Together Magazyn » Styl życia » Andrzej Zięba – człowiek z pasją

Andrzej Zięba – człowiek z pasją

Realizowanie własnych pasji sprawia, że nasze życie staje się pełniejsze i nabiera barw, które mogą również podziwiać inni ludzie. Dzięki pasjom wypełniamy je głębszym sensem i sprawiamy, że w każdym dniu potrafimy odkryć nowe inspiracje. Rozwijamy się wewnętrznie i otwieramy na innych.

Niewątpliwie człowiekiem z pasją jest pan Andrzej Zięba. Urodził się w Sopocie, gdzie przez cały czas mieszka. To miasto jest mu wyjątkowo bliskie. Uczniowie Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, którzy kształcą się w kierunkach technik handlowiec, technik architektury krajobrazu, technik obsługi turystycznej i technik organizacji reklamy, znają pana Andrzeja jako nauczyciela języka angielskiego. Praca pedagoga jest dla niego wielkim wyzwaniem życiowym i realizowaniem wspaniałych celów, jakie stawia praca wychowawcza z młodzieżą. Pan Andrzej prowadzi koło fotograficzne i Klub Miłośników Historii. Historia jest bardzo ważną częścią życia pana Andrzeja – warto wspomnieć, że jego rodzice byli żołnierzami Armii Krajowej. On sam należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Armii Krajowej i zaszczepia młodym ludziom najważniejsze trwałe wartości oparte na patriotyzmie.

Wielką pasją pana Andrzeja jest także śpiew. Od dwóch lat śpiewa on w Sopockim Chórze Kameralnym Continuo. Pan Andrzej, mimo że jest człowiekiem obdarzonym dużą wrażliwością, cały czas ją rozwija. Podejmuje wiele szlachetnych działań o charakterze charytatywnym. Należą do niech współpraca z Caritasem, Sopockim Hospicjum św. Józefa i z Domem Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 49 w Sopocie. Taka forma dzielenia się własnym czasem, zaangażowanie i poświęcenie to znakomity wzór do naśladowania, zwłaszcza dla młodzieży, choć nie tylko.

Fotografia jest wielką pasją pana Andrzeja. Jako nauczyciel i wychowawca młodzieży archiwizuje na zdjęciach najważniejsze momenty z życia szkoły. Jego zdjęcia można podziwiać na wystawach fotograficznych; ostatnie z nich to „Moja Ziemia Pomorska” i „Wspomnienia z podróży po Szwecji” w Małej Galerii w Sopocie. Sopot zajmuje szczególne miejsce na fotografiach pana Andrzeja, choć utrwala on za pomocą aparatu różne wydarzenia z życia całego Pomorza – te ważne, doniosłe i mniej medialne, naznaczone niemal atmosferą intymności. Aparat fotograficzny towarzyszy panu Andrzejowi niemal wszędzie. Dzięki temu upamiętnia on różnorakie wydarzenia, również te, które umykają w wirze codzienności; zatrzymane na zdjęciach, pozwalają na chwilę refleksji nad upływającym czasem… Sopot z jego fotografii jest miastem tajemnic, ale również urokliwych detali, które nie zawsze dostrzegamy na co dzień. Nie jest to wyłącznie pastelowy kurort, wypełniony tłumem hałaśliwych turystów. Pan Andrzej nie tworzy barwnych, komercyjnych pocztówek Sopotu, lecz kreuje alternatywną wizję miasta, nad którą warto się głębiej zastanowić. Kultura materialna kurortu, uwieczniona na zdjęciach pana Andrzeja, nie jest przecież wieczna – ulega prawom przemijania, zmienia się wskutek ingerencji człowieka i natury. Fotografie zatrzymują ją na dłużej. Z dokonaniami fotograficznymi pana Andrzeja można się zapoznać na jego fotoblogu (www.andrzejzieba.blogspot.com). Wśród jego działań o charakterze artystycznym warto również wskazać na wizualizacje do spektaklu „Klenczon Poemat Rockowy” Katarzyny Cygan, z Markiem Piekarczykiem w roli głównej.

Swoimi pasjami, zainteresowaniami i zaangażowaniem pan Andrzej z pewnością mógłby obdzielić wiele osób. Jako nauczyciel, wychowawca, artysta i społecznik realizuje się na wielu polach działań, udowadniając, że można żyć pełnią życia, realizując własne pasje i pomagając innym ludziom.

4.5/5 – (13 głosów)