Together Magazyn » Aktualności » Czy buty dla dzieci zaburzają prawidłowy rozwój małych stópek?

Czy buty dla dzieci zaburzają prawidłowy rozwój małych stópek?

„Ludzkie stopy są arcydziełem inżynierii i dziełem sztuki.” Tak twierdził Leonardo da Vinci. Stópki dziecka charakteryzują się szczególną budową i znacznie różnią się od stóp dorosłego. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i co zrobić, aby zadbać o ich prawidłowy rozwój. Jedną z kluczowych i wywołujących chyba najwięcej sporów kwestii, są buty dla dzieci. Buty nie powinny być nagminne noszone przez dzieci, a mimo to Bosa Stópka to sklep, który sprzedaje buty dla dzieci. Jak to się dzieje? Bosa Stópka, to jedyny taki sklep w Polsce, który nie boi się mówić prawdy o butach dla dzieci. Kupując na bostopka.pl wspierasz ideę barefoot w Polsce, czyli promowanie w sieci  “bosego stylu życia”. Namawiamy do ściągania obuwia zawsze gdy tylko jest to możliwe i dla Ciebie czy Twojego szkraba komfortowe!

Stopy dziecka – co warto o nich wiedzieć?

Stopy niemowlaka nie mają sklepień, składają się z ok 60% chrząstki, a proces kostnienia trwa do 8 roku życia. Jednak cały proces ich rozwoju  jest długotrwały i składa się z wielu etapów, w trakcie których kształtują się stawy, ścięgna itp. Kluczowe dla prawidłowego rozwoju stopy, a także bezpośrednio z nim związanego ukształtowania całej postawy dziecka, jest więc pierwsze 8 lat życia. To niezwykle istotne, żeby od pierwszych miesięcy dbać o ich prawidłową pielęgnację. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby dziecięce stópki nie były skrępowane, aby dziecko miało swobodę w poruszaniu. Odpowiednio dobrane, nie ściskające stopy, bawełniane skarpetki, luźne pajacyki niemowlęce to podstawy, o jakie powinni zadbać rodzice niemowlaków. Kolejne istotne kwestie pojawiają się w momencie stawiania przez dziecko pierwszych kroków.

Pierwsze kroki dziecka – koniecznie w bucikach czy wręcz przeciwnie?

Większość rodziców z niecierpliwością czeka na pierwszy krok swojego maluszka, często nawet nieświadomie zbyt mocno w to ingerując. Nakłaniają dziecko, podtrzymują, wsadzają w chodziki, a wszystko po to, aby „pomóc” dziecku w nauce chodzenia. Niestety, takie działania mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. Podtrzymywanie dziecka w pozycji pionowej, kiedy ono samo jeszcze nie próbuje stać i ewidentnie nie jest w stanie utrzymać się na nogach, nie ma sensu, a co więcej, jest szkodliwe, ponieważ naraża je na zaburzenie prawidłowego rozwoju stopy.

Następną istotną sprawą związaną z nauką chodzenia sąpierwsze buciki. Niektórzy rodzice są przekonani, że wkładając dziecku sztywne buty z wyższą cholewką, pomogą mu złapać równowagę, stabilnie stanąć, a nawet postawić pierwsze kroki. Nic bardziej mylnego. Zakładaniu bucików, zwłaszcza sztywnych niemowlakowi, któremu ledwo co udało się samodzielnie utrzymać w pozycji pionowej, może naprawdę zaszkodzić. Wzmożone napięcie mięśniowe, czy nawet zaburzenie całego procesu nauki chodzenia, to tylko niektóre z możliwych skutków stosowania niepożądanych „pomocy” do nauki chodzenia, takich jak sztywne buty, chodziki itp. 

Dlaczego buty dla dzieci zaburzają naukę chodzenia?

Buty dla dzieci, zwłaszcza te z twardą, sztywną podeszwą oraz wysoką cholewką krępują rozwijającą się, delikatną stopę dziecka. Utrudniając jej naturalny ruch i samodzielną pracę oraz swobodę, utrudniają naukę prawidłowego balansu ciała, rozłożenia środka ciężkości co jest niezbędne do nauki chodzenia.

Swoboda stopy jest konieczna do tego, aby mogła się ona prawidłowo rozwijać. Z tego powodu jako pierwsze buty na wiosnę i lato, ale też na chłodniejsze dni najlepiej wybierać buty miękkie, dające swobodę stopie. Elastyczna podeszwa, dużo miejsca na palce, a także naturalne, oddychające materiały zagwarantują małym stópkom przyjazne warunki do chodzenia. Źle dobrane, sztywne, zbyt wcześnie zakładane buty dla dzieci mogą doprowadzić do deformacji stopy, zaburzeń postawy, a nawet schorzeń układu ruchu.

Buty dla dziecka – kiedy i jakie wybrać?

To oczywiste, że przychodzi moment, kiedy musimy włożyć buty dziecku, ze względu na jego bezpieczeństwo i komfort. Aby spełniły one te właśnie funkcje, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby buty dla dziecka były wygodne, wykonane z bezpiecznych materiałów, lekkie, a co najważniejsze w odpowiednim rozmiarze. Najlepiejpierwsze buciki kupić wtedy, kiedy maluch zacznie już stabilnie, samodzielnie chodzić. Jeżeli nasze dziecko nie ma wskazań od ortopedy do noszenia specjalistycznego obuwia korygującego zdiagnozowane wady, nie kupujmy na własną rękę, butów ortopedycznych w ramach profilaktyki. Pamiętajmy też o tym, aby jak najczęściej pozwalać dziecku chodzić boso, doświadczać różnych struktur, ponieważ pozwoli to stymulować zmysły oraz wspomoże rozwój czucia i równowagi.

Buty dla maluszków to niezwykle delikatny temat, do którego Bosa Stópka podchodzi z odpowiednim pietyzmem. Cały asortyment w sklepie został starannie wyselekcjonowany spośród dostępnych marek z całego świata.  Zajrzyj na stronę bosastopka.pl, gdzie dowiesz się więcej na temat bosych butów (butów typu barefoot), czy dziecięcych stóp (m.in. jak szybko potrafią rosnąć 🙂 ). Różne buty z oferty sklepu są przystosowane do różnych rodzajów dziecięcych stóp (bardzo pulchnych, czy chudych, z wysokim, czy z niskim podbiciem). Wyspecjalizowany i dobrze zaznajomiony z towarem zespół czeka na Twoje pytania za pomocą e-mail, messengera na facebooku, czy telefonu.

5/5 – (8 głosów)