Together Magazyn » Aktualności » Dzieci Północy

Dzieci Północy


Skandynawskie kraje cechuje nastawienie rodzinne. Dzieci odgrywają bardzo ważną rolę w społeczeństwie, a dom i rodzina są najwyższą wartością. Ludzie zamieszkujący północną część Europy żyją blisko natury, dlatego też wraz z dziećmi często czerpią radość z przebywania z otaczająca przyrodą. Ogniska, grillowanie oraz popijanie kakao ze swoimi pociechami – to bardzo popularne weekendowe sposoby spędzania czasu z rodziną.

Zła pogoda? Nie istnieje!

Od najmłodszych lat dzieci są przygotowywane do warunków pogodowych panujących w północnych krajach. W Norwegii często się mówi, że nie istnieje zła pogoda – jest tylko złe ubranie. Niezależnie od tego, czy jest bardzo zimno, czy nieco cieplej, skandynawskie dzieci są przygotowane na każdą aurę. Pada deszcz albo śnieg, świeci słońce, a może wieje wiatr? Mimo to mały Norweg, Szwed, Duńczyk czy Finlandczyk zawsze dumnie kroczy do swojego przedszkola, przygotowany na wszelkie przygody dnia. Dzieci niemal cały dzień spędzają na dworze czy to na przedszkolnym placu zabaw czy też na spacerze, niezależnie od pogody i temperatury. Takie hartowanie bardzo korzystnie wpływa na ich układ odpornościowy, przez co dzieci mniej chorują i są bardzo sprawne fizycznie.

Zdrowo i swobodnie

To właśnie w krajach skandynawskich rozprzestrzenił się pomysł tzw. Leśnych Przedszkoli, których głównym założeniem jest kontakt dziecka z naturą, pełna swoboda w zabawie i w beztroskim poznawaniu świata. Dzieci skaczą po kałużach, taplają się w błocie, są mokre, brudne i szczęśliwe, mają pełne przyzwolenie na to, by korzystać z dziecinniej radości, obserwują naturę i poprzez to poznają świat. Należy również dodać, że uczone są samodzielności; większość czynności wykonują bez pomocy rodziców czy też przedszkolanek, mają pozostawioną przestrzeń do własnych decyzji, w co, jak i kiedy się bawią. Dzieci skandynawskie mają więc dużą swobodę w dokonywaniu wyborów. Niestraszna im żadna pogoda, a większość swojego dzieciństwa spędzają na dworze, bawiąc się w to, co im tylko przyjdzie do głowy. Mają na to pełne przyzwolenie rodziców.

Tolerancja od małego

W Skandynawii panuje duża tolerancyjność oraz równość. Chłopcy i dziewczynki bawią się zarówno lalkami, jak i piłkami, w sporcie istnieją drużyny dziewczęce, a podział na płeć nie wysuwa się na pierwszy plan. Popularnym zajęciem dziewczynek jest jazda konna – to istna fascynacja, która sięga do granic możliwości. Chłopcy podążają w ślady swego taty bądź dziadka. Popularnym zajęciem jest łowienie ryb albo pomoc w koszeniu trawy czy w innych pracach porządkowych przy domu.

W duchu eko

Skandynawskie dzieci są eko. W sklepach aż roi się od produktów, które są naturalne – od ekologicznych pieluch, poprzez bambusowe szczoteczki do zębów i bio-jedzenie. Maluch uczy się, że ochrona środowiska jest ważna, dlatego też segregacja śmieci czy też oszczędzanie wody to podstawa. Coraz więcej Skandynawów żyje i odżywia się w sposób ekologiczny, choć mają słabość do słodyczy, co można zwłaszcza zaobserwować w Szwecji, gdzie nawet do chleba dodaje się cukrowego syropu, a czekoladki i żelki na wagę można kupić nawet na stacji benzynowej i w każdym małym sklepiku.

„Zimne wychowanie”

Skandynawowie mają dosyć swobodne podejście do wychowywania dzieci. Panuje tam raczej zasada bezstresowego wychowywania, a typowy model nagród i kar nie jest popularny – można się nawet pokusić o stwierdzenie, że w ogóle niepraktykowany. Jednak nie jest to również wychowanie pełne emocjonalnego ciepła czy też szczególnej opieki i troski. Ten model można nazwać wolnym wychowaniem, ale, tak jak pogoda panująca w Skandynawii, raczej zimnym.

Literatura godna uwagi

Pisząc o dzieciach w Skandynawii, nie sposób nie wspomnieć o tamtejszej literaturze dla dzieci. Oprócz tych znanych już na świecie pozycji, szwedzkiej autorki Astrid Lindgren, która napisała sławna książkę o frywolnej Pipi Pończoszance, „Dzieci z Bullerbyn” i wiele innych, poprzez ukochane przez dzieci całego świata Muminki autorstwa Finki Tove Jansson, na rynku skandynawskim wciąż pojawiają się nowe pozycje dla najmłodszych. Książki z tamtego regionu świata są przede wszystkim zabawne, przekazują najważniejsze wartości, są pięknie zilustrowane, poruszają również wiele życiowych tematów. Wiele tytułów jest tłumaczonych na język polski i łatwo dostępnych w księgarniach. Książki te nie tylko uczą najmłodszych, ale mogą również przekazywać istotną wiedzę dla rodziców. Na pewno warto się zainteresować literaturą skandynawską.

Oceń