Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na dachach polskich domów. Oprócz realnych oszczędności to również zasługa programu Mój Prąd, który przewiduje możliwość dofinansowania w kwocie 5 tys. zakup lub montaż instalacji. Warto zaznajomić się z tematem, gdyż stale rosnące ceny prądu to spore obciążenie dla domowego budżetu.

Czym właściwie jest fotowoltaika?

To instalacja, która wykorzystuje promienie słoneczne do wytworzenia czystej energii, którą można dowolnie wykorzystać w domu, by zasilić urządzenia elektryczne. To jedno z odnawialnych źródeł energii, które generuje realne oszczędności i korzyści dla środowiska. Aby system działał sprawnie, potrzebnych jest kilka podstawowych elementów i komponentów zamontowanych w odpowiedni sposób, oraz dostęp do promieni słonecznych. Po zamontowaniu instalacji należy również zaopatrzyć się licznik dwukierunkowy. Ma on za zadanie zliczać całą energię, zarówno wyprodukowaną jak i pobieraną.

Z czego składa się instalacja?

Panele widoczne na dachu to tylko część instalacji. Są co prawda najważniejsze, ale istnieją jeszcze dodatkowe komponenty. Obecnie panele PV można montować na dachach płaskich, nachylonych, na gruncie oraz na elewacji. Inwerter (falownik) to swoiste serce instalacji. Przekształca prąd stały na zmienny, który płynie w gniazdkach. Aby uchronić instalację przed wyładowaniami elektrycznymi konieczne są zabezpieczenia przeciwnapięciowe. Ponadto potrzebny jest system montażowy, za pomocą którego mocuje się panele. Jeśli instalacja ma się znajdować na  gruncie, niezbędne są specjalne stelaże umożliwiające nachylenie paneli pod odpowiednim kątem. Chcesz wiedzieć więcej o tym jak działa instalacja fotowoltaiczna? Sprawdź na stronie Columbus Energy.

Jak działa fotowoltaika?

Wytwarzanie prądu możliwe jest dzięki pobieraniu promieni słonecznych. Stanowią one nośnik oddziaływań elektrycznych. Cząstka ta wprawia w ruch elektrony, które wytwarzają napięcie elektryczne. Jednak to nie jest jeszcze prąd właściwy. Prąd stały trafia do falownika i to właśnie tam zostaje zmieniony na czysty prąd zmienny. Kiedy powstaje napięcie wyższe, prąd ze słońca wypiera prąd sieciowy i powstaje nadwyżka, która trafia do sieci. Ten proces to bilansowanie. Dzięki temu nadprodukcja letnia możliwa jest do wykorzystania w miesiącach zimowych. Aby jednak wyprodukowaną energię można przechować, niezbędna jest odpowiednia umowa z dostawcą, który przechowa i dostarczy nam odpowiednią ilość energii. Montaż paneli nie  wymaga zmiany istniejącej już instalacji, jednak jeśli system będzie montowany na domu nowobudowanym, warto dostosować kilka drobiazgów, dzięki którym proces montażu się usprawni. Warto jednak dodać, że w tym przypadku najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która doradzi nie tylko w zakresie doboru paneli PV, ale również zamontuje instalację. 

Zalety fotowoltaiki

O korzyściach płynących z montażu instalacji dużo się ostatnio mówi. To nie tylko własna elektrownia na dachu.

  • Oszczędności – panele fotowoltaiczne są w stanie produkować prąd przez 25 – 30 lat. Instalacja zwraca się po kilku latach. Biorąc pod uwagę dofinansowanie z programu, koszty zwrócą się znaczne szybciej. 
  • Środowisko – źródło energii odnawialnej nie emituje dwutlenku węgla oraz szkodliwych związków. Zwiększa się również świadomość społeczna w zakresie ochrony środowiska.
  • Bezobsługowość – instalacją steruje się za pomocą komputera lub urządzeń mobilnych. Po procesie montażu, instalacja nie wymaga od domowników żadnego nakładu pracy.
  • Produkcja energii bez względu na porę roku – w przeciwieństwie do popularnych kilka lat temu kolektorów słonecznych, panele wykorzystują energię o każdej porze roku i dnia, bez względu na pogodę.
  • Możliwość szerokiego zastosowania – moc instalacji określana jest indywidualnie pod użytkownika. Dlatego możliwe jest zmontowanie instalacji dla domu, gospodarstwa, przedsiębiorstwa czy małego zakładu produkcyjnego.

Jak widać instalacja fotowoltaiczna jest obecnie najlepszym sposobem na uniezależnienie się od galopującego wzrostu cen za energię elektryczną. Oprócz realnych oszczędności to również dbałość o środowisko, w którym żyjemy. To z pewnością nasza przyszłość, która całkowicie zrewolucjonizuje nasze domy.

undefined

Oceń