Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej pojawiającym się schorzeniem w obrębie układu ruchu. Do niedawna jej rozwój obserwowany był jedynie u osób starszych, natomiast obecnie ze zwyrodnieniem zmagają się coraz młodsze grupy wiekowe pacjentów. Rozwój dolegliwości prowadzi do pojawienia się uczucia bólu i sztywności stawów, czego konsekwencją jest znaczne obniżenie jakości życia. Czym są choroby zwyrodnieniowe stawów? Jak objawia się ta dolegliwość?
Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów to dolegliwość, która dotyka osoby w różnym wieku. Główną przyczyną rozwoju zwyrodnienia stawów jest pojawienie się nieprawidłowości w obrębie chrząstki stawowej. Na skutek działania czynników biologicznych oraz mechanicznych dochodzi do przewlekłego zaburzenia ilości oraz jakości chrząstki stawowej, której zadaniem jest nieustanne amortyzowanie stawu w ruchu.
Mimo, że choroba zwyrodnieniowa stawów posiada charakter przewlekły i postępujący, nowoczesne metody leczenia pozwalają zachować sprawność fizyczną na długi czas. Jednym z innowacyjnych sposobów jest podawanie zastrzyku z biolevox ha, którego zadaniem jest zwiększenie elastyczności i lepkości chrząstki stawowej. Takie działanie umożliwia zmniejszyć odczuwanie bólu przez osobę zmagającą się ze zwyrodnieniem stawów, a także poprawić ruchomość aparatu stawowego.
Czynniki prowokujące rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka ludzi w różnym wieku. Poza czynnikami genetycznymi, do pojawienia się zmian w chrząstce stawowej mogą prowadzić:
- podeszły wiek,
- zbyt wysoka masa ciała, która prowadzi do obciążenia stawów,
- predyspozycje genetyczne,
- genetyczna nieprawidłowość w budowie kolagenu, który stanowi podstawowy element budulcowy chrząstki stawowej,
- przeciążenia stawów, wynikające z charakteru pracy,
- urazy stawów,
- uprawianie zawodowego sportu.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów opiera się na stosowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych oraz farmakoterapii. Coraz więcej specjalistów decyduje się także na zastosowanie innowacyjnych metod leczenia, na przykład iniekcji z kolagenem.
Objawy zwyrodnienia stawów – na co warto zwrócić uwagę?
Choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się różnym przebiegiem u pacjentów. Degradacja tkanki chrząstnej w trakcie rozwoju choroby może pojawiać się w jednym stawie, niemniej jednak w wielu przypadkach dochodzi do zajęcia wielu stawów. Zmiany w tkance chrzęstnej najczęściej pojawiają się w stawach biodrowych oraz kolanowych, a także stawach kręgosłupa oraz dłoni.
Głównymi symptomami choroby zwyrodnieniowej stawów są:
- pojawienie się bólu – w początkowej fazie choroby ból pojawi się jedynie podczas wykonywania ruchów, natomiast wraz z jej postępem uczucie bólu towarzyszy pacjentów w nocy oraz w czasie spoczynku,
- ograniczenie ruchomości stawu,
- zniekształcenie konturu stawu,
- tkliwość i ból podczas dotykania stawu,
- charakterystyczny odgłos trzeszczenia w stawie podczas poruszania się,
- w skrajnych przypadkach może dojść do wysięku ze stawu.
Choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia oraz sprawności fizycznej. Jej wczesne zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia dają szansę na niwelowanie dokuczliwego bólu oraz utrzymanie sprawności całego narządu ruchu.