Together Magazyn » Aktualności » AKCJA CZYTAM SOBIE

AKCJA CZYTAM SOBIE

Czytam sobie! Mogę by, kim chcę!

W Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, 2 kwietnia, rusza druga edycja Akcji Czytam sobie promująca samodzielne czytanie wśród dzieci.

Hasło akcji – Czytam sobie! Mogę by, kim chcę! – zwraca uwagę na fakt, że doświadczenia, które wynosimy z czytania książek, pozwalają nam z większą pewnością siebie dąży do realizacji marzeń i odkry swoją przyszłą drogę zawodową. Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko odniosło w życiu osobisty i zawodowy sukces. Samodzielne czytanie to pierwszy i najważniejszy krok w tym kierunku!

Miłość do książek warto rozbudza już od najmłodszych lat, ponieważ dzieci, które samodzielnie czytają, lepiej radzą sobie z nowymi sytuacjami, rozumieją relacje międzyludzkie, są pewniejsze siebie, a jednocześnie wrażliwe na innych. Książki pozytywnie wpływają również na kształtowanie się osobowości oraz ułatwiają realizację życiowych celów. Zachęcajmy dzieci do czytania  dla przyjemności i dbajmy o to, aby książki stały się ich najlepszym przyjacielem. Pokazujmy dzieciom, ile radości daje czytanie!

Badania naukowców z Uniwersytetu Emory w Atlancie, pod kierunkiem prof. G. Bernsa, udowodniły, że podczas czytania pobudzane są te same fragmenty mózgu, które odpowiadają
za bodźce dotykowe czy zapachowe. Przeczytana historia działa na czytelnika tak samo, jak gdyby przeżył on ją w rzeczywistości. Dlatego też sytuacje, przygody i emocje, z którymi stykają się dzieci w książkach, sprawiają, że są one pewniejsze siebie oraz bogatsze o przeżyte podczas lektury
doświadczenia. Śledząc losy bohaterów, młody czytelnik poznaje nowe wzorce zachowań oraz przygotowuje się na różne scenariusze zdarzeń.

Źródłem pomysłu akcji jest program wydawniczy Edukacyjnego Egmontu „Czytam sobie” wspierający dzieci w nauce samodzielnego czytania. Dotychczas wydano 54 tytuły na 3 różnych poziomach zaawansowania czytelniczego, autorstwa czołowych współczesnych polskich autorów
i ilustratorów.

W tegorocznej Akcji Czytam sobie wzięli udział m.in. Olga Bołądź, Mateusz Kusznierewicz, Wojciech Malajkat, Karolina Malinowska, Jakub Wons i Borys Szyc. Spot promujący samodzielne czytanie, w którym zobaczymy ambasadorów programu, będzie można obejrze w telewizji i w Internecie.

https://www.youtube.com/watch?v=AmVURL9MP50&feature=youtu.be

Ważnym miejscem dla odbiorców będzie strona internetowa www.Czytamsobie.pl, na której można będzie znaleźć opinie ekspertów, materiały i scenariusze warsztatów, które pomogą
w nauce samodzielnego czytania, a także wypowiedzi ambasadorów akcji.

Dlaczego według ambasadorów akcji warto czyta?

Głód przygód mam dzięki książkom i przez książki! Życie przestaje by takie zwyczajne, kiedy czytamy. Gdy byłam dzieckiem, to moim ulubionym światem był świat książek. Może stąd moje zamiłowanie do filmu i do świata wymyślonego? Dzięki książkom jestem chyba po prostu wrażliwym człowiekiem, a to, że jestem aktorką, łączy się z moją wrażliwością i potrzebą opowiadania historii. Olga Bołądź, aktorka

Kiedy byłem mały i nauczyłem się czyta, zrozumiałem, że w książkach jest wszystko. Książki do dzisiaj są takim światem, który uwielbiam odwiedza. Myślę, że bez nich byłbym człowiekiem bez wyobraźni.

Wojciech Malajkat, aktor 

Zauważyłem, że w sporcie ważne jest czytanie. Poprawia koncentrację, skupienie, wyobraźnię. Czytałem w dzieciństwie i bardzo dużo na tym zyskałem.

Mateusz Kusznierewicz, sportowiec

Ważne jest też to, żeby pokaza

dziecku, że ono samo może wejść do świata książek i odkrywa

ten wspaniały świat, jakim jest czytanie książek.

Karolina Malinowska, modelka

Książki wywołują cudowne uczucia! Cieszę się, że udało mi się mojej córce zaszczepi

miłość
do ksi
ążek.

Borys Szyc, aktor

Dlaczego czytanie jest takie ważne? Do tegorocznej akcji zaprosiliśmy osoby wykonujące ciekawe zawody, ludzi z pasją, którzy czytali w dzieciństwie i są przekonani, że to właśnie czytanie pomogło im zrealizowa

życiowe plany. Książki zbudowały wyobraźnię dyrygentki Julii Chmielnik i pomogły osiągnąć zawodowy sukces pilotowi Marcinowi Michalakowi.

W muzyce książki są pewnym punktem odniesienia. Czasem studenci pytają mnie, skąd się bierze moja wyobraźnia. Myślę, że wyobraźnię moją ukształtowały w największej mierze książki.

Julia Chmielnik, muzyk

Do licznego grona ambasadorów akcji dołączyła w tym roku również Justyna Sobolewska.

Książki są drogą, żeby wejść w świat, którego nie znamy. Literatura wciąga nas, zmusza
do pewnego wysi
łku. Oczywiście może by

czystą przyjemnością, może nas odrywa

i zabiera


w krainy szcz
ęśliwe, ale też literatura często daje nam możliwość wejścia do czyjejś głowy, poznania innego świata. To jest pewien sposób poznawania rzeczywistości. Dla mnie jeden
z najwa
żniejszych.

Justyna Sobolewska, krytyk literacki

Akcja objęta jest honorowym patronatem Biblioteki Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Partnerem i wykonawcą akcji jest Bibliocreatio.

PRZYŁĄCZ SIĘ!

Działania w ramach Akcji Czytam sobie:

Czytelniczy SOS” – czat ekspercki dla rodziców, których dzieci mają problemy z samodzielnym czytaniem. Zapraszamy na profil akcji na Facebooku:

https://www.facebook.com/CzytanieToDziala/

Zachęcanie do czytania stanowi element uważnego i świadomego rodzicielstwa. Wydobywamy
z dziecka potencja
ł do samodzielności, do poczucia sprawczości, a to z kolei daje poczucie kontroli, a także bezpieczeństwa. Te wartości są fundamentem wewnętrznej równowagi emocjonalnej.

Anna Gruszka-Jędrasik, psycholog

Ludzie z pasją mogą zmienia

świat, a to książki otwierają im drogę. Jako rodzic chciałabym,
żeby moje dziecko było mądre, szczęśliwe, żeby rozumiało innych, ale było jednocześnie pewne siebie. I myślę, że jest na to recepta czytanie!

Zofia Karaszewska, biblioterapeutka

Czytanie książek dla przyjemności wymaga wielu lat treningu, wiąże się bowiem z szeregiem wyrafinowanych procesów, które napędzają zrozumienie, analizę krytyczną oraz refleksję. Eksperci potrzebuję milisekund, żeby uruchomi

ten proces; młody umysł potrzebuje lat, żeby je rozwinąć.
W wychowaniu czytelników ważne jest przede wszystkim wsparcie otoczenia rodzinnego
oraz zach
ęcanie dzieci do podejmowania wyzwania, jakim jest samodzielne czytanie. 

Sylwia Stano, kulturoznawczyni

Warsztaty Czytam sobie” to dodatkowa atrakcja dla dzieci i zachęta do samodzielnego czytania.

Terminy:

Warszawa – 9 kwietnia, godzina 13:00 – Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym,

Gdańsk – 19 kwietnia, godzina 13:00 – Biblioteka Manhattan w Gdańsku,

Kraków – 24 kwietnia, godzina 12:00 – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Dzięki samodzielnemu czytaniu wcielamy się w różne fikcyjne postacie i zdobywamy prawdziwe doświadczenie. Budujemy swój obraz świata, przyszłości oraz siebie już od małego – w fantazji!

Więcej informacji na www.czytamsobie.pl.

W sprawie spotkań i wywiadów z ambasadorami akcji i aktorami prosimy o kontakt:

Zofia Karaszewska

z.karaszewska@bibliocreatio.pl

tel.: 501 277 742

Sylwia Stano

s.stano@bibliocreatio.pl

tel.: 505 705 907

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksandra Chaberska, Specjalista ds. PR Egmont Polska

aleksandra.chaberska@egmont.pl

tel.: (22) 838 41 00 wew. 201, 664 031 486

Oceń