Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Akcesoria do karmienia niemowląt
Przybory do karmienia

Akcesoria do karmienia niemowląt

Maluszki głównie śpią i domagają się jedzenia. Na rynku jest wiele akcesoriów, które ułatwić mają proces karmienia.

Butelki

Na pierwszym etapie życia dziecka karmimy je albo piersią, albo bezpośrednio z butelki. Odpada więc tymczasowo kwestia akcesoriów takich jak miseczki, talerzyki, kubeczki czy sztućce. Nie mniej jednak, warto zadbać także o kupno praktycznej butelki. Nie zawsze będziemy w stanie nakarmić malucha piersią, butelkę więc dobrze jest mieć przy sobie. Po pierwsze dlatego, że nosimy ją w torbach, w wózku – a więc może się przewrócić, a po drugie dlatego, że nasze dziecko czasem traci zainteresowanie jedzeniem i po prostu wypuszcza butelkę z ust, powinna być ona z typu „niekapków”. Dzięki specjalnej zakrętce, z butelki nie wylewa się nadmiar mleka, nie cieknie z niej także nawet, gdy jest do góry nogami. Ważne jest też, aby butelka z jednej strony umożliwiała dziecku sprawne ssanie pokarmu, ale z drugiej – nie pozwoliła mu jeść zbyt łapczywie. Są takie modele, które pozwalają na odlanie części mleka do wnętrza zakrętki. Tym sposobem, niemowlęciu można dozować podawanie pokarmu.

Śliniaki

Nie wytłumaczymy maleństwu, żeby jadło nie brudząc się. Bardzo często niemowlętom ulewa się podczas jedzenia, albo zwyczajnie się „zapomną” i ssą pokarm, mimo że nie przełknęły jeszcze wszystkiego. Po posiłku, najczęściej dziecko trzeba też spionizować, zdarza się, że wtedy część pokarmu się cofnie i wszystko wyląduje na śpioszku, albo na ubraniu mamy. Dlatego akcesorium niezbędnym do karmienia dziecka jest śliniaczek. Wygodne są te, które zapina się zatrzaski. Na rynku dostępne są śliniaczki, które można zapiąć dziecku naokoło – jak kołnierz. Skutecznie chronią one przed zabrudzeniem odzieży. Na co należy zwracać uwagę, kupując śliniaczek? Powinien być on wodoodporny, tak aby mleko mimo wszystko nie przesiąkło na ubranko, a także wykonany z miękkiego, niegryzącego materiału, najlepiej bawełny.

Odciąganie pokarmu

Dla karmiącej mamy odciąganie pokarmu to standard. Najczęściej produkowane jest więcej mleka, niż w danym momencie dziecko może wypić, co ma swoje zalety – zawsze pod ręką można mieć mleko, które maluch może pić z butelki. Warto zainwestować więc w laktator, który pozwoli odciągnąć mleko. Potrzebne będą również pojemniczki do zamrażania w nich pokarmu – mleka nie można bowiem po prostu przechowywać w warunkach pokojowych. Pojemniki te często mają w zestawie pokrywkę z ustnikiem, tak aby po rozmrożeniu i podgrzaniu można było bezpośrednio z nich podać dziecku pokarm.

Dla wygody mamy

Dziecko karmić trzeba bardzo często. Dlatego też, od noszenia malucha męczą się ręce, kręgosłup. Dla wygody każdej mamy stworzono specjalne poduszki do karmienia. Taką poduszkę w kształcie rogala umieszcza się na wysokości pasa. Ułożony na niej maluch ma idealny dostęp do piersi, a mama może na chwilę odciążyć mięśnie. Poduszki te są wygodne dla dziecka, nadają się też, jeśli chcemy dzieciątko utulić do snu. Dzięki poduszce, można karmić w wygodnej pozycji, siedząc i komfortowo opierając się o coś plecami.

Śliniaki i inne akcesoria do karmienia dostępne są na przykład w sklepie internetowym eMAG.pl. Znajdziemy tam produkty różnych producentów, atestowane i wysokiej jakości.

Oceń