Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Tratwa ratunkowa – gwarancja bezpieczeństwa na jachcie
srodki-ratunkowe-na-jachcie

Tratwa ratunkowa – gwarancja bezpieczeństwa na jachcie

Choć tratwa ratunkowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem na jachcie rekreacyjnym w żegludze śródlądowej, to jednak warto pomyśleć o jej zakupie. Doświadczeni żeglarze często traktują ją jako niezbędnik wyposażenia jednostki, na której wypływają na morze, jezioro lub inny zbiornik wodny. W przypadku wypadku na wodzie lub w sytuacjach dużego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego, tratwa ratunkowa okazuje się nieocenioną pomocą. To gwarancja bezpiecznej żeglugi. 

Czym jest pneumatyczna tratwa ratunkowa?

To produkt zaliczany do środków ratowniczych. Pneumatyczna tratwa ratunkowa przeznaczona jest do ratowania ludzi w szczególnych sytuacjach zagrożenia podczas żeglugi. Mechanizm działania tratwy opiera się na pneumatycznych spustach, które mogą być uruchamiane ręcznie lub automatycznie w momencie kontaktu z wodą. Posiadanie tego środka ratowniczego wpływa na wzrost bezpieczeństwa żeglugi statków oraz jachtów wykorzystywanych rekreacyjnie. Odpowiednio zabezpieczona i sprawna tratwa zwiększa szanse na przeżycie członków załogi w kryzysowych sytuacja, w tym podczas wypadków morskich lub zatonięcia jachtu. 

Dostępne rodzaje tratw

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pneumatycznych tratw ratunkowych, które wykorzystywane są w żegludze. Podstawowy podział obejmuje:

  • tratwy żurawikowe;
  • tratwy zrzutowe;
  • platformy ratunkowe;
  • tratwy samoodwracalne;
  • tratwy ratownicze MOR. 

Posiadanie określonego rodzaju na danym typie statku lub jachtu determinują przepisy międzynarodowe. Ten element wyposażenia jest opcjonalny w przypadku jachtów rekreacyjnych, jednak doświadczeni żeglarze i ratownicy rekomendują jego posiadanie. Alternatywą do tratw pneumatycznych są sztywne tratwy ratunkowe. 

Dlaczego postawić na tratwę ratunkową?

Niestety każdy jacht ma to do siebie, że w przypadku awarii, wypadku lub trudnych warunków atmosferycznych może zatonąć. Wówczas o szansie na przeżycie załogi w dużej mierze decydują posiadane środki bezpieczeństwa indywidualnego i zbiorowego. Jednym z nich jest tratwa ratunkowa, dlatego warto na nią postawić. 

Jak dobrać tratwę ratunkową?

Tratwa ratunkowa powinna być dobrana bezpośrednio do rodzaju jachtu, a także liczby członków załogi. Ponadto jej konstrukcja przygotowana jest z myślą o określonych akwenach wodnych. Pod uwagę bierze się również potencjalny czas oczekiwania na nadejście pomocy. Po zakupie tratwy ratunkowej koniecznie zadbaj o jej prawidłowy montaż na jachcie. Przede wszystkim ten środek bezpieczeństwa powinien być łatwo dostępny dla członków załogi, a także prosty i szybki w wodowaniu. W sytuacjach ewakuacji jachtu każda sekunda ma znaczenie. Ponadto tratwy automatyczne po wypadku morskim powinny bez problemu otworzyć się same wtedy, gdy członkowie załogi nie mają możliwości zrobić tego ręcznie. To sprawia, że przy zakupie tratwy ratunkowej warto postawić również na zwalniak hydrostatyczny. 

Dobór tratwy – obowiązujące przepisy 

Wpływ na wybór odpowiedniej tratwy ratunkowej mają także obowiązujące przepisy międzynarodowe. Docelowo ten sprzęt ratownicy dzieli się na trzy rodzaje w zależności od zasięgu pływania statku lub jachtu. Szczegółowy zakres opisany jest w przepisach: SOLAS A, COASTAL i SOLAS B. Rekomenduje się zapoznanie z nimi przed zakupem. 

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Istotny jest również materiał, z którego wykonana jest tratwa ratunkowa. Powinien on być wytrzymały w warunkach morskich. Dużą efektywność zapewniają produkty wykonane z PCV i gumy. Oprócz materiału produkcyjnego, ważny jest także rodzaj zastosowanego spoiwa, a także sposób produkcji tratw. W przypadku wątpliwości warto skonsultować zakup ze specjalistą. Ponadto na tratwie powinny znajdować się survivalowe produkty żywnościowe, a także środki łączności. 

Jak dbać o tratwę ratunkową?

O każdy element wyposażenia jachtu należy starannie dbać. Zasada ta dotyczy także tratw ratunkowych. Przede wszystkim armator musi zapewnić odnawianie atestu tratwy w stacji atestującej. Ponadto warto regularnie sprawdzać stan techniczny tratwy oraz elementów mocujących ją do pokładu. Aby sprzęt okazał się skuteczny i zagwarantował bezpieczeństwo, użytkownicy muszą również zapoznać się ze specyfiką jego działania oraz odbyć szkolenie lub trening w tym zakresie. Wpłynie to korzystnie na wzrost poziomu bezpieczeństwa żeglugi i dotyczy to również małych jachtów. 

Oceń