Together Magazyn » Styl życia » Przedstawiciel Handlowy

Przedstawiciel Handlowy

Witam Cię

 

Czy spotkałeś się z takim stwierdzeniem: „Jak już nigdzie nie znajdę pracy, to pójdę na Przedstawiciela handlowego. Tam przyjmują wszystkich.”

Słyszałeś to już gdzieś? A może sam tak myślisz?

 

A słyszałeś: „Ja mam być Przedstawicielem handlowym? Tak nisko jeszcze nie upadłem, żeby wciskać coś innym ludziom.”

Brzmi znajomo?

 

Czy miałeś szczęście słyszeć może takie słowa: „Przedstawiciel handlowy, to wspaniały zawód. Rozwijam swoją osobowość, zdobywam kontakty i jeszcze do tego sam decyduję, ile zarabiam”

Słyszałeś? – jeżeli tak to rewelacyjnie

 

Są różne zdania, opinie, ale też i mity na temat pracy Przedstawiciela handlowego (w skrócie PH).

Dzisiaj przybliżę Ci w dużym skrócie ten zawód. Przedstawię jego cienie i blaski, zalety i wady, możliwości i ograniczenia. Ty sam zdecydujesz, czy to jest zawód dla Ciebie, czy też nie powinieneś się go imać.

 

Od 15 lat jestem Przedstawicielem handlowym B2B (dla niewtajemniczonych Biznes to Biznes).

Przeszłam w tym zawodzie wiele, zwłaszcza, że z wykształcenia jestem muzykiem zawodowym, gram – a właściwie powinnam napisać grałam – na oboju (instrument dęty drewniany J). Jak się zapewne już domyślasz, nie miałam praktycznie żadnego przygotowania do zawodu Przedstawiciela handlowego.

Nie ukrywam, że zawód muzyka uczy kilku umiejętności i nawyków przydatnych w zawodzie PH, jednak większość rzeczy była dla mnie zupełną nowością.

Zaczynając od umiejętności obsługi komputera, na planowaniu sprzedaży kończąc.

 

A jednak, gdy zdecydowałam, że będę PH, chciałam nauczyć się wszystkiego, co będzie mi potrzebne w tym zawodzie.

 

Przez te ostatnie 14 lat przeżyłam liczne wzloty i upadki. Były zarówno łzy wynikające z porażki, ale i te ze szczęścia.

Nabyłam wiele umiejętności, zdobyłam wiedzę na tematy wszelkie – od tego, że zepsuć komputer to wieka sztuka i nie trzeba się go bać. Nauczyłam się również, że winda to nie winda, tylko dźwig osobowy, albo jak ważne jest obliczanie i monitorowanie swojej skuteczności sprzedaży. Wiem już także, jak się remontuje silniki.

 

Dla kogo jest ten zawód?

Dla każdego, kto lubi ludzi, lubi polecać innym produkty, usługi (niekoniecznie zarabiając na tym), lubi słuchać, ma łatwość nawiązywania kontaktów, chce sam decydować o wysokości swoich zarobków, chce sam decydować o czasie swojej pracy, ma optymistyczne nastawienie do ludzi i do świata i najważniejsze – jest gotowy się UCZYĆ!

 

Ja zawsze mówię i uczę, że PH może zostać tak naprawdę każdy J. Jednak nie każdy będzie SUPER PH i nie każdy będzie osiągał sukcesy w tym zawodzie.

Nauczę każdego, kto będzie się chciał nauczyć, jak być skutecznym PH. Natomiast nie każdy z tych skutecznych PH, będzie osiągał MEGA SUKCESY, nie każdy zostanie SUPER PH.

 

Zapytasz dlaczego?

Otóż jest kilka powodów:

  1. Tak jak do każdego zawodu trzeba mieć tzw. predyspozycje. Jeżeli są one duże i najczęściej wrodzone, to szansa na bycie SUPER PH jest naprawdę ogromna.
  2. Nie każda osoba, który ma predyspozycje do wykonywania zawodu PH, chce go wykonywać.
  3. Większości osobom wystarczy niski próg zarobków. Po osiągnięciu go, nie wkładają już siły i zaangażowania w swój dalszy rozwój, a to jest niezbędne, aby ze skutecznego PH stać się SUPER PH.
  4. Są osoby, które chcą osiągać sukcesy szybko i bez wysiłku, a w zawodzie PH najczęściej na duże sukcesy trzeba pracować kilka tygodni, miesięcy, a czasem nawet lat.
  5. Aby zostać SUPER PH, należy ciągle dbać o swój rozwój osobisty. Niestety większość osób pracujących w tym zawodzie lub chcących go wykonywać, nie wie o tym, a nawet jak wie, to i tak uważa to za niepotrzebne.

 

Oczywiście jest jeszcze kilka powodów, dla których nie każdy odniesie pełny sukces na stanowisku PH, jednak te wymienione powyżej są najczęściej występującymi.

 

Jeśli już stwierdziłeś, że OK., chcę zostać PH i sprawdzić jak to jest w praktyce, a może nawet podjąłeś już decyzję, że to Ty zostaniesz SUPER PH, podpowiem, jakie profity łączą się z tym zawodem.

 

Po pierwsze – SUPER PH jest zawsze najbardziej cenionym i szanowanym pracownikiem w firmie

 

Po drugie – każdego dnia uczysz się czegoś nowego.

 

Po trzecie – praca jest ciekawa, urozmaicona, codziennie spotykasz nowych ludzi, odnajdujesz się w różnych sytuacjach, stoją przed Tobą kolejne wyzwania.

 

Po czwarte – Twoje zarobki zależą od Ciebie (mówię o zdrowych zasadach wynagradzania PH, czyli podstawa + prowizja, lub sama prowizja) i właściwie są nieograniczone (jeżeli są ograniczone, to szybko uciekaj z takiej firmy J).

 

Po piąte – rozwijasz się, budujesz swoją osobowość i pewność siebie, uczysz się, jak dbać o relacje, stajesz się szczęśliwym, spełnionym człowiekiem.

 

I po szóste – zyskujesz kontakty, znajomości i przyjaźnie, które niekiedy zmieniają Twoje życie – na lepsze oczywiście

 

Na dzisiaj to tyle J

Podałam Ci kilka informacji na temat pracy PH, teraz Ty zdecyduj, czy to jest zawód dla Ciebie, czy warto go poznać i może w nim odnajdziesz siebie?

Jeżeli będziesz miał jakieś pytania w temacie artykułu, chętnie odpowiem

 

Urszula Bartkowska

Kontakt do mnie:

ula@firmamuzyk.pl

501365507

Oceń