Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy temperaturą mat grzewczych podłogowych można sterować ze smartfona?
Obraz

Czy temperaturą mat grzewczych podłogowych można sterować ze smartfona?

Technologia Smart Home coraz prężniej rozwija się w naszych domach. Wiele osób na smartfonie sprawdza wysokość opłat za prąd, steruje czujnikami światła czy alarmem przeciwwłamaniowym. Czy tak samo da się zarządzać matami grzewczymi podłogowymi?

Na czym polega działanie maty?

Na początek wyjaśnienie pojęcia maty do ogrzewania domu. Chodzi o element elektrycznego ogrzewania podłogowego. Mata to tworzywo, w którym umieszczony jest kabel grzewczy poprowadzony przez całą długość. Mocując matę pod podłogą, można osiągnąć równomiernie ogrzaną powierzchnię w łazience czy kuchni, a nawet stworzyć w pomieszczeniu wydzieloną strefę grzejną. Specjalny kabel łączy ją z domową siecią elektryczną.

Maty grzewcze podłogowe umieszczone są stosunkowo płytko pod pokryciem podłogi – najczęściej pod płytkami lub gresem. Dzięki temu w razie awarii lub chęci wymiany systemu, wystarczy zdjąć glazurę. To właśnie prostota tego rozwiązania przekonuje Polaków. Dodatkowo oparcie działania maty grzewczej na elektryce sprawia, że można mieć w domu ciepłą podłogę bez wyrzutów sumienia. Przy podgrzewaniu podłogi nie powstają spaliny, szkodliwe promieniowanie ani inne niepotrzebne substancje. Dlatego uważa się ją za technologię czystą i przyjazną człowiekowi.

Sterowniki do mat grzewczych podłogowych

Jedynym, o co może obawiać się osoba zastanawiająca się nad umieszczeniem takiej maty pod swoją podłogą, jest sterowanie. Stereotyp mówi, że trzeba mieć zaawansowane umiejętności technoczne, aby panować nad tym systemem. Inni obawiają się braku kontroli nad temperaturą swojej podłogi lub wysokich rachunków. Rzeczywistość jest trochę inna. Rzeczywiście, do tej pory da się kupić manualne systemy regulacji temperatury w termostacie. Zazwyczaj można w ich przypadku ustawić tylko dwie temperatury: powietrza i samej podłogi np. w łazience lub w całym domu. Jak łatwo się domyślić, to nie wyczerpuje możliwości nowoczesnych systemów podłogowych. Stąd nowoczesniejsze maty grzewcze podłogowe marek takich jak Samurio, podłączone do termostatu działającego w sieci bezprzewodowej. Te pozwalają już na szerszy zakres działań, takich jak ustawianie temperatury osobno dla każdego pokoju czy strefy. Wreszcie są też zdalne sposoby na regulację temperatury maty grzewczej podłogowej. Do obsługi większości z nich wystarczy zwykły smartfon.

Smartfon i maty grzewcze podłogowe

Brak umiejętności obsługi nowoczesnych urządzeń technologicznych to główna bariera powstrzymująca przed korzystaniem z takich systemów. Na szczęście obecnie można już sterować swoim systemem ogrzewania podłogowego za pośrednictwem smartfona. Niektóre firmy, jak np. Samurio, umożliwiają z poziomu smartfonu:

  • regulację temperatury w poszczególnych strefach,
  • ustawianie temperatury mat i folii grzewczych osobno dla sufitu, ścian i podłogi,
  • akumulację energii w czasie obowiązywania tańszej taryfy,
  • wyłączenie systemu w określonych godzinach.

Wszystko to pozwala znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.

Oceń