Together Magazyn » Aktualności » Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919–1939

Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919–1939

Już 4 września w Muzeum Emigracji w Gdyni zostanie otwarta wystawa Carboland, poświęcona historii emigracji Polaków do pracy w kopalniach we Francji i Belgii w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wystawie towarzyszyć będzie instalacja artystyczna Roberta Kuśmierowkiego m2/maison minièreoraz program dodatkowych wydarzeń. 
 
Carboland to wyobrażona kraina węgla i świat wiecznej pracy, symboliczne określenie miejsc, do których 100 lat temu udało się ponad pół miliona polskich obywateli. Skuszeni obietnicą zatrudnienia w bogatym przemyśle górniczym jechali z nadzieją na duży zarobek i szybki powrót do kraju. Jednak zbyt wolne tempo rozwoju odradzającej się Polski i związane z tym ryzyko przekonywało ich do pozostania i budowania życia rodzinnego w górniczych miastach i w przykopalnianych koloniach.
 
Ekspozycja prezentuje ponad 350 obiektów – zdjęć, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związanych z Polakami pracującymi w północnym rejonie Francji Nord-Pas-de-Calais oraz we wschodniej części Belgii. To właśnie tam istniały ośrodki przemysłowe zatrudniające najwięcej Polaków. Choć emigracja do Francji była kilkunastokrotnie większa niż do Belgii, wynosiła ponad 600 tys., nie można było na wystawie pominąć losu blisko 40 tys. polskich robotników zatrudnionych w przemyśle belgijskim.
 


 

Wystawie towarzyszy instalacja artystyczna m2/maison minièreautorstwa Roberta Kuśmirowskiego.

W dniu otwarcia wystawy 4 września w godz. 10:00-20:00 wszyscy odwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wystawy stałej w cenie biletu ulgowego. Dodatkowo gadżety towarzyszące wystawie „Carboland” objęte zostaną rabatem -20%.

Termin: od 4 września 2020 do 31 stycznia 2021
Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
Wstęp bezpłatny
Oceń