Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Lampy sufitowe do salonu i kuchni – co warto wiedzieć przed zakupem?
multilampy.pl-Lampy-sufitowe-do-salonu-i-kuchni-–-co-warto-wiedzieć-przed-zakupem

Lampy sufitowe do salonu i kuchni – co warto wiedzieć przed zakupem?

Obecne budownictwo mieszkań charakteryzuje się dość niskimi sufitami. Oznacza to, że nie możemy pójść na całość, jeśli chodzi o dobór oświetlenia. Inaczej sprawa ma się w starych kamienicach i czasem także w domach, gdzie sufity niejednokrotnie pozwalają na montaż długich lamp wiszących. A te z kolei wcale nie muszą kojarzyć się z klasycznymi żyrandolami, ponieważ producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym wystrój wnętrza nabierze całkowicie nowego charakteru. Wybór lampy wiszącej do salonu lub kuchni wcale nie jest jednak łatwy, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Jakie lampy sufitowe wiszące do salonu?

Salon jest pierwszym miejscem, o którym pomyślimy, jeśli chodzi o montaż lampy wiszącej. Nic dziwnego, skoro jest to zwykle największe i najważniejsze pomieszczenie w całym mieszkaniu. Aby lampa sufitowa wisząca do salonu dobrze się prezentowała, należy wybrać ją z myślą o stylistyce, jaka panuje we wnętrzu. Odpuśćmy więc klasyczny żyrandol, choćby był bardzo piękny, jeśli nasz pokój dzienny urządzony jest w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z rozłożystości. Jeżeli pomieszczenie jest bardzo przestronne, to równie rozłożysta musi być sama lampa wisząca do salonu. W tej roli dobrze sprawdzą się podłużne modele wielopunktowe lub też lampy typu pająk. Nie zapominajmy także o odpowiedniej długości lampy, więc ważne jest, by ta wybrana miała możliwość skrócenia przewodu.

Jakie lampy wiszące do kuchni?

Niemniej odpowiednim wnętrzem na umieszczenie lampy sufitowej wiszącejjest kuchnia. Jest to bowiem, zaraz po salonie, najważniejsze miejsce w domu. Do tego spędzamy w niej całkiem sporo czasu, szczególnie jeśli znajduje się tu także jadalnia. A to prowadzi nas do tego, jak ważny jest odpowiedni wystrój kuchni. Jego częścią jest też oświetlenie, więc warto zadbać o to, by było ono nie tylko praktyczne, ale także szykowne. Idealna do tego będzie lampa sufitowa wisząca. Dzięki dużej odległości od sufitu będzie łatwa w utrzymaniu w czystości, co w przypadku tego pomieszczenia nie jest bez znaczenia. Ponownie zadbajmy o to, by lampa wisząca do kuchni miała odpowiednią stylistykę i rozłożystość, a do tego by jej odległość od sufitu była dopasowana do całości.

Lampy sufitowe wielopunktowe do salonu lub jadalni

Bardzo popularną opcją do kuchni lub salonu są lampy sufitowe wiszące wielopunktowe. Dzięki ich podłużnemu kształtowi możemy je umieścić nad blatem w jadalni i cieszyć się jego równomiernym oświetleniem. Przy takim zastosowaniu możemy pokusić się o zainstalowanie oświetlenia na linii oczu lub nieco wyżej, a nie jak w przypadku zwykłych lamp wiszących – ponad głową.

Lampy sufitowe nad stół do jadalni

Skoro jadalnia bardzo często znajduje się w kuchni lub w salonie (albo też na ich granicy) to nie sposób wspomnieć o jej oświetleniu. Podstawowym wyborem są tu lampy sufitowe wiszące zawieszone nisko nad stołem. W zależności od jego kształtu będzie to pojedyncza lampa lub też model wielopunktowy. Oczywiście oświetlenie stołu traktujmy jako dodatkowe i dopełniające do oświetlenia głównego. Warto kupić takie same lampy wiszące do kuchni lub salonu i nad jadalniany stół. Wtedy zachowamy harmonię i spójność wystroju.

Oceń