Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czym się kierować, wybierając projekt domu?
projektydomow

Czym się kierować, wybierając projekt domu?

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Dom jest synonimem luksusu, ale również swobody, wygody i większego zadowolenia. Aby jednak faktycznie tak było, musi on być wykonany zgodnie z naprawdę dobrym projektem. Obecnie dostępne są różne projekty domów, co sprawia, że wiele osób nie wie, na który postawić. Co brać pod uwagę, wybierając projekt wymarzonego domu?

Jaką powierzchnię domu wybrać?

Tym, co należy koniecznie uwzględnić, przeglądając projekty domów, jest powierzchnia budynku. Najmniejsze domy, które polecane są rodzinom trzyosobowym, mają powierzchnię wynoszącą około 100 – 120 metrów kwadratowych. Jeśli rodzina jest większa bądź chcemy mieć większą ilość pomieszczeń, warto postawić na dom, którego powierzchnia wynosi przynajmniej 180 metrów kwadratowych. Warto przy tym pamiętać, że im większy dom, tym większe później jego koszty utrzymania. Nie zawsze warto więc decydować się na duży budynek, który później nie będzie w pełni wykorzystany.

Jakie pomieszczenia powinny znaleźć się w domu?

Analizując projekty domów, zawsze warto zwrócić uwagę na pomieszczenia, które uwzględnił architekt. Standardem jest oczywiście salon, sypialnia, kuchnia i łazienka. Może jednak okazać się, że sypialni jest więcej niż jedna, a w domu dodatkowo znajduje się pralnia, spiżarnia i garderoba. UWAGA: łatwo rzucić się na projekt, w którym znajduje się wiele pomieszczeń. Zawsze trzeba się jednak zastanowić nad tym czy tak naprawdę są one nam w ogóle potrzebne. Jeśli nie robimy przetworów na zimę, po co nam spiżarnia? Jeżeli nie planujemy dzieci, czy trzy sypialnie są naprawdę konieczne? Tego typu pytania warto zadać sobie przed ostatecznym wyborem projektu.

Jaki dach powinien mieć dom?

Projekty domów różnią się nie tylko powierzchnią i ilością pomieszczeń, ale również rodzajem dachu. Warto pamiętać, że im prostszy dach, tym mniejszy będzie koszt jego wykonania. Nie trzeba obawiać się prostych dachów – po wykonaniu są one równie efektowne, co dachy skomplikowane, których wykonanie pochłania naprawdę bardzo duże koszty. Zdecydowanie najczęściej wybierane są projekty domów z dachem dwuspadowym. W naszym klimacie – jeśli zima jest śnieżna – sprawdzają się one naprawdę bardzo dobrze.

Ile pięter ma mieć dom?

Wybierając projekt domu, koniecznie trzeba zastanowić się także nad ilością kondygnacji. Domy parterowe są dużo tańsze w utrzymaniu – generują bowiem niższe koszty ogrzewania. Im wyższy dom, tym więcej będzie kosztował nas sezon grzewczy. W dobie rosnących cen ma to naprawdę duże znaczenie. Warto przy tym pamiętać, że domy parterowe wcale nie są mniej funkcjonalne.

Projekty domów są naprawdę bardzo różne. Chcąc wybudować dom, nigdy nie należy decydować się na pierwszy projekt, który wejdzie nam w ręce. Jest to bowiem zbyt poważna decyzja, aby była ona nieprzemyślana. Kierując się naszymi wskazówkami, można postawić na naprawdę dobry projekt, który pozwoli na wybudowanie funkcjonalnego domu dopasowanego do potrzeb.

Oceń