Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Choroby pasożytnicze psów i kotów – jak się przed nimi chronić?

Choroby pasożytnicze psów i kotów – jak się przed nimi chronić?

Choroby wywoływane przez pasożyty to jedne z najczęstszych dolegliwości psów i kotów. Niestety, zakażenie prowadzi często do bardzo poważnych skutków. Które choroby są najpowszechniejsze? Jak je rozpoznać i jak zapobiegać ich występowaniu?

Świerzb

To choroba skóry, do której doprowadza zakażenie się świerzbowcem. Trudno zauważyć rozwój choroby, ponieważ następuje on bardzo stopniowo. Małe świerzbowce drażą tunele w naskórku zwierzęcia, aby złożyć w nich jaja. Choroba łatwo przenosi się po całym ciele, prowadząc do zmian skórnych. Na szczęście leczenie nie jest problematyczne – zwykle wystarczą maści oraz utrzymanie właściwej higieny. W ciężkich przypadkach podaje się antybiotyki.

Toksoplazmoza

To głównie kocia przypadłość. Jest o tyle niebezpieczna, że może przenieść się również na człowieka. Choroba wywoływana jest przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, który do przeżycia potrzebuje kociego karmiciela. Do niepokojących objawów należą biegunki, koci kaszel oraz objawy ze strony układu nerwowego i oka. Wszystko uzależnione jest od tego, gdzie w kocim organizmie rozwija się pierwotniak. Profilaktyka polega na wykluczeniu z diety kota surowego mięsa. Ważne jest również czyszczenie kuwety, ponieważ człowiek najczęściej zaraża się toksoplazmozą przez kontakt z kałem kota. Powszechnie wiadomo, że toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do zakażenia płodu i wielu przykrych konsekwencji. Aby wykluczyć jej obecność, można przeprowadzić testy na obecność specjalnych przeciwciał. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków.

Bebeszjoza

Choroba ta może być następstwem ugryzienia przez kleszcza. Jeśli po jednym ze spacerów Twój pies nagle reaguje wysoką gorączką i brakiem apetytu, a jego mocz jest zabarwiony na brązowo, być może doszło do zakażenia. Aby wyleczyć psa, stosuje się środek przeciwpierwotniaczy, a oprócz tego leczenie wspomaga się antybiotykoterapią lub lekami przeciwzapalnymi.

Bąblownica

To choroba wywoływana przez tasiemce. Łatwo o zakażenie, ponieważ psy mają tendencję do obwąchiwania wszystkiego, co napotkają, a do zakażenia dochodzi najczęściej w kontakcie z innymi psami lub zwierzętami (szczurami i innymi gryzoniami). Tasiemce mogą prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego i powstawania torbieli. Chorobę leczy się na ogół przez antybiotyk. Nie można doprowadzić do pęknięcia torbieli, ponieważ powoduje to rozsianie pasożyta po całym organizmie i zainfekowanie zdrowych tkanek.

To oczywiście tylko przegląd kilku chorób pasożytniczych, których jest całe mnóstwo. Kluczowe znaczenie ma więc profilaktyka – stosowanie preparatów ochronnych (np. przeciw kleszczom) oraz regularne odrobaczanie naszych pupili. Istotne jest również wzmacnianie organizmu od środka – poprzez zdrową i bogatą w witaminy dietę. Na stronie https://primavera.pl/ znajdziesz szereg bezpiecznych dla zwierząt suplementów, które będą przeciwdziałać różnym zakażeniom pasożytniczym.  

Oceń