Zaćma (katarkata) przeważnie dotyka osoby po 50 roku życia. Traktowana jest jako choroba starzejącej się soczewki oka. Jednak nie tylko wiek determinuje możliwość powstania zaćmy, ale również urazy oka w przeszłości, stan zapalny oka i cukrzyca. Nie wolno bagatelizować chorób oczu takich jak zaćma. Operacja może być wówczas jedyną szansą na przywrócenie ostrości widzenia.
Co to jest zaćma?
Zaćma to sukcesywnie postępujące mętnienie soczewki oka. Z biegiem lat soczewka w oku traci swą elastyczność, odkładają się w niej cząstki białka i grubiejących włókien. Nie tylko może pojawić się wraz z wiekiem, może być również wadą wrodzoną. Zaćma u każdego przebiega inaczej, może rozwijać się przez kilka miesięcy, a nawet długie lata.
Gruba soczewka powoduje, że cząsteczki światła nie załamują się odpowiednio i nie mają dobrego dostępu do dna oka. Zaburzenia ostrości widzenia są efektem postępującego mętnienia soczewki i pojawiających się na jej powierzchni plamek. Stopień zawansowania choroby można między innymi stwierdzić po ilości plamek.
Najczęstsze objawy zaćmy
Początkowe objawy wzrokowe zaćmy zależą od jej typu. Wyróżniamy zaćmę podtorebkową tylną, gdy dotyczy tylnej torebki soczewki, zaćmę jądrową, w której dochodzi do zmętnienia jądra soczewki, zaćmę korową, gdy zmętnieniu ulega kora soczewki. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:
- Nieostry obraz, którego nie likwidują silniejsze szkła kontaktowe
- Lepsze widzenie o zmierzchu oraz w pochmurny dzień
- Blaknące lub ciemniejące kolory
- Problemy z ocenie odległości
- Widzenie „za mgłą”
Zaćma – operacja szansą na prawidłowe widzenie
Chorobę można łatwo rozpoznać. Podczas badania okulistycznego lekarz zakłada nam kolejne szkła korekcyjne i prosi o przeczytanie danych rzędów cyfr i liter. Jeżeli po wielu próbach nie można dobrać odpowiednich szkieł, należy zrobić badania w kierunku chorób oczu, takich jak zaćma. Leczenie polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu sztucznej.
Zabieg można przeprowadzić nawet małym dzieciom, jeżeli zaćma jest wrodzona, a także osobom po 80-90 roku życia. Nie należy zwlekać z zabiegiem, ponieważ może przekształcić się w zaćmę przejrzałą – nieleczona może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.
Najczęściej praktykowaną metodą jest fakoemulsyfikacja. Za pomocą ultradźwięków następuje rozdrobnienie i usunięcie zmętniałej soczewki. Na jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę, indywidualnie dobraną dla każdego pacjenta. Zabieg trwa około 20 minut i jest całkowicie bezbolesny, pacjent może odczuwać jedynie delikatny dotyk. Znieczulenie wprowadzane jest do oka za pomocą specjalnych kropli.
Więcej na: https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/