Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Co jeść i jak ćwiczyć, by wysmuklić sylwetkę na wiosnę
co-jesc-i-jak-cwiczyc-by-wysmuklic-sylwetke-na-wiosne

Co jeść i jak ćwiczyć, by wysmuklić sylwetkę na wiosnę

Większość z nas marzy o szczupłej sylwetce. Pytanie, jak ją wypracować? Najlepszym sposobem na to, by mieć ładną figurę, jest odpowiedni dobór diety na dobrą sylwetkę oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Dowiedz się, co jeść i jak ćwiczyć, by efekty były widoczne gołym okiem i móc je wkrótce zaprezentować światu.

Dlaczego aktywność fizyczna jest taka ważna?

Każdy z nas wie, że ćwiczenia fizyczne mają decydujący wpływ na to, jak kształtuje się nasza sylwetka. To dzięki nim jesteśmy w stanie wysmuklić ciało, wyrzeźbić mięśnie, poprawić kondycję. Aktywność fizyczna przyspiesza przemianę materii, poprawia również samopoczucie – a to dopiero początek długiej listy korzyści wynikających z aktywności fizycznej.

Dobór ćwiczeń na smukłą sylwetkę powinien być indywidualny i uwzględniać budowę ciała osoby ćwiczącej. Osoby, które można zakwalifikować do tych o sylwetce typu skinny fat (mimo pozornej szczupłości zawiera sporą ilość tkanki tłuszczowej), by osiągnąć idealną sylwetkę, powinny rozpocząć ćwiczenia siłowe, kupić hantle lub taśmy, a także przygotować się do ćwiczeń, które przyspieszą metabolizm.

Z kolei osoby o nieco większej masie ciała, które marzą o utracie kilogramów, powinny postawić na trening kardio, a także inne formy sportu. Ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, by zadbać o swoje kształty, będzie trening kompleksowy. Polega on na połączeniu kilku form treningu: aerobowego, siłowego, gibkości i elastyczności oraz treningu z elementami rozciągania.

Trening aerobowy

To jedna z lepszych form treningu na smukłą sylwetkę, gdyż pozwala zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Warunkiem takiego treningu jest niewielkie obciążenie organizmu w czasie wysiłku i osiągnięcie stałego poziomu intensywności ćwiczeń. Pamiętajmy tylko, by trening aerobowy trwał co najmniej 20 minut, ponieważ dopiero po upływie takiej długości czasu rozpoczyna się spalanie tkanki tłuszczowej.

Przykładowe formy treningu aeorobowego: bieganie, skakanie na skakance, jazda na rowerze, pływanie.

Trening anaerobowy

To trening, który pozwoli  zadbać o ładne mięśnie oraz smukłe ciało. Jak wskazuje nazwa, jest to trening, który opiera się na wytwarzaniu energii w warunkach beztlenowych. Tego typu ćwiczenia na szczupłą sylwetkę przyczyniają się do rozwoju mięśni.

Przykładowe formy treningu anaerobowego: pompki, ćwiczenia na drążku, ćwiczenia z hantlami, brzuszki, przysiady.

Ćwiczenia tego typu można wykonywać przy wykorzystaniu różnorodnego sprzętu.

Trening interwałowy

Znany również jako HIIT to trening o wysokiej intensywności. Polega na tym, że łączymy naprzemiennie wysiłek bardzo intensywny z tym o umiarkowanej intensywności. Średnio jedna sesja treningowa powinna trwać 20-25 minut. 

Taki trening pozwala spalić szybciej tkankę tłuszczową i kształtować ciało. Trening przeplatany dobrze pobudza metabolizm ciała i pomaga uzyskać zgrabną, smukłą sylwetkę. Co ważne taki trening pozwala spalić kalorie nie tylko w czasie aktywności, ale właśnie po jego zakończeniu. Ze względu na ich dużą intensywność zaleca się go wykonywać rzadziej i nie dłużej niż 30 minut. Przykładowe akcesoria do ćwiczeń, które sprawdzą się w trakcie pracy nad smukłą sylwetką, przedstawia poniższa grafika.

Pamiętajmy tylko o tym, że tkanka tłuszczowa spala się równomiernie z różnych partii ciała i pierwsze efekty ćwiczeń są widoczne w miejscach mniej zatłuszczonych, na twarzy, szyi, ramionach, a w tych, których jest więcej, potrzeba wiele cierpliwości, aby dojrzeć efekty.

-co-jesc-i-jak-cwiczyc-by-wysmuklic-sylwetke-na-wiosne

Co jeść, by być szczupłym?

Ćwiczenia są ważne, ale jeszcze lepsze efekty można osiągnąć, łącząc je z odpowiednią dietą na dobrą sylwetkę. Warto zadbać zarówno o wartość odżywczą posiłków, jak i ich regularność, dzięki czemu zmniejsza się ochota na podjadanie. Żeby móc wyszczuplić sylwetkę, trzeba przejść na dietę redukcyjną, która polega na ustaleniu indywidualnego deficytu kalorycznego, czyli różnicy między naszym dziennym zapotrzebowaniem na kalorie a ilością kalorii w naszych posiłkach. Musimy spalać więcej kalorii, niż zjadamy.

Bardzo ważną rolę w żywieniu odgrywają warzywa i owoce. Zawierają one bowiem dużo błonnika, który reguluje pracę jelit, a także zwiększa uczucie sytości. Owoce oraz warzywa zawierają także flawonoidy, czyli aktywne substancje, które znacząco zwiększają odporność organizmu, a także chronią przed wieloma różnymi chorobami, w tym nowotworowymi. Unikajmy za to żywności przetworzonej, gdyż najczęściej zawiera sól, cukier i konserwanty. Postawmy na świeże owoce, warzywa, chude białko, produkty pełnoziarniste.

Warto zadbać także o wykorzenienie złych nawyków żywieniowych, wyeliminować z diety posiłki typu fast food i wdrożyć nowe, zdrowsze przyzwyczajenia. Te najważniejsze przedstawia poniższa grafika.

-co-jesc-i-jak-cwiczyc-by-wysmuklic-sylwetke-na-wiosne

Sprawdź także: Jak komponować zdrowe plany żywieniowe oraz Jak prowadzić zdrowy styl życia – 8 zasad, które możesz wprowadzić od dzisiaj

Najlepszy strój na trening

Efekty swojej pracy można także podkreślić odpowiednio dobranym ubiorem. Odzież marki 4F doskonale sprawdzi się w trakcie intensywnych treningów. Dobrze dopasowuje się do kształtu sylwetki, nie powoduje otarć, szybko odprowadza pot na zewnątrz i umożliwia pełną swobodę ruchów. Przykładową stylizacją z wykorzystaniem odzieży z kolekcji Seamless przedstawia poniższa grafika.

-co-jesc-i-jak-cwiczyc-by-wysmuklic-sylwetke-na-wiosne

Zobacz całą kolekcję: https://4f.com.pl/kategorie/seamless.html 

Smukła sylwetka tego lata

Osiągnięcie szczupłej sylwetki wcale nie musi być mglistym marzeniem. Zamiast narzekać na brak kondycji, zacznij ćwiczyć już dziś i zmień złe nawyki żywieniowe na dobre. Do wakacji pozostało kilka miesięcy, dlatego warto wdrożyć sprawdzone sposoby na smukłą sylwetkę, by osiągnąć dobre efekty latem. Pamiętajmy jednak, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak wyszczuplić sylwetkę, ponieważ każdy z nas jest inny, inaczej wygląda, ma inny skład ciała, jest w różnym wieku, ma różne doświadczenia związane z treningiem. Bez wątpienia jednak wytrwałość i samodyscyplina pozwolą osiągnąć wymarzony efekt.

Oceń