Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania w Gdańsku?
photo--ebbff

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania w Gdańsku?

Podczas szukania mieszkania dla siebie w Gdańsku, warto pamiętać o paru istotnych kwestiach, dzięki którym można uchronić się przed poważnymi błędami. Istotne jest to, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania, o co zapytać sprzedającego oraz jak właściwie przygotować umowę kupna.

Co jest ważne podczas kupowanie mieszkania?

Na początek warto przygotować sobie plan oglądania. Nie istnieje niezawodna kolejność zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach. Istotne jest bowiem zwrócenie uwagi na stan ścian, okien czy podłogi, sprawdzenie działania wentylacji i klimatyzacji, a także kranów. Dzięki temu można oszczędzić sobie kosztów związanych z naprawami.

Poza tym jest kilka ważnych elementów, które mogą być ważne dla kupującego:

  • lokalizacja – tutaj należy zwrócić uwagę na to, czy mieszkanie znajduje się w centrum czy na przedmieściach, jaka jest odległość do pracy/szkoły, jak wygląda okolica i czego można się po niej spodziewać;
  • rodzaj zabudowy – czy jest to duże czy kameralne osiedle, kamienica, a może ekskluzywne i chronione osiedle;
  • budynek – kupujący powinien upewnić się, jaki jest jego wiek, z jakich materiałów i technologii korzystano przy budowie, jaki jest jego ogólny stan;
  • mieszkanie – jego stan, rozkład pomieszczeń, usytuowanie względem stron świata, dodatkowe wyposażenie.

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania?

Podczas oględzin mieszkania kupujący powinien nie tylko stwierdzić, czy dany lokal mu się podoba, ale także upewnić się, że wszystko tutaj dobrze działa. Najlepiej zatem w obecności właściciela sprawdzić:

  • elektryczność (światła, gniazdka elektryczne)
  • stan techniczny armatury (czy z kranu leci woda; czy nie przeciekają rury; jakie jest ciśnienie wody)
  • kondycję ścian i podłóg (czy nie występują przebarwienia, wilgoć, pleśń, zacieki)
  • liczniki (jaki jest ich stan i kondycja)
  • obecność szkodników (czy nie widać odchodów, martwych insektów w kątach, pod meblami, w zlewie; czy jest zauważalny specyficzny zapach)
  • widok z okien
  • wygląd budynku (dzięki temu można odkryć, jakie są przyzwyczajenia mieszkańców oraz jakich kupujący będzie miał sąsiadów; czy jest zachowany w czystości i w dobrym stanie)
  • balkon (czy jest porządny)

Zalety mieszkania w Gdańsku

Mieszkanie tak blisko morza ma wiele zalet, na które warto zwrócić uwagę. Już na pierwszy rzut oka rzuca się bliskość wody. Chociaż sam Bałtyk nie należy do najcieplejszych mórz, to jest dobrym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. Można podziwiać tutaj piękne wschody czy zachody słońca, w cieplejsze dni wybrać się na plażę, a na przełomie jesieni i zimy na morsowanie.

W tym rejonie Polski można też liczyć na czystsze i zdrowsze powietrze. Na północy bowiem problem smogu jest znacznie mniejszy niż na południu, dlatego mieszkając tutaj, można zadbać o siebie i swoich bliskich. Poza tym spacer brzegiem morza staje się popularnym sposobem na pozbywanie się stresu, a morskie powietrze zawierające jod, brom, wapń i magnez dobrze wpływa na zdrowie.

Inną zaletą jest wielość atrakcji. I to nie tylko w samym Gdańsku, ale w całym Trójmieście. Nie brakuje tutaj pięknych zabytków, wydarzeń kulturalnych oraz innych rozrywek.

Sama cena także jest zachęcająco. Mieszkania w Gdańsku są bardziej atrakcyjne pod względem finansowym niż te w Warszawie czy Krakowie. Oczywiście im bliżej centrum, tym ceny będą rosły, ale jest to tendencja każdego dużego miasta.

Wynajem i sprzedaż także nie jest trudny, co sprawia, że mieszkania są chętnie tutaj wybierane przez inwestorów.

Oceń