Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak postępować w przypadku bólu zęba?
adobestock

Jak postępować w przypadku bólu zęba?

Ból zębów to bardzo popularne zjawisko, którego przyczyny nie są jednoznaczne. Może występować w związku z nadwrażliwością szkliwa na działanie bodźców termicznych, wynikać z procesu zapalnego toczącego się w miazdze zęba lub mieć związek z przebytym zabiegiem stomatologicznym.

Źródła bólu w jamie ustnej

Pierwszym krokiem do skutecznego leczenia bólu w jamie ustnej jest dokładne określenie przyczyny, która go wywołuje. Wśród nich na podium plasuje się zębopochodny ból zęba, którego przyczyna leży bezpośrednio w procesach degeneracyjnych i zapalnych. Następne to bóle zęba niezębopochodne, które są rzadkie i mogą towarzyszyć neuropatiom, wzmożonemu napięciu mięśni oraz procesom neurodegeneracyjnym. Z kolei bóle błony śluzowej jamy to zmiany takie jak: afty, liszaj płaski oraz owrzodzenia urazowe i przewlekłe. Oprócz tego bardzo często ból w jamie ustnej odczuwają osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne, które podrażniają śluzówki oraz powodują liczne małe urazy. Podobnie jest w przypadku starszych osób korzystających ze źle dopasowanych protez zębowych.

Próchnica przyczyną bólu zęba

Jedną z najpopularniejszych przyczyn bólu zęba jest próchnica. W tym przypadku ból zaczyna rozwijać się w momencie, gdy proces choroby znajduje się na granicy szkliwa i zębiny. Zwykle wtedy ból odczuwany jest podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków lub przy szczotkowaniu zębów. Jeżeli w tym momencie nie zostanie wdrożone leczenie, to proces zapalny zajmie miazgę, czyli głębszą strukturę zęba, w przypadku której ból ma zdecydowanie większe nasilenie, występuje niezależnie od przyjmowanych pokarmów i w niektórych przypadkach może promieniować do sąsiednich okolic np. skroni, ucha, szyi czy nawet potylicy.

Jak zapobiegać bólowi zęba?

Pierwszorzędną rolę w zapobieganiu bólom zęba odgrywa profilaktyka. Bez wątpienia należy do niej systematyczna i dokładna higiena zębów oraz jamy ustnej, czyli szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych co najmniej raz dziennie oraz płukanie jamy ustnej roztworami o działaniu antybakteryjnym. Uzupełnieniem dla takiego postępowania jest regularna kontrola stomatologiczna, która powinna mieć miejsce raz na pół roku. Dzięki temu będzie można na wczesnym etapie wykryć rozwijające się nieprawidłowości i zahamować ich postęp.

Co robić, gdy pojawia się ból zębów?

W stomatologii, w zdecydowanej większości patologii przebiegających z bólem, znaczenie mają leki przeciwbólowe z komponentą przeciwzapalną, czyli tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne np. zawierające deksketoprofen. Deksketoprofen szybko łagodzi ból, bo podany w postaci tabletek powlekanych osiąga maksymalne stężenie w osoczu krwi już po 30 minutach, a przyjęty w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego nawet po 15-20 minutach. Należy jednak podkreślić, że stosowanie leków przeciwbólowych powinno iść w parze z diagnostyką dolegliwości w gabinecie stomatologicznym i w żadnym wypadku nie powinno być pomijane. Oprócz tego w przypadku bólu zęba przydatne mogą być chłodzące okłady stosowane zewnętrznie w postaci kompresów przykładanych na policzek. Takie postępowanie jest skuteczne po zabiegach stomatologicznych z towarzyszącym krwawieniem i ryzykiem narastania obrzęku.

Oceń