Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Co zabrać na pierwszy spacer z noworodkiem jesienią?
nkjodgob

Co zabrać na pierwszy spacer z noworodkiem jesienią?

Pierwszy spacer z maluszkiem to wielkie wydarzenie. Nic więc dziwnego, że wielu młodych, debiutujących w nowej roli rodziców ma tak wiele pytań i mnóstwo wątpliwości. Niestety maleństwa nie przychodzą na świat z instrukcją obsługi w dłoni… bardzo nad tym ubolewamy. Naprawdę szkoda! Po ilu dniach można wyjść z maluchem na dwór? Co zabrać na pierwszy spacer? Jak sprawdzić, czy dziecko nie marznie? Skąd wiedzieć, czy nie jest mu zimno lub za gorąco? Przygotowaliśmy kilka prostych porad, które sprawią, że pierwszy jesienny spacer będzie dla wszystkich prawdziwą przyjemnością.

Kiedy zabrać noworodka na pierwszy jesienny spacer?

Jeszcze do niedawna zalecano, aby pierwszy spacer z noworodkiem zaplanować ok. 3 tygodnie po narodzinach. Obecnie proponuje się już jednak znacznie wcześniejsze spacery! Dzieci urodzone wiosną i latem, mogą się na niego wybrać już 3-4 dni po porodzie, a dzieci urodzone jesienią i zimą, powinny poczekać tydzień lub dwa, ale jeszcze przed spacerem, można je poddać werandowaniu. Nie jest to konieczne, ale sprawdza się szczególnie wśród mam, które po porodzie potrzebują więcej czasu, aby dojść do siebie. Wystawianie ubranego malucha na balkon lub stawianie w wózku przy szeroko otwartym oknie może być świetnym przygotowaniem do spaceru. Symulowany spacer pomoże noworodkowi zaaklimatyzować się lepiej w nowym otoczeniu.

Choć każda pora roku jest odpowiednia, by wyjść z dzieckiem na dwór, to istnieją zalecenia odnośnie do temperatury. Zostańcie w domu, jeżeli temperatura spadnie poniżej –10˚C lub poniżej –5˚C w przypadku silnego wiatru. Na początek wystarczą też krótkie 15-20-minutowe przechadzki, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy dziecko zgłodnieje lub zrobi się niespokojne z powodu mokrej pieluchy. Do pierwszego spaceru trzeba się również odpowiednio przygotować.

Jak przygotować wózek dla noworodka?

Wózki dla dzieci to bardzo ważny element wyprawki. Gdy przyjdzie pora na pierwszy spacer, maluchowi przyda się odpowiedni materac, kocyk, otulacz, ale też regulowana budka z systemem wentylacji. Ochroni ona dziecko przed słońcem, śniegiem, wiatrem i deszczem. Innym ważnym elementem wyposażenia wózka jest dobry gruby materacyk, który zwykle jest już z wózkiem w komplecie. Jeśli nie odpowiada nam jednak jego jakość, można wybrać drugi produkt z lepszych materiałów. Dziecku przyda się także ciepły kocyk bawełniany lub bambusowy. Nie obędzie się także bez otulacza z lekkich, przewiewnych i naturalnych tkanin. Otulanie wycisza dziecko i ułatwia mu zasypianie. Latem przyda się też moskitiera i parasolka przeciwsłoneczna, natomiast jesienią nieprzemakalny pokrowiec, specjalna osłonka przed wiatrem i przeciwdeszczowa folia ochronna. Należy jednak pamiętać, aby nie używać jej przez zbyt długi czas, ponieważ dziecko musi mieć stały dopływ świeżego powietrza. Z całą pewnością nie należy też przykrywać budki pieluchą tetrową, gdyż też nie dociera do niej wówczas powietrze, co może prowadzić do niebezpiecznego przegrzania dziecka.

Kompletna torba do wózka

Wychodząc z noworodkiem na spacer, należy też pamiętać o torbie do wózka. W niej zawsze warto mieć podstawowy zestaw do przewijania – mokrą chusteczkę, krem ochronny i kilka pieluszek. Przyda się także dodatkowe ubranko, butelka i smoczek. Dla siebie weźmy chusteczki higieniczne, rękawiczki i bidon z wodą lub termos z ciepłym napojem. Na pewno przyda się, jeśli będzie wyjątkowo chłodno. Wszystkie niezbędne akcesoria można spakować do torby umieszczonej na rączce wózka. Przed wyjściem warto się upewnić, że wszystko mamy i wyruszyć na pierwszy odprężający spacer.

Oceń