Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Aparat ortodontyczny- dlaczego koszty są tak wysokie?

Aparat ortodontyczny- dlaczego koszty są tak wysokie?

Piękny i biały uśmiech może mieć dzisiaj każdy, także osoba dorosła, której zgryz daleki jest od ideału. Współczesne aparaty ortodontyczne pozwalają na wyprostowanie zębów, wyleczenie wad zgryzu i pozbycie się kompleksów u dzieci oraz osób dorosłych. Aparaty ortodontyczne są jednak różne, a ich cena często przekracza możliwości osób zarabiających niewiele. Są jednak sposoby na to, by zakupić aparat i cieszyć się rzędem równo ułożonych białych zębów.

Co wpływa na cenę aparatu ortodontycznego?

Nie ma żadnego innego sposobu na wyprostowanie zębów u dziecka czy osoby dorosłej, jak zakup indywidualnie dopasowanego aparatu ortodontycznego. Cena aparatu ortodontycznego zależy od wielu czynników, w szczególności od rodzaju aparatu i zastosowanej technologii. Leczenie zgryzu nie jest jednak refundowane i wymaga finansowania z prywatnych środków, co nie zmienia faktu, że pacjenci cenią nowoczesne i przez to skuteczne technologie. Warto więc sprawdzić, ile kosztują poszczególne rodzaje aparatów ortodontycznych.

Rodzaj

Aparaty ortodontyczne dzielą się w pierwszej kolejności na aparaty stałe oraz ruchome. Aparaty stałe to te, które zakładane są na zęby w gabinecie ortodonty i noszone przez określony czas, zwykle od roku do 2 lat. Są one skuteczne dlatego, że pacjenci nie mogą ich zdjąć, więc aparat naciska precyzyjnie na zęby przez 24 godziny na dobę. Aparaty stałe to między innymi egzemplarze metalowe, niezwykle popularne i jedne z najtańszych. Wybierają je osoby, którym nie przeszkadzają wyraźne druciki oraz często kolorowe podkładki. W gabinetach stomatologicznych dostępne są jednak także aparaty estetyczne, które charakteryzują się dużą dyskrecją. Do grupy tych aparatów należą aparaty ceramiczne, silikonowe czy językowe. Sięgają po nie osoby, które nie chcą się pochwalić swoim aparatem, ale jednocześnie za tę dyskrecję muszą więcej zapłacić.
Aparat ruchomy zakładany jest tylko na kilka godzin w ciągu dnia oraz na noc przez kilka miesięcy. Taki aparat jest relatywnie tani, bo kosztuje od 300 do 900 zł, jednak stosowany może być tylko u dzieci lub w przypadku minimalnych wad zgryzu. Niestety ta dosyć oszczędna opcja nie sprawdza się u osób dorosłych i z bardzo krzywymi zębami. Ciekawym rozwiązaniem może być aparat w postaci nakładek silikonowych. Pacjent może nakładki zdejmować do mycia, ale nosi je około 20 godzin na dobę. Leczenie takim aparatem to koszt od 8000 do ok. 16000 zł.

Materiał wykonania

Materiał, z jakiego wykonany jest aparat, wpływa bardzo silnie na cenę każdego z łuków. Stały aparat metalowy kosztuje od 900 do 2000 zł. Ceramiczny to koszt od 1800 do 3000 zł, za kryształowy zapłacić trzeba od 2000 do 4000 zł, a za stały aparat językowy od 3000 zł do 8000 zł. Rozbieżności wynikają z indywidualnych cenników gabinetów ortodontycznych, a na te wpływa prestiż przychodni, lekarza czy miejsce, w którym gabinet jest położony. Więcej zapłacimy w przychodni w centrum dużego miasta niż w niewielkim gabinecie na prowincji.

Dodatkowe koszta związane z noszeniem aparatu

Samo założenie wybranego i dopasowanego aparatu nie kończy wydatków związanych z prostowaniem zgryzu. Przez cały okres leczenia nad pacjentem czuwa ortodonta, który za wizytę pobiera od 100 do 250 zł. Wizyty odbywają się co miesiąc. Zapłacić też trzeba od 50 do 200 zł za zrobienie wycisków przed wykonaniem aparatu i do 300 zł za przygotowanie planu leczenia.

Czy warto zainwestować w aparat na zęby?

Koszty leczenia zgryzu mogą wydawać się wysokie, nie zawsze jednak ich ograniczenie jest możliwe albo rozsądne. Najtańszy aparat ruchomy nie przyniesie rezultatów u osoby dorosłej i u dziecka z dużą wadą zgryzu. Nie każdy pacjent jest w stanie zdecydować się na stały aparat metalowy, który jest bardzo widoczny na zębach. Dobrym rozwiązaniem może natomiast okazać się model, który wykonany jest z silikonu, z elementów ceramicznych, kryształowych lub montowany od wewnętrznej strony jamy ustnej. Aparaty stałe, które są widoczne, mogą przeszkadzać osobom na eksponowanych stanowiskach czy aktywnych w branży medialnej, ale także tym, którzy po prostu źle się czują, kiedy ich uśmiech zwraca uwagę. W takich przypadkach jedynym wyjściem pozostaje dopłata do modelu niewidocznego. Warto jednak pamiętać, że dopłacenie do nowoczesnego sposobu leczenia zgryzu może znacznie skrócić czas potrzebny do uzyskania dobrych rezultatów. A im szybciej zęby będą proste, tym szybciej będzie można zrezygnować z wizyt u ortodonty, także przecież kosztownych. Wielu pacjentów zwraca uwagę także na sam komfort noszenia. Dopłacenie do aparatu, który nie ociera, nie podrażnia dziąseł i języka, nie powoduje kłopotów z mówieniem, podnosi komfort leczenia, które trwa przecież wiele miesięcy. Nowoczesne, czyli droższe aparaty łatwiej też utrzymać w czystości, co zmniejsza ryzyko pojawienia się ubytków wymagających leczenia stomatologicznego.

Skąd wziąć pieniądze na aparat ortodontyczny?

Comiesięczne wizyty u stomatologa i sam aparat może ostatecznie kosztować tyle, ile znakomitej jakości sprzęt elektroniczny, a nawet niezbyt nowy, ale jednak sprawny samochód. Dla osoby o średnich zarobkach może być to nie lada kłopot, a wizja zbierania dużej sumy, by za kilka lat rozpocząć leczenie wady zgryzu, może zniechęcać i oddalać od marzeń o pięknym białym uśmiechu. Dobrym rozwiązaniem, bo szybkim i tanim, jest skorzystanie z rat na leczenie medyczne. MediRaty to znane już rozwiązanie, które polega na zaciągnięciu pożyczki na zakup aparatu ortodontycznego i spłacanie jej w dogodnych ratach. Formalności, łącznie ze sprawdzeniem zdolności kredytowej, trwają około 4 minut, a pacjent nie otrzymuje gotówki, ale wpływa ona bezpośrednio na konto przychodni, która podpisała umowę o współpracy z Mediratami. Pieniądze z pożyczki mogą pokryć koszt założenia aparatu, ale także wizyt kontrolnych u ortodonty. Takie przychodnie lekarskie, ale także stomatologiczne z usługami ortodontycznymi dostępne są na terenie całego kraju, nie tylko w dużych miastach. W ten sposób marzenia o aparacie ortodontycznym mogą spełniać osoby, które nie mają wysokich dochodów i dostępu do największych klinik. To świetna okazja, by wybrać aparat ortodontyczny nowoczesny, dzięki któremu skuteczność leczenia będzie pewna i bardzo szybko widoczna.

5/5 – (2 głosów)