kościerzyna, niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że słynne Kaszuby obejmują również północną część województwa pomorskiego. Jednym ze słynniejszych północnokaszubskich miast jest Wejherowo. Kontynuując nasz cykl „Koleją w Pomorskie!”, zapraszamy na jednodniową wycieczkę po tym niezwykłym mieście, w której czasie wyśpiewacie kaszubskie nuty i dowiecie się, dlaczego jest to ulubione miasto fanów „Gwiezdnych Wojen”.

SKM-ką do Wejherowa

Do Wejherowa najprościej dojechać jest trójmiejską SKM-ką. W tym kierunku jeździ ona co 20 lub 30 minut, a cena biletu to niecałe 10 złotych. Najbliżej mają oczywiście mieszkańcy Gdyni, którzy do Wejherowa jechać będą nieco ponad pół godziny. Dla mieszkańców Gdańska podróż zajmie godzinę. Niska cena nie jest jedynym plusem podróżowania koleją. Wybierając ten sposób podróży, nie ogranicza nas liczba miejsc w samochodzie, oszczędzamy sobie też czas i stres związany z szukaniem miejsca parkingowego. Jest to także dużo lepsze dla środowiska.

Szlak nut kaszubskich

Dla najmłodszych uczestników Wejherowo przygotowało coś specjalnego: szlak nut kaszubskich. Jest to gotowa trasa zwiedzania po mieście, a składa się z czternastu punktów. Na każdym z nich możemy nauczyć się fragmentu słynnych „Kaszubskich nut”. Punkty zlokalizowane są przy najciekawszych miejscach w mieście. W Internecie oraz w wejherowskich punktach informacji można pobrać mapy szlaku. Czy jesteście gotowi na śpiewające zwiedzanie? Dzieciaki na pewno będą miały ogromną frajdę! Kto wie, może starsi też przypomną sobie kilka wersów z jakiejś wycieczki szkolnej? Idąc szlakiem kaszubskich nut, zobaczymy przede wszystkim przepiękny wejherowski Ratusz na Starym Rynku. Tutaj znajdziemy również pomnik założyciela miasta, Jakuba Wejhera. Pomnik stanowi ogromną atrakcję dla… fanów „Gwiezdnych Wojen”! Wielu osobom przypomina on Dartha Vadera. Nic więc dziwnego, że w Wejherowie odbywają się zloty fanów tego filmu. Kalwaria Wejherowska jest kolejnym punktem na trasie Kaszubskich Nut, który po prostu trzeba odwiedzić! Czy wiedzieliście, że pierwsze pielgrzymki do tego miejsca odbywały się już pod koniec XVII wieku? To oczywiście nie jedyne, co wyróżnia wejherowską Kalwarię. Tak naprawdę każda z 26 kaplic ma swoją własną, unikatową historię, którą warto poznać.

Odpoczynek w parku

Niedaleko Kalwarii znajduje się Park im. Aleksandra Majkowskiego, w którym znajdują się trzy ostatnie punkty naszego szlaku. Przy pięknej pogodzie park wprost tętni życiem. Wśród urokliwych alejek znajduje się mnóstwo miejsc do wypoczynku; czy to na ławce pod starym drzewem, czy na trawie w promieniach słońca. W Parku znajduje się także Amfiteatr, gdzie odbywają się najróżniejsze wydarzenia kulturalne i koncerty. Imprezy odbywają się również w pobliskim Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków, w którym siedzibę ma Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. To w tym miejscu odnajdziemy ostatnią nutkę. Czy można wyobrazić sobie lepsze zakończenie naszej muzycznej trasy niż Muzeum Muzyki?

Filharmonia Kaszubska

A jeśli już mowa o muzyce… jeśli cały czas podążaliście wyznaczonym szlakiem, z pewnością minęliście pewien nowoczesny, szklany budynek. Jeśli na początku swojej wycieczki nie chcieliście zbyt długo przy nim zabawić, koniecznie zawitajcie tam, wracając na dworzec. Budynek ten to Filharmonia Kaszubska, działająca w tym miejscu od 2013 roku. Jest to kolejny punkt na mapie Wejherowa, który ma bogatą ofertę wydarzeń muzycznych i kulturalnych.

Czyż Wejherowo nie jest najbardziej muzykalnym i śpiewnym miastem w Pomorskim? Najlepiej wsiąść w pociąg i przekonać się o tym na własnej skórze. Każdy z Was na pewno całą trasą przejdzie… śpiewająco!

Więcej inspiracji i pomysłów na spędzanie wspólnego czasu w regionie znajdziecie na www.pomorskie.travel

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany