Together Magazyn » Ciekawostki » Czy w pierwszym miesiącu ciąży można zaobserwować widoczne objawy?

Czy w pierwszym miesiącu ciąży można zaobserwować widoczne objawy?

Gdy czytasz artykuły o tym, jak wygląda przebieg ciąży tydzień po tygodniu, pierwszy miesiąc przeważnie nie jest wybitnie interesująco opisany. Wiele przyszłych mam nie odczuwa na tym etapie żadnych istotnych zmian, a dla niektórych wieść o ciąży jest sporym zaskoczeniem. Czy jednak pierwsze tygodnie ciąży wiążą się z jakimiś objawami?

Jest co najmniej jeden, bardzo wyraźny objaw ciąży w pierwszym miesiącu. Jest nim zanik miesiączki. Jeżeli do tej pory twój cykl menstruacyjny był regularny i nagle krwawienie nie wystąpiło, z dużym prawdopodobieństwem powodem jest zapłodnienie. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jakich jeszcze sygnałów możesz się spodziewać.

Przebieg ciąży tydzień po tygodniu– możliwe objawy w pierwszym miesiącu:

  1. Plamienie (krwawienie) implantacyjne

Gdy zagnieżdżający się w macicy zarodek uszkodzi naczynie krwionośne błony śluzowej, wówczas przyszła mama może zauważyć na bieliźnie plamę krwi. Ten objaw nie występuje jednak u wszystkich ciężarnych.

2. Nabrzmiałe piersi

Ten objaw może pojawić się już nawet 2 tygodnie po zapłodnieniu. W wyniku zmian hormonalnych piersi są powiększone, bolesne i ciężkie.

3. Zmęczenie

Spadek formy również plasuje się na wysokiej pozycji w rankingu wczesnych objawów ciąży. Wiele przyszłych mam na tym etapie odczuwa senność i brak energii w ciągu dnia.

4. Mdłości

Bardzo klasyczny objaw ciąży. Czasami towarzyszą im wymioty, jednak nie zawsze. Pierwsze mdłości mogą wystąpić nawet dwa tygodnie po zapłodnieniu. To mit, że mdłości u ciężarnych pojawiają się tylko o poranku, bo właściwie mogą zaatakować o każdej porze dnia lub nocy. Wczesna ciąża może też wyostrzać wrażliwość na niektóre zapachy, wówczas aromat gotujących się potraw, dym papierosowy albo perfumy sprawiają, że ciężarnej robi się niedobrze.

5. Awersja do niektórych produktów spożywczych lub wręcz przeciwnie – zachcianki

W niektórych przypadkach zmiany w preferencjach żywieniowych u ciężarnych są bardzo nietypowe. Oddaną kawoszkę nagle odrzuca aromat kawy, a zwolenniczkę łagodnych smaków ciągnie do dań przyprawianych chrzanem i chili.

6. Bóle głowy

Zwiększona cyrkulacja krwi, spowodowana zmianami hormonalnymi, może powodować częste, ale raczej łagodne bóle głowy.

7. Zawroty głowy i omdlenia

Te objawy są związane ze spadkiem ciśnienia tętniczego. Omdlenia we wczesnej ciąży czasami mają też związek z niskim poziomem cukru we krwi.

Jak widzisz, wielu z tych objawów możesz nawet nie skojarzyć z ciążą, w końcu komu nie przytrafia się zmęczenie albo łagodny ból głowy. Jednak dla kobiet, które z utęsknieniem wyczekują ciąży, każdy sygnał, który może o niej świadczyć, ma ogromne znaczenie. Na wczesnym etapieprzebieg ciąży tydzień po tygodniu może wyglądać różnie, jednak niektóre kobiety twierdzą, że po zajściu w ciążę po prostu o tym wiedziały. Wszak czy istnieje lepszy drogowskaz na świecie niż kobieca intuicja?

Piśmiennictwo:

Young N. Early pregnancy symptoms: First signs you might be pregnant. https://www.kidspot.com.au/birth/pregnancy/signs-and-symptoms/first-symptoms-of-pregnancy-what-happens-right-away/news-story/2683c7eed8bb3fe71f95599078bddea5 Data dostępu: 11.12.2018.

Oceń