Together Magazyn » Art. zewnętrzny » DHA w ciąży – 9 powodów, dla których powinnaś zadbać o jego prawidłową podaż!

DHA w ciąży – 9 powodów, dla których powinnaś zadbać o jego prawidłową podaż!

Zastanawiasz się, dlaczego warto przyjmować DHA w ciąży? To proste – bo dzięki temu zadbasz o prawidłowy rozwój dziecka w swoim brzuchu, a także zmniejszysz ryzyko przedwczesnego porodu.

Dobowe zapotrzebowanie na DHA w ciąży wynosi 600 mg (w ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem rośnie nawet do 1000 mg). Zwykła dieta nie dostarcza aż takich ilości tego składnika, dlatego warto zadbać o jego suplementację. Dlaczego? Ponieważ DHA pełni wiele pożytecznych funkcji zarówno dla kobiety w ciąży, jak i dla jej maleństwa.

1. Buduje mózg dziecka

DHA odpowiada nie tylko za budowę neuronów, lecz także za  kształtowanie prawidłowej sieci  połączeń nerwowych.  Z puntu widzenia budowy  mózgu DHA stanowi aż 60% jego wszystkich fosfolipidów.  Zatem jest głównym budulcem, a zapotrzebowanie na DHA wzrasta znacząco od II trymestru ciąży, kiedy następuje szybki rozwój struktur mózgu dziecka.

2. Wyostrza wzrok

DHA jest głównym składnikiem siatkówki oka,  a konkretnie pręcików, struktur odpowiadających  za postrzeganie kształtów i ruchu,  co  w dużej mierze warunkuje ostre widzenie u niemowlęcia.

3. Poprawia iloraz inteligencji

Według norweskiej badaczki, Ingrid Helland, istnieje ścisła zależność między suplementacją kwasu DHA w ciąży, a poziomem IQ dziecka po porodzie. Do jej zdania przychylają się także naukowcy z Uniwersytetu Harvarda!

4. Chroni przed przedwczesnym porodem

W Polsce wcześniaki (czyli dzieci urodzone między 23. a 36. tygodniem ciąży) stanowią aż 8-9 procent całej liczby noworodków. Po porodzie często zmagają się z powikłaniami zdrowotnymi, od najcięższych, takich jak dysplazja oskrzelowo-płucna albo martwicze zapalenie jelit, po lżejsze, np. zwiększone napięcie mięśniowe. Przyjmowanie DHA w ciąży zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, a idąc dalej, powikłań zdrowotnych u dziecka już po narodzinach.

5. Warunkuje prawidłową masę urodzeniową dziecka

Odpowiedni poziom DHA w organizmie przyszłej mamy, ułatwia transport składników odżywczych przez łożysko, a to z kolei oznacza odpowiednie odżywienie dziecka w łonie mamy i jego prawidłową wagę po porodzie.

6. Chroni przed niedokrwistością

Do składników odżywczych, które dziecko dostaje od mamy przez łożysko, należy m.in. żelazo. Badania wykazały, że kobiety, które nie suplementowały kwasu DHA w ciąży, częściej rodziły dzieci ze zbyt niskim poziomem żelaza w organizmie, czyli z anemią.

7. Zmniejsza ryzyko alergii i astmy

Według ekspertów, suplementacja DHA w ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka nawet do 70 procent. Wielu lekarzy uznaje nawet, że przyjmowanie DHA przez przyszłą mamę to jedyna skuteczna profilaktyka alergii u nienarodzonego dziecka.

8. Zwiększa dziecięcą odporność

Regularne przyjmowanie DHA w drugim trymestrze ciąży to nawet 25 procent mniej infekcji dróg oddechowych u niemowlęcia w jego pierwszych miesiącach życia – czyli wtedy, kiedy każda, nawet błaha infekcja może skończyć się pobytem w szpitalu.

9. Chroni kobietę przed depresją poporodową

Naukowcy zaobserwowali, że za niski poziom DHA powoduje obniżenie poziomu serotoniny w mózgu (czyli tzw. hormonu szczęścia). Z tego powodu podejrzewa się, że suplementacja DHA może chronić przed depresją, która dotyka nawet co 10. młodą mamę.

Oceń