Po całonocnej imprezie lub spotkaniu z dawno niewidzianymi znajomymi może okazać się, że zabawa była zbyt dobra, bo oprócz wspaniałych wspomnień pozostaje nam także kac. Od znajomych i rodziny można usłyszeć jak radzić sobie z kacem, jeszcze więcej rad można znaleźć w internecie. Jednak jakie są naprawdę skuteczne sposoby na kaca? Oto kilka najlepszych wskazówek.

Czym jest kac?

Kac to złe samopoczucie spowodowane wypiciem dużej ilości alkoholu, a tym samym odwodnieniem. Długość trwania kaca zależy od indywidualnych predyspozycji osoby spożywającej alkohol, a ponadto od innych czynników jak ogólne samopoczucie, zmęczenie, spożywane pokarmy itp. Zazwyczaj kac trwa nie dłużej niż 24 godziny, ale w niekutych przypadkach może trwać nawet do 72 godzin. Objawia się uczuciem pragnienia, bólem głowy, zmęczeniem i osłabieniem, a w cięższych przypadkach nawet wymiotami. Warto znać sposoby, które pomogą w złagodzeniu kaca.

Co pić na kaca?

Pojawienie się kaca nierozerwalnie wiąże się z odwodnieniem. W związku z tym w celu przywrócenia dobrego samopoczucia należy spożywać duże ilości wody, które pozwolą przywrócić właściwy poziom nawodnienia organizmu. W przypadku wymiotów koniecznie trzeba uzupełniać elektrolity. Można je kupić w aptece w formie gotowej mieszanki do rozpuszczenia. Elektrolity pomoże uzupełnić także sok pomidorowy lub woda kokosowa. Często słyszy się, że na kaca może pomóc kawa, jednak ma ona raczej działanie pobudzające w przypadku zmęczenia, ale nie zmniejsza poziomu alkoholu bez krwi. Przydatne będą soki owocowe, warzywne oraz kefiry i maślanki.

Co jeść na kaca?

W przypadku, kiedy pojawia się kac, lepiej unikać ciężkostrawnych i smażonych potraw. Mogą one dodatkowo obciążyć wątrobę i układ pokarmowy. Lepiej zdecydować się na lekkostrawne posiłki, bogate w witaminy i minerały, sprawdzą się np. banany. W przypadku wymiotów można posiłki zastąpić już wspomnianymi już sokami. W zwalczeniu osłabienia może pomóc uzupełnienie poziomu glukozy we krwi, którą alkohol obniża. Dobrym sposobem będzie zjedzenie czegoś z dodatkiem miodu zawierającego naturalne i zdrowe cukry.

Dobre rady na kaca, czyli jak sobie ulżyć?

W przypadku bólu głowy można wspomóc się proszkiem przeciwbólowym. Trzeba pamietać tylko, by pod żadnym pozorem nie brać leków z paracetamolem. Wchodzi on w reakcje z alkoholem i powoduje uszkodzenia wątroby. Kolejną dobrą radą na leczenie kaca jest umiarkowana aktywność fizyczna, dobry będzie spacer na świeżym powietrzu. Analizując wszystkie skuteczne sposoby na kaca, nie można zapominać o śnie. W takiej sytuacji warto pospać trochę dłużej, bo sen pod wpływem alkoholu nie jest aż tak głęboki i efektywny, jak normalny sen.

Czego unikać podczas kaca?

Podczas kaca należy unikać wzmożonej aktywności fizycznej, która może doprowadzić do jeszcze większego zmęczenia i odwodnienia. Wbrew obiegowej opinii należy unikać także picia tzw. klina, czyli spożywania alkoholu podczas kaca. Może to tylko spotęgować złe samopoczucie, a nawet doprowadzić do wymiotów.

Źródło: https://mozgi.pl/jakie-sa-skuteczne-sposoby-na-kaca-98D5

Skuteczne sposoby na kaca – sposoby potwierdzone naukowo
Oceń ten post

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany