Pluszowe misie goszczą w każdym domu, w którym mieszka małe dziecko. Taka zabawka jest najlepszym przyjacielem z okresu dzieciństwa – jest to doskonały towarzysz zabaw i codziennych wyzwań. A kiedy przyjdzie smutniejszy dzień można przytulić się do miękkiego futerka i wyżalić się, a także usnąć w jego ramionach. Niejeden pluszowy miś poznał też największe sekrety swojego małego towarzysza. Jednak niewiele osób wie, kiedy „narodził się” pluszowy miś i jakie są jego dzieje. Warto poznać chociaż w skrócie dzieje tej sympatycznej zabawki, by móc opowiedzieć ją swojemu dziecku.

Pluszowy miś – jak to się zaczęło?

Najpopularniejsze są dwie wersje powstania pluszowego misia. Jedna z nich mówi o tym, że pierwsze zabawki tego typu były produkowane w Niemczech już pod koniec XIX wieku i to właśnie stamtąd trafiły do Stanów Zjednoczonych po targach w 1903 roku. Eksport do Stanów stał się strzałem w dziesiątkę, gdyż to właśnie tam zabawka bardzo szybko zyskała na popularności.

Druga wersja mówi o tym, że inspiracją do stworzenia pierwszego pluszowego misia były wydarzenia, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1902 roku, w czasie polowania na niedźwiedzie, w którym uczestniczył ówczesny prezydent kraju – Theodore Roosevelt. Prezydent miał wtedy „ułaskawić” małego niedźwiadka. To właśnie to stało się zarzewiem legendy o powstaniu misia zabawki, który swoje imię zawdzięczał przydomkowi prezydenta Stanów Zjednoczonych, którego często w skrócie nazywano Teddym. Stąd też Teddy Bear.

Pluszowe misie dzisiaj

Misie pluszowe już na stałe wpisały się w dziecięcej wyobraźni. Inspirują też dorosłych. To właśnie misie pluszowe stały się kultowymi postaciami, dzięki takim książkom jak seria przygód Kubusia Puchatka czy sympatycznego Padingtona, a także bajek takich jak przygody misia Coralgola czy misia Uszatka, co klapnięte uszko miał. Misie stały się tak popularne, że nawet mają swój dzień. Obchodzony jest on od 2002 roku 25 listopada.

Pluszowe przytulanki nie tracą na popularności. Obok klasycznych miśków z pluszu, jakie można znaleźć na stronie modino.pl, maluchy chętnie przytulają się także do swoich ulubionych postaci z bajek, jakie aktualnie lecą w kinach czy na kanałach dla dzieci.

Pluszowy miś – najlepszy przyjaciel z dzieciństwa
Oceń ten post

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

2 komentarze

  1. Cypisek Jr

    Bywają misie z gipsu, gliniane i drewniane, ale to nie to. Miś MUSI być pluszowy! Pluszowe niedźwiedzie stanowiły podobno specjalną nagrodę Berlina dla ostatniego kolarza, jaki dojechał był do mety niezapomnianego Wyścigu Pokoju. Wszak niedźwiedź to od zawsze zwierz herbowy dla stolicy Niemiec – stolica dawnej NRD nagradzała pluszową maskotką tego spośród zawodników, który pokonał wszystkie kryzysy i nie wsiadł zbyt szybko do słynnego autobusu z napisem “koniec”. Czy Praga nagradzała ostatniego Rumcajsem – nie wiem. Warszawa po prawdzie powinna wręczać pluszową Syrenkę, ale czy tak było – też nie wiem. Niedźwiedź na pewno bronił honoru Berlina.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany