Together Magazyn » Aktualności » Autodrom Pomorze – z pasji do motoryzacji!

Autodrom Pomorze – z pasji do motoryzacji!

Gokarty, drift taxi, szkoła bezpiecznej jazdy, zawody, imprezy integracyjne oraz pikniki rodzinne. To wszystko oferuje Autodrom Pomorze. I chociaż możliwości jest wiele, wszystko kręci się wokół jednego mianownika – motoryzacji. Czy Autodrom to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi? Jak mogą skorzystać z tego dorośli? Rozmawialiśmy z dyrektorem PORD ds. Marketingu, Szkoleń i BRD – Romanem Nowakiem.

Justyna Michalkiewicz-Waloszek: Dlaczego warto zabrać dziecko na Autodrom Pomorze?

Roman Nowak: Porównując nasze pokolenie do pokolenia dzisiejszej młodzieży, widzę ogromną przepaść technologiczną. W czasach młodości nie mieliśmy urządzeń pozwalających na szybkie i bezproblemowe połączenie z internetem. Dużo czasu spędzaliśmy poza domem i dbaliśmy o formę fizyczną. Dzisiaj dzieci mają tyle bodźców, że często nie czują potrzeby, aby wyjść z domu. Warto je zachęcać do aktywności, które mogą sprawiać im przyjemność. Jedną z nich może być np. jazda gokartem.

Czyli można przyjść z dzieckiem, pokazać, a jeżeli się spodoba – rozwijać w nim tę pasję.

Jeżeli dostrzegamy sygnały, że dziecko interesuje się motoryzacją, warto mu w tym pomóc. Szkoda, żeby zakończyło rozwijanie swoich umiejętności w świecie wirtualnym. Wiadomo, że nikt nagle, w wieku 25 lat nie zostaje sportowcem. Są to umiejętności trenowane przez lata. Obecnie, prowadzimy akcję dla jednego z okolicznych gimnazjów, oferując młodzieży szkółkę gokartową. Dzięki temu gimnazjaliści mają szansę zapoznać się z tym sportem, a pod okiem wykwalifikowanych pracowników mogą uczestniczyć w wyścigu gokartowym. Chcemy zaszczepić w młodzieży zamiłowanie do sportu, a być może wychować pokolenie następnych mistrzów kierownicy.

Czego młodzież może się nauczyć podczas takich zajęć?

Na tor zazwyczaj wjeżdża 8-10 osobowa grupa. Takie zajęcia owocują na przyszłość, ponieważ młodzi ludzie uczą się, że na drodze istnieją również inni uczestnicy ruchu. Z pewnością będzie to miało przełożenie w przyszłości na jazdę samochodem czy motocyklem po naszych drogach.

Czy to nie jest niebezpieczne?

Absolutnie nie. W przypadku maluszków to bardziej zaznajamianie z pojazdem mechanicznym. Starsze dzieci są zawsze pod opieką instruktorów. Zawsze dokładnie tłumaczymy, jak prawidłowo zachowywać się podczas wyścigu. Na torze znajdują się specjalne strefy bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że jest to tor zamknięty, po którym nie poruszają się tacy uczestnicy ruchu, jak np. piesi czy rowerzyści. Oczywiście, może się zdarzyć, że dziecko wyjedzie poza nitkę toru, ale wówczas zatrzyma się na pasie zieleni.

Na gokarty mogą przyjść nie tylko dzieci, ale również dorośli, prawda?

Tak, są one przeznaczone dla osób od 10 roku życia. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie sugerujemy dokonanie telefonicznej rezerwacji. Gokarty polecam każdemu. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu.

Gokarty to jednak nie wszystko. Prowadzą państwo również szkołę bezpiecznej jazdy.

Tak, nasz obiekt jest ośrodkiem doskonalenia techniki jazdy. Szkolimy kierowców z zakresu techniki i taktyki jazdy, podnosimy kwalifikacje i umiejętności. Ukazujemy, jak reagować w niebezpiecznych sytuacjach na drodze, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Zajęcia są prowadzone na specjalnych płytach poślizgowych. Zadania, które wykonujemy, ukazują m. in. zależność długości drogi hamowania od prędkości, z jaką się poruszamy oraz prawidłowe wykorzystywanie systemów bezpieczeństwa czynnego, tj. ABS, ASR, czy ESP.

Złe instynkty zamieniają państwo na prawidłowe?

Zgadza się, bo na drodze często działamy instynktownie. Warto zaszczepić w sobie te poprawne instynkty, aby uniknąć sytuacji zagrożenia albo ostatecznie – zminimalizować jej skutki. Takie zajęcia mogą w przyszłości uratować komuś życie.

Czy trzeba posiadać prawo jazdy, aby przyjść na takie szkolenie?

To oczywiście wiele ułatwia, ale nie zamykamy się na osoby, które takiego uprawnienia jeszcze nie otrzymały. Najważniejsze, aby posiadać podstawowe umiejętności, takie jak ruszanie, zatrzymywanie czy zmianę biegów. Szkolenie prowadzone jest przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów techniki jazdy. Zajęcia prowadzimy dla kierowców samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów oraz motocyklistów czy też miłośników quadów.

Czy jest możliwość zorganizowania u państwa szkoleń grupowych, np. połączonych z wyjazdem integracyjnym?

Organizujemy takie wydarzenia dla firm. Szkolenia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Po nauce jest czas na rekreację, czyli np. wyścigi gokartowe. Dla chętnych organizujemy przejazdy drift taxi oraz profesjonalnymi autami rajdowymi. Istnieje również możliwość zamówienia cateringu.

Organizują państwo również wiele imprez sportowych.

Zawody „Time Attack” organizowane są u nas regularnie. To zawody przejazdu na czas. Do udziału zachęcamy każdego, po wcześniejszej rejestracji. Na zwycięzców czekają puchary i upominki. Cyklicznie organizujemy również zloty samochodów i pikniki rodzinne, z motoryzacją w tle. Zachęcamy do obserwowania naszej strony internetowej: www.autodrompomorze.pl oraz profilu na Facebooku.

Oceń