Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Szafa narożna – kiedy warto się na nią zdecydować?
adobestock

Szafa narożna – kiedy warto się na nią zdecydować?

W świecie aranżacji wnętrz coraz większą uwagę przykłada się do właściwej organizacji, która znacznie ułatwia utrzymanie porządku w mieszkaniu. Szafy to meble, które świetnie wpisują się w ten trend, umożliwiając przechowywanie dosłownie wszystkiego, od ubrań i tekstyliów, przez buty, bieliznę czy walizki, aż po skrzynki z narzędziami, albo nawet kolekcję albumów ze zdjęciami. Kiedy to szafa narożna okaże się najlepszym wyborem?

Sprytne wykorzystanie rogów pomieszczeń

Szafy narożne popularne kilkanaście lat temu nie zawsze były praktycznymi meblami. Przede wszystkim zabierały one dużo miejsca w pomieszczeniu, w zamian oferując bardzo głębokie półki, które trudno było rozsądnie zorganizować. Dzisiejsze modele tego rodzaju szaf wyglądają nieco inaczej, a ich projekt został znacznie dokładniej przemyślany pod kątem funkcjonalności, wygody użytkowania, oszczędności miejsca, a zarazem i organizacji, która ułatwia utrzymywanie porządku.

Duże zainteresowanie w ostatnim czasie zyskały szafy narożne zewnętrzne, czyli, jak sama ich nazwa wskazuje, montowane nie w wewnętrznym rogu pomieszczenia, a tworząc praktyczną, a zarazem ciekawie wyglądającą zabudowę ściany. Takie części pomieszczeń rzadko są w jakikolwiek sposób wykorzystywane – częściej na takim fragmencie ściany wiszą plakaty i obrazy dekoracyjne, żeby wizualnie ocieplić jej wygląd. Indywidualny projekt szaf, których wizualizację zobaczyć można na stronie https://www.komandor.pl, pozwala na dopasowanie mebla pod wymiary konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu można mieć wpływ na wszystkie elementy projektu, w tym wymiary szafy, jej głębokość, ilość półek w środku, wygląd, a nawet kolor i rodzaj wykończenia drzwi. W nowoczesnych projektach rzadko już pojawiają się drzwi uchylne, które lepiej sprawdzają się tradycyjnych szafach stojących przy ścianie lub we wnęce. Modele narożne znacznie częściej wyposażone są w drzwi przesuwne, których wygląd często w ciekawy sposób dodaje pomieszczeniom charakteru i stylu.

Gdzie szafa narożna pasuje idealnie?

Szafy narożne sprawdzają się w różnych pomieszczeniach, takich jak przede wszystkim sypialnie, przedpokoje, pokoje dziecięce i gabinety. Żeby móc się na nie zdecydować, potrzebny jest jedynie wolny róg w pomieszczeniu nadający się do zabudowania. Żadne półki montowane bezpośrednio do ściany nie zastąpią szafy, w której może pojawić się także drążek na ubrania albo szuflada, a całość jest wygodnie zamykana dzięki drzwiom przesuwnym.

Warto pamiętać, że przestrzeń przeznaczona na szafę narożną, niekoniecznie musi być duża. Projekty szaf Komandor przygotowywane są indywidualnie, co pozwala na dopasowanie ich do posiadanego miejsca. Z

drugiej strony mając do dyspozycji obszerne pomieszczenia, można pozwolić sobie na montaż naprawdę szerokiej szafy, którą zabuduje się duży fragment ściany. Właściwie nie istnieją ograniczenia co do możliwych rozmiarów. Istnieją jedynie zalecenia, aby szafa nie była głębsza niż 70 cm, ponieważ organizacja tak głębokich półek może być trudna i niewygodna.

Przy tworzeniu projektu szafy, dobrze jest jednak pamiętać, że nie zawsze największy model, jaki zmieści się w mieszkaniu, okaże się najpraktyczniejszy. Żeby zaplanować, ile miejsca wewnątrz mebla będzie dokładnie potrzebne, dobrze jest najpierw przemyśleć, co zamierza się w niej przechowywać.

Wnętrze szafy narożnej – jak je mądrze zaprojektować?

Zamawiając szafę narożną tworzoną na wymiar, można niemalże dowolnie zaprojektować jej wnętrze. Żeby zrobić to rozsądnie i ułatwić sobie tym samym organizację przechowywanych w niej przedmiotów, najpierw należy określić, co dokładnie znajdzie w niej swoje miejsce. Podstawowy wybór elementów znajdujących się w szafie to drążek na wieszaki, półki oraz szuflady. Półki obecne są w niemalże każdym modelu, ponieważ nadają się do przechowywania największej ilości rzeczy. Można układać na nich ubrania i poskładane tekstylia, buty, akcesoria takie jak czapki, książki, segregatory i wiele, wiele innych. Nie są one jednak całkowicie uniwersalnym rozwiązaniem – niezbyt dobrze nadają się do przechowywania kurtek czy płaszczy, które powinny wisieć na wieszakach, albo drobnych rzeczy takich jak bielizna, którą zwykle przechowuje się w przeznaczonych do tego koszyczkach lub szufladach. Szuflady świetnie nadają się do niewielkich przedmiotów, które trudno utrzymać w porządku na półce. Niektórzy przechowują w nich także ubrania i tekstylia.

Projektując wnętrze szafy narożnej, warto zwrócić uwagę także na jego rozmiar. Ważna jest między innymi głębokość szafy, która w dużej mierze wpływa na jej pojemność. Co ważne, choć głębokie półki mogą wydawać się wygodne, czasem bywa wręcz przeciwnie – zbyt duża głębokość utrudnia dostęp do przechowywanych rzeczy i utrzymanie wśród nich porządku. Drzwi przesuwne, choć wygodne, zabierają nieco głębokości całego mebla przez konieczność zamontowania systemu zamykania, czyli torów, po których przesuwają się drzwi. Z drugiej strony wybór drzwi uchylnych to konieczność przestrzeni na zewnątrz szafy, żeby móc je wygodnie otwierać.

Oceń