Together Magazyn » Zdrowie » Zadbaj o siebie i swoje kości, czyli suplementacja w okresie okołomenopauzalnym
suplementy na dłoni

Zadbaj o siebie i swoje kości, czyli suplementacja w okresie okołomenopauzalnym

Menopauza to dość specyficzny i wymagający okres w życiu dojrzałej kobiety. Zmienia się nie tylko gospodarka hormonalna, która niewątpliwie ma wpływ na samopoczucie, ale także ciało i psychika kobiety. Spada między innymi poziom kolagenu i wapnia, co skutkuje problemami z układem ruchu. Jak zatem zadbać o siebie w okresie okołomenopauzalnym?

Wybierz ważne składniki mineralne

Jednym z kluczowych składników, które warto uzupełniać w okresie przekwitania, jest wapń. Minerał, którego zadaniem jest ochrona przed osteoporozą, wspomaganie prawidłowej pracy serca oraz układu naczyniowego. Wapń ma też znaczenie w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. U kobiet w okresie okołomenopauzalnym zapotrzebowanie na ten minerał wynosi ok. 1200 mg na dobę. Ważne jest więc, by wysycić organizm składnikiem i ochronić kości przed demineralizacją, a w konsekwencji przed zwiększoną skłonnością do złamań.

Drugim niezwykle ważnym minerałem w okresie menopauzy jest magnez. Odgrywa on kluczową rolę w metabolizmie wapnia i utrzymaniu zdrowych kości. Ma też duży wpływ na prawidłowe skurcze mięśni. Magnez pełni istotną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowo-mięśniowego, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania sprawnego ruchu i funkcji motorycznych.

Witaminy wspierające samopoczucie

Witamina D odgrywa kluczową rolę w procesie wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. W okresie okołomenopauzalnym, kiedy dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, odpowiednia suplementacja witaminy D może pomóc w utrzymaniu ich prawidłowej struktury. Ponadto witamina D ma również inne korzystne działania, takie jak wspieranie układu odpornościowego i regulacja nastroju. 

W ochronie kości i utrzymaniu prawidłowego działania stawów oraz kości uczestniczy również witamina K2 którą znaleźć można w produktach z kategorii https://noblehealth.pl/produkty/kosci-i-chrzastki. Jej rolą jest transport wapnia do kości, co pomaga w utrzymaniu ich gęstości i zapobiega osteoporozie. Dobrym pomysłem jest również połączenie suplementacji witaminy D3 z K2. Taki duet wspiera kości, stawy, ale również zdrowie serca poprzez zapobieganie odkładaniu się wapnia w tętnicach i naczyniach krwionośnych.

Kolagen dla zdrowych stawów, kości i jędrnej skóry

Kolagen to kluczowy składnik tkanki łącznej, który odgrywa istotną rolę w utrzymaniu elastyczności i wytrzymałości kości oraz stawów. W okresie okołomenopauzalnym, kiedy dochodzi do zmniejszenia produkcji kolagenu, jego zwiększona podaż ma ogromne znaczenie. Wraz z pozostałymi składnikami odżywczymi (opisanymi wyżej) kolagen pomoże zachować wysoki poziom aktywności i uchroni przed bólem stawów spowodowanym wycierającą się mazią między stawową.

Ponadto kolagen pomoże zachować odpowiednią gęstość i elastyczność skóry. Dzięki niemu możesz więc opóźnić efekty starzenia takie jak brak jędrności skóry czy pojawiające się na niej zmarszczki. 

5/5 – (1 głosów)