Together Magazyn » Sport » 5 dowodów na to, że ruch to najlepszy przyjaciel dziecka

5 dowodów na to, że ruch to najlepszy przyjaciel dziecka

Popularyzacja aktywności fizycznej w ostatnich latach przyczyniła się do tego, że rodziny coraz częściej wspólnie uprawiają sport. Nadal jednak wielu spośród najmłodszych spędza całe dnie siedząc w szkole na lekcjach, czy w domu przed komputerem. Poniżej przedstawiamy 5 dowodów na to, że warto przyzwyczaić dziecko do regularnego ruchu.

 

Ciało w formie

Coroczne badania Instytutu Matki i Dziecka, w związku z międzynarodowym projektem Health Behaviour School-Aged Children, przedstawiają niepokojące tendencje – liczba dzieci w Polsce z nadmierną masą ciała przekroczyła 20% i nadal rośnie. Głównym powodem okazuje się odzwyczajenie od ruchu oraz zła dieta rodziców, którzy często również są otyli. Aby uniknąć tego problemu, warto zaangażować dziecko w zajęcia sportowe, co z pewnością pomoże zmniejszyć ryzyko tej choroby.

 

Zwiększenie sprawności

Koordynacja wzrokowo-ruchowa u dzieci rozwija się m.in. dzięki zróżnicowanej aktywności. Niektóre jej elementy, takie jak szybkość reagowania i orientacja, są wyjątkowo przydatne w dorosłym życiu, na przykład podczas prowadzenia samochodu i przy wykonywaniu prac manualnych. Dlatego też dziecięce sporty powinny być tak zorganizowane, aby kompleksowo doskonalić różne umiejętności ruchowe.

 

Hart ducha

Wielu sportowców i naukowców jest zgodnych, że sport uprawiany w okresie dzieciństwa kształtuje charakter. Poświęcenie, które trzeba ponieść na drodze do sukcesu, oraz wytrwałość wynikająca z regularności zajęć mogą wpłynąć pozytywnie na przyszłość dziecka, ucząc je pracowitości i realizacji wytyczonych zadań do końca. Ponadto, dzięki sportom zespołowym, maluch uczy się jak współpracować z innymi, by osiągnąć cel.

 

Zmniejszenie wad postawy

Regularne ćwiczenia korekcyjne korzystnie wpływają na proces posturogenezy u najmłodszych. Rodzice nie powinni bagatelizować tej kwestii, ponieważ w dorosłym życiu skrzywienia kręgosłupa mogą poważnie doskwierać, zmuszając do interwencji operacyjnych. Dzieciństwo to czas, w którym korekta pewnych wad jest możliwa, ponieważ kościec dziecka jest jeszcze giętki i poprzez ćwiczenia pod okiem specjalisty można go kształtować ku jak najlepszej postawie.

Dużo zabawy

Wysiłek fizyczny generuje czyste szczęście – endorfiny. Pomaga przy tym rozładować energię i daje szansę na integrację z innymi. Dzięki tym zaletom sport może być źródłem ogromnej przyjemności.

 

Nie ma wątpliwości, że warto zmotywować najmłodszych do ruchu – na pewno zaprocentuje to sprawnością i zdrowiem. Najlepsze efekty osiągniemy, gdy jako rodzice sami będziemy dawać przykład aktywnego życia.

Oceń