Together Magazyn » Dom » Czy warto krochmalić tkaniny?

Czy warto krochmalić tkaniny?

Krochmalenie tkanin, w tym ubrań, bielizny i pościeli, to dawna metoda pielęgnowania materiałów pozwalająca m.in. na dłuższe zachowanie ich świeżości. Choć współcześnie nie cieszy się dużą popularnością, warto pomyśleć o powróceniu do niej. Krochmalenie przynosi bowiem wiele korzyści.

Czym jest krochmal?

Klasyczny krochmal to rodzaj płynu, który powstaje poprzez zmieszanie w odpowiednich proporcjach skrobi roślinnej (zazwyczaj ziemniaczanej) z odpowiednią ilością wody. Proces jego robienia przypomina przygotowywanie kisielu – polega na zagotowaniu zawiesiny skrobi we wrzątku. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne rodzaje krochmalu. Płyn wykonuje się także z ryżu oraz cukru.

Zastanawiając się, jak zrobić krochmal, warto skorzystać ze wskazówek dostępnych w internecie. W sieci bez trudu można znaleźć wiele artykułów i blogów, które krok po kroku opisują sposób wykonania płynu. Sprawdzony przepis znajduje się np. na stronie https://domwporzadku.com/article/jak-zrobic-krochmal-co-jest-potrzebne-przepis.

Do czego warto stosować krochmal?

Zabieg krochmalenia można stosować do pielęgnowania wielu różnorodnych tkanin. Poleca się go wykonywać zwłaszcza w przypadku poszewek pościelowych, prześcieradeł, obrusów, serwet oraz firanek. Krochmal można także wykorzystać do pielęgnacji ubrań. Działa on korzystnie na eleganckie koszule, bawełniane bluzki oraz spodnie, a także sukienki i spódnice wykonane z mnących się materiałów, np. lnu.

Jakie zalety ma krochmalenie tkanin?

Krochmal był chętnie stosowany przez nasze babcie. Starsze pokolenie doceniało rozległe zalety tego rozwiązania. Współcześnie metoda ta odeszła nieco w zapomnienie. Ostatnimi czasy coraz więcej osób poszukuje jednak naturalnych sposobów dbania o tkaniny, bez konieczności stosowania nadmiernej ilości środków chemicznych. Dobrym pomysłem jest więc powrót do tradycji krochmalenia materiałów, zwłaszcza w przypadku dbania o pościel. Ma to bowiem wymiar zarówno praktyczny, jak i higieniczny.

Klasyczny krochmal doskonale zapobiega wchłanianiu potu i brudu w materiały. Dzięki jego zastosowaniu wszelkie zanieczyszczenia z tkanin są usuwane wraz ze skrobią podczas prania. Co istotne, ubrania lub pościel, które zostały poddane krochmaleniu, zyskują również większą odporność na osadzanie się na nich bakterii i kurzu. Pod wpływem takiego zabiegu materiały zostają także pokryte swego rodzaju gładką powłoką, która sprawia, że o wiele łatwiej usunąć z nich później różnego rodzaju zabrudzenia. Krochmal powoduje bowiem, że nie wnikają one w głąb włókien. Oprócz tego delikatnie usztywnia on tkaniny.

Jeśli chodzi o pościel, krochmal nadaje jej niezwykłą gładkość, ułatwia odparowywanie potu i chroni ją przed nadmiernym gromadzeniem wilgoci, co powoduje, że wygląda ona bardziej świeżo. Dzięki zastosowaniu płynu staje się też odporniejsza na zagniecenia. W przypadku prasowania proces ten przebiega o wiele sprawniej. Trzeba jednak pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury żelazka, ponieważ krochmal może wykazywać tendencje do przypalania się.

5/5 – (1 głosów)