Masz wadę widzenia? Szukasz metody, która szybko, bezboleśnie i w bezpieczny sposób Cię od niej uwolni? Nie musisz szukać dalej – właśnie takie możliwości oferuje nowoczesna gałąź okulistyki, czyli chirurgia refrakcyjna. Poniżej przedstawiamy jeden z jej najpopularniejszych zabiegów – laserową korekcję wzroku.
Na czym polegają wady widzenia?
Zdrowe oczy to w pełni sprawne oczy – co do tego chyba nikt z nas nie ma wątpliwości. Rzeczywiście, aby widziany przez nas obraz był ostry, nasz narząd wzroku musi pracować bez zarzutu. Czasem wystarczy bowiem (pozornie) niewielkie zaburzenie, aby pojawił się problem.
Jednym z najważniejszych czynników umożliwiających dobre widzenie jest odpowiednie skupienie wiązek światła wpadających do oka. Muszą one trafić prosto na warstwę receptorów – tzw. czopków i pręcików – czyli siatkówkę. Nie tuż przed nią (tak dzieje się w krótkowzroczności), nie za nią (tak w nadwzroczności), nie w kilku różnych jej punktach (tak w astygmatyzmie) – tylko w jednym, konkretnym miejscu znajdującym się dokładnie na niej. Różne czynniki, takie jak np. zbyt słaba moc optyczna rogówki lub naturalnej soczewki oka, czy też nieprawidłowe wymiary gałki ocznej mogą powodować zaburzenie tej drogi światła. Wtedy właśnie mamy do czynienia z wadami wzroku.
O co chodzi w laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku jest nowoczesną metodą chirurgii refrakcyjnej. Dzięki niej możliwe jest usunięcie różnych wad widzenia, w tym:
- krótkowzroczności (do -12 dioptrii);
- nadwzroczności (do +6 dioptrii);
- astygmatyzmu (do 6 dioptrii).
Jedną z największych zalet laserowej korekcji wzroku jest to, że po zabiegu nie musimy już korzystać z okularów ani soczewek kontaktowych. Uwolnienie się od nich, w połączeniu z odzyskaniem ostrego obrazu to coś, o czym dawniej mogliśmy tylko pomarzyć. W porządku – ale jak to możliwe? Zasada działania tej metody opiera się na laserowym wyprofilowaniu rogówki oka. Dzięki temu zmianie ulega krzywizna, pod którą załamywane jest światło i w efekcie obraz skupiany jest w jednym, precyzyjnie określonym punkcie siatkówki. A to – jak już wiemy – jest kluczowe, żebyśmy mogli ostro widzieć.
Zobacz więcej: https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/
Laserowa korekcja wzroku – jak wygląda zabieg?
Oprócz tego, że pozwala skutecznie pozbyć się wady widzenia i pożegnać okulary, laserowa korekcja wzroku ma jeszcze kilka innych zalet:
- Zabieg jest bardzo wygodny dla pacjenta – można wykonać go w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że nie jest konieczna dłuższa hospitalizacja. Przyjeżdżamy na zabieg, poddajemy się mu i po krótkim odpoczynku jeszcze w tym samym dniu wracamy do domu.
- Sama procedura laserowej korekcji wzroku jest bardzo krótka, ponieważ trwa tylko kilkanaście minut.
- Dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia jest też całkowicie bezbolesna. Pacjent odczuwa tylko niewielki ucisk związany z przytrzymywaniem powiek przez specjalną rozwórkę okulistyczną.
- Dzięki ciągłemu postępowi technologicznemu laserowa korekcja wzroku jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów na świecie. Ewentualne powikłania dotyczą mniej niż 1 % przypadków i najczęściej są przemijające.
Więcej o przebiegu laserowej korekcji wzroku przeczytasz tutaj: https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/jak-przebiega-zabieg-laserowej-korekcji-wzroku/
Laserowa korekcja wzroku – o czym warto pamiętać po zabiegu?
Powrót w pełni ostrego widzenia następuje już w ciągu kilku tygodni po zabiegu. U niektórych pacjentów ten czas będzie krótszy, u innych nieco dłuższy – wiele zależy tu od indywidualnych uwarunkowań. Aby przyspieszyć rekonwalescencję po leczeniu warto zastosować się do kilku prostych zasad, m.in.:
- przez pierwsze tygodnie unikać większego wysiłku fizycznego;
- chronić oczy przed promieniowaniem UV – korzystamy z okularów słonecznych z filtrem UV, w pierwszych tygodniach po zabiegu unikamy opalania się i solarium;
- starać się nie trzeć oczu;
- unikać zadymionych i zanieczyszczonych pomieszczeń;
- przez 3 miesiące podczas kąpieli w basenach używać okularów ochronnych – tak, żeby do oczu nie dostała się woda;
- przez pierwszy tydzień nie wykonywać makijażu oczu i ich okolicy;
- stosować się do wszelkich zaleceń okulisty.
Metody laserowej korekcji wzroku
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że laserowa korekcja wzroku może być przeprowadzona na kilka sposobów. Metody te różnią się między sobą techniką wykonania, ale zasada zabiegu się nie zmienia – nadal chodzi o wyprofilowanie rogówki i usunięcie wad widzenia. Do najpopularniejszych rodzajów laserowej korekcji wzroku zaliczamy:
- Metody powierzchowne – polegające na usunięciu powierzchownej warstwy rogówki (nabłonka), dzięki czemu lekarz uzyskuje dostęp do jej właściwej części. Zaliczamy tu m.in. zabiegi PRK, transPRK i EBK.
- Metody głębokie (nazywane też płatkowymi) – w ich przypadku zamiast usuwania nabłonka odpreparowuje się jego fragment (płatek). Przykładem metod głębokich może być zabieg FemtoLASIK.
- Metodę ReLEx® SMILE – nazywaną metodą trzeciej generacji. Jest bardzo popularna w usuwaniu krótkowzroczności i astygmatyzmu (nie stosuje się jej do korekcji nadwzroczności).
Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica: https://vidiummedica.pl/