Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Aranżacja salonu – praktyczne porady

Aranżacja salonu – praktyczne porady

Bez wątpienia salon to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. To w nim przyjmuje się gości, często odpoczywa i spotyka z innymi domownikami. Aranżując tę przestrzeń warto dołożyć wszelkich starań, by była ona przytulna i klimatyczna.

Umeblowanie

Ważnym elementem salonu jest zestaw wypoczynkowy. Najczęściej w centralnej części pomieszczenia znajduje się kanapa, sofa, albo narożnik. W zależności od preferencji można zdecydować się na miłe w dotyku tapicerowane meble pokryte sztruksem, albo filcem lub postawić na elegancką wersję kanapy z eko skóry. Każdy z typów wyposażenia posiada swój urok, a rodzaj obicia trzeba dopasować do stylu całej aranżacji. W jasnym pomieszczeniu warto postawić na zestaw wypoczynkowy o mocnych kolorach, które będą kontrastem dla delikatnej barwy ścian. Takie zestawienie widocznie zdynamizuje przestrzeń i sprawi, że nabierze ona charakteru. Uzupełnieniem sofy w wielu przypadkach są fotele, albo pufy, które mogą należeć do tego samego modelu kanapy, albo być wyrazistymi akcentami w podobnym stylu.

Dodatki

Niezwykle istotne w aranżacji wnętrz są dodatki, które budują atmosferę i klimat miejsca. W salonie świetnie sprawdzają się odpowiednio dobrane zasłony oraz dywan. Dobrze jeśli dekoracje dopierane są zgodnie z główną koncepcją wnętrza i współgrają z resztą elementów. Ozdobą kanapy czy sofy są oczywiście poduszki. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów w różnych rodzajach i kształtach. Poduszki trzeba dobrać odpowiednio do wielkości i koloru zestawu wypoczynkowego. Świetnym pomysłem jest zestawienie kilku ozdobnych poduszek o innych kształtach, wtedy ułożenie wygląda ciekawiej i jest bardziej nowoczesne. Przy wyborze, warto wziąć również pod uwagę typ materiału. Poszewki wykonane są np. z bawełny, poliestru, aksamitu, albo satyny. Wszystko zależy od naszych upodobań. Przykładny ozdobnych poduszek znajdują się na: https://www.indelo.pl/poduszki-dekoracyjne-cat-36. Na stronie dostępne są różne modele i wielkości produktu. Uzupełnieniem dekoracji kanapy jest ciepły pled, który można złożyć w kostkę, albo położyć nieco bezładnie na oparciu. Doskonałym dodatkiem w salonie są też ramki ze zdjęciami. Trzeba jednak pamiętać, że powinny one pasować do całego wystroju. Warto również zaopatrzyć się w obraz na ścianę, by przestrzeń nie była zimna i pusta.

Oświetlenie

Do oszałamiającego efektu końcowego brakuje jeszcze właściwego oświetlenia. Najlepiej jeśli w salonie znajdzie się kilka źródeł światła o różnym natężeniu. Świetnym pomysłem jest żyrandol, kinkiet i lampa podłogowa. Wówczas w zależności od sytuacji i nastroju można użyć określonej lampy. W salonie nie może być zbyt ciemno, pomieszczenie ma zachęcać do spędzania w nim czasu. Dodatkowym, klimatycznym akcentem będą świece zapachowe i lampiony.

Aranżacja salonu wcale nie jest prosta. Trzeba zwracać uwagę na wiele elementów. Pomieszczenie ma być funkcjonalne i modne. Poza aspektem użyteczności musi spełniać wymagania estetyczne, by można było również nacieszyć oko pięknym wystrojem.

Oceń