Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Co warto wiedzieć na temat samochodów hybrydowych?
cowartowiedziecnatematsamochodowhybrydowych

Co warto wiedzieć na temat samochodów hybrydowych?

Samochody hybrydowe cały czas zyskują na popularności, niemniej nadal stanowią tylko pewną część sprzedaży nowych pojazdów, a więc niektórzy ludzie wciąż nie są świadomi ich zalet. Aby rozwiązać problem dezinformacji oraz braku konkretnych danych, przygotowaliśmy niniejszy artykuł z myślą o lepszym zobrazowaniu, czym tak naprawdę jest ten swoisty nowy rozdział motoryzacji.

Hybrydy idealnie sprawdzają się w mieście… ale co z autostradami?

Podczas gdy diesle najlepiej sprawdzają się w jeździe autostradą, wielu uważa, że w przypadku hybryd jest odwrotnie.

Dzięki silnikowi elektrycznemu, który radzi sobie z jazdą z małą prędkością, niektóre hybrydy mogą spędzać dużo czasu w mieście bez benzyny. Nie każdy model to potrafi – na przykład te produkowane przez General Motors i Hondę, nie mogą być zasilane wyłącznie energią elektryczną – niemniej nawet wtedy wspomaganie silnikiem elektrycznym oznacza, że zużyjesz znacznie mniej benzyny niż w przypadku odpowiednika niehybrydowego.

Nie oznacza to jednak, że nie mogą też pracować na autostradzie.

Aerodynamiczna konstrukcja hybrydy sprawia, że długie okresy na autostradzie mogą być zaskakująco oszczędne, a wyższe prędkości niektórych pojazdów tylko z napędem elektrycznym oznaczają, że możesz nie zużywać dużo benzyny również podczas krótszych, szybszych podróży.

Nie trzeba często wymieniać baterii

Czy ten mit wciąż jest aktualny? Niestety tak, ponieważ w opinii wielu osób kupowanie nowej hybrydy (nie wspominając o modelach z drugiej ręki) wygeneruje kolejny wysoki koszt w postaci wymiany baterii.

Na szczęście tak nie jest. Baterie hybrydowe nie tylko wytrzymują w większości przypadków niezwykle długo – nawet pod przymusem, jak te w nowojorskich taksówkach – ale ich wymiana nie kosztuje już majątku.

Przy czym nie ma wystarczająco dużo danych, aby sugerować, że taki wóz na pewno będzie wymagał wymiany – w wielu przypadkach sam samochód może być przeterminowany, zanim bateria się wyczerpie.

Są naprawdę łatwe w prowadzeniu

Jedną z rzeczy, które wielu ludziom podoba się w hybrydach, jest łatwość ich prowadzenia. Tylko dlatego, że pod maską znajduje się mnóstwo skomplikowanych podsystemów, nie oznacza to, że będziesz potrzebować dyplomu z fizyki kwantowej, aby je obsługiwać.

Zdecydowana większość modeli ma zamontowaną automatyczną skrzynię biegów, a niektóre stosują technologię w postaci skrzyni bezstopniowej CVT z nieokreśloną liczbą przełożeń/

Podsumowanie

Jak wspominaliśmy na początku, samochody hybrydowe są kolejnym etapem rozwoju światowej motoryzacji i nie zanosi się na to, aby plany modernizacji technologii z nimi związanej miały zostać porzucone.  Szczególnie w obliczu perspektywy ciągłego wzrostu ich popularności. Jeszcze kilka lat temu bowiem mało który obywatel Polski mógł spodziewać się zobaczenia takiego wozu na drodze, a jednak jego widok staje się coraz bardziej powszechny. Szczególnie, że pozwala bolid ten stawia również na aspekt ekologiczny, tak ważny w dzisiejszych czasach.

Oceń