Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Bateria wannowa może odmienić oblicze twojej łazienki – jaką wybrać?
bateria-wannowa

Bateria wannowa może odmienić oblicze twojej łazienki – jaką wybrać?

Bateria wannowa, choć niepozorna, może odmienić oblicze twojej łazienki. Obecnie na rynku do dyspozycji masz wiele modeli, które charakteryzują się różnymi funkcjami. Materiał ich wykonania, rozmiar, a także dodatkowe elementy – wszystko to wpływa na ostateczny, wizualny efekt wykończenia. Jaką baterię wannową wybrać, by strefa relaksu w domowym zaciszu zachwycała nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością?

Rodzaje baterii wannowych

O tym, że armatura łazienkowa przestała być już tylko funkcjonalnym i mało istotnym dodatkiem w łazience, najłatwiej przekonać się, sięgając po najnowsze magazyny wnętrzarskie. 

Dziś w sklepach bateria wannowa występuje w wielu różnych wariantach i kolorach, spełniając przede wszystkim funkcję estetyczną i dekoracyjną. Szeroka oferta ułatwia dobranie odpowiedniego modelu praktycznie do każdego wnętrza – nowoczesnego, loftowego czy klasycznego. Do wyboru masz, między innymi:

Baterie podtynkowe

Decydując się na ten rodzaj baterii wannowej, weź pod uwagę, że wymaga on specjalnie przygotowanego podłoża, ponieważ stelaż ukrywa się pod glazurą. To modne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które świetnie wpasowuje się w nowoczesne wnętrza. Przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom minimalizmu i prostoty. 

Baterie ze składaną wylewką

Składana wylewka to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie przy dzieciach. Dzięki ruchomym elementom złożysz baterię tak, że podczas kąpieli znika ryzyko uderzenia o nią lub zahaczenia. 

Baterie termostatyczne

Bateria wannowa z termostatem to użyteczne rozwiązanie, które pomoże ci utrzymać stałą temperatury wypływającej wody. To ekologiczna opcja, która pozwala oszczędzić wodę oraz bezpieczna szczególnie w przypadku dzieci, gdyż minimalizuje ryzyko poparzenia. 

Baterie wolnostojące

Ten rodzaj baterii najlepiej sprawdzi się przy wannie wolnostojącej – w ten sposób wyeksponujesz jej dekoracyjny aspekt, a łazienka zyska dzięki niej nowoczesny design. 

bateriawannowasrebrna-

Baterie wielootworowe

Zaletą tego rodzaju baterii jest choćby fakt, że wąż od słuchawki prysznicowej schowany jest w obudowie wanny, dzięki czemu taka armatura prezentuje się bardzo elegancko i estetycznie. W bateriach wielootworowych każdy element zamontowany jest oddzielnie – rączka natryskowa, wylewka z przełącznikiem natrysku czy uchwyt regulujący temperaturę i strumień wody. 

Baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe

To właśnie za pomocą uchwytów regulujesz intensywność strumienia i temperaturę wody, która wypływa z wylewki. W modelach z dwoma uchwytami każdy z nich przypisany jest do jej rodzaju – ciepła i zimna. Wersja z jednym uchwytem to zazwyczaj pokrętło, gdzie do danego kierunku – prawa strona i lewa strona – przypisany jest rodzaj wody – ciepła lub zimna. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii wannowej?

Baterie wannowe mogę mieć tradycyjne kurki lub być wyposażone w mieszacz. Do tego wiele z nich, oprócz słuchawki prysznicowej, posiada też kilka dodatkowych elementów, jak deszczownica czy termostat lub dysza do hydromasażu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze baterii wannowej?

Materiał, z którego wykonana jest bateria

Materiał, z jakiego została wykonana bateria, ma ogromne znaczenie dla jej trwałości i wygody użytkowania. Najlepiej, jeśli wykonana jest z mosiądzu – materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a na jego powierzchni nie rozwijają się bakterie i grzyby.  

Typ głowicy i wydajność przepływu

Najlepiej, jeśli będzie to głowica ceramiczna, ponieważ ten materiał skutecznie zabezpieczy cię przed przeciekaniem kranów. Nie bez znaczenia jest klasa przepływu – ta najbardziej wydajna wynosi około 15 litrów na minutę. 

Rodzaj słuchawki 

Zwróć też uwagę na rozmiar i rodzaj słuchawki – od tego zależy strumień wody i komfortowe mycie. Przydatny okaże się również system anti-calc, który przeciwdziała osadzaniu się kamienia, a tym samym zapewnia dłuższą żywotność słuchawki.

Dziś rynek oferuje całą gamę baterii wannowych, dzięki czemu bez trudu znajdziesz model, który wpisze się w stylistykę twojej łazienki. Przekonaj się, jak łatwo za sprawą tak niepozornego elementu możesz nadać oryginalnego charakteru wnętrzom. Jednocześnie pamiętaj, że bateria wannowa powinna być nie tylko modnym, ale przede wszystkim funkcjonalnym dodatkiem.

Oceń