Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Wybór dywanu do przedszkola – czym się kierować przy zakupie?
dywan-do-przedszkola-

Wybór dywanu do przedszkola – czym się kierować przy zakupie?

Dywany do przedszkola spełniają wiele ważnych zadań. Zapewniają dzieciom niezbędny komfort cieplny. Są elementem aranżacji wnętrza, do którego wprowadzają wesołą, przytulną atmosferę. Służą jako miejsce codziennych zabaw i aktywności maluchów. Mają pozytywny wpływ na ich kreatywność i zachęcają do odkrywania świata, poznawania kolorów i wzorów.

Aby jednak dywan dobrze pełnił swoją rolę, musi sprostać wielu wymaganiom, w tym także tym, jakie na wyposażenie przestrzeni użytkowanych przez dzieci nakładają przepisy. Jak wybrać odpowiednie dywany dla dzieci? Jaki dywan sprawdzi się w przedszkolu?

Dywan do przedszkola musi być bezpieczny

Bezpieczeństwo dzieci to absolutny priorytet w każdej placówce edukacyjnej, także w przedszkolach. Dzieci w wieku przedszkolnym są w ciągłym ruchu. Dlatego zapewnienie im bezpieczeństwa i ochrona przed upadkami, potknięciami i urazami to ważne zadanie, jakie powinien spełniać każdy dywan.

Co to oznacza? Że dywany do przedszkola muszą być antypoślizgowe i amortyzować podłoże, tak by ewentualne upadki były mniej niebezpieczne. Równie istotną kwestią jest jakość
i bezpieczeństwo materiałów, z których dywan jest wykonany, trudnopalność oraz antyalergiczność.

Dywan do przedszkola bezpieczny z atestem

Skąd wiadomo, które dywany dla dzieci spełniają tak wyśrubowane normy i mogą być używane w przedszkolach? Świadczą o tym odpowiednie certyfikaty i atesty. Przy zakupie dywanu należy się więc przede wszystkim kierować tym, czy dany model posiada wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające, że dywan nadaje się do codziennego używania w placówce edukacyjnej.

Bogaty wybór dywanów dla dzieci, sprawdź na dywanik24.pl

Atestem, na który warto zwrócić uwagę, jest przede wszystkim Polski Certyfikat Higieniczny. Potwierdza on, że materiały, z których wytworzono dywan, są wolne od niebezpiecznych
i szkodliwych substancji i bezpieczne dla dzieci. Atesty PZH wydaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i stanowią potwierdzenie, że dany produkt może być stosowany bezpiecznie tam, gdzie przebywają dzieci.

Dywan bezpieczny dla alergików

dywan-dla-alergika

Dywany w przedszkolu są czymś więcej niż tylko kolorowym elementem aranżacji wnętrza. Podłoga, a więc i dywan to przestrzeń, na której dzieci spędzają zdecydowanie najwięcej czasu w ciągu dnia. Tu się bawią, uczą, a także leżakują. A że coraz więcej dzieci przedszkolnych cierpi na alergie wywoływane przez kurz, roztocza, sierść zwierząt czy pyłki, dywany dla dzieci muszą spełniać normy, które mówią, czy dany dywan jest antyalergiczny.

Do przedszkola nadają się te dywany, które wykonane są z włókien przyjaznych alergikom, najczęściej średniej wielkości i gęstości – zbyt wysokie runo będzie nadmiernie gromadzić kurz i sprzyjać uczuleniom. Ważnym atestem jest w tym wypadku również certyfikat antystatyczności. Potwierdza on, że dywan nie przyciąga drobinek kurzu i roztoczy.

Dywan trudnopalny

Wszystkie dywany, które znajdują się w przedszkolu, powinny spełniać wymogi trudnopalności. Atestem, który to potwierdza, jest Certyfikat Trudnopalności. Zaświadcza on, że w razie pożaru materiał, z którego powstał dywan, nie ulegnie zapłonowi, ale będzie się topił. Ogień nie rozprzestrzeni się więc tak szybko po pomieszczeniu.

Dywany z tym certyfikatem są bezpieczne dla dzieci i mogą być używane w placówkach edukacyjnych. Atest  ten koniecznie warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dywanu do przedszkola.

Dywan powinien sprzyjać zabawie

dywan-dla-dziecka

Decyzję o wyborze dywanów do przedszkola podejmuje się przede wszystkim w oparciu o ich bezpieczeństwo. Znaczenie ma więc przede wszystkim Atest Higieniczny, certyfikaty trudnopalności i antyelektrostatyczności. To absolutna podstawa, którą każdy dywan
w placówce edukacyjnej powinien spełniać. Liczy się też jednak to, w jaki sposób dywan sprzyja aktywnej zabawie i pobudza kreatywność maluchów.

Jakie dywany pomagają dzieciom twórczo się rozwijać i zachęcają do zabawy? Ważny jest przemyślany wzór i znajomość dziecięcej psychologii. Sprawdzą się przede wszystkim dywany dla dzieci z ulicami, dywany z drogami czy z planem miasta. Taki dywan w kilka chwil może się zmienić w scenerię ciekawej i kreatywnej zabawy, ucząc dzieci pracy w grupie czy zasad drogowych.

Dobrym rozwiązaniem będą też dywany przybliżające dzieciom w prosty sposób literki alfabetu, cyferki, dywany puzzle czy modele z bohaterami ulubionych dziecięcych bajek. Ważne przy tym, by dywan podobał się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.

Dywan odporny na uszkodzenia

Dywan w przedszkolu jest codziennie narażony na uszkodzenia, zabrudzenia i zarysowania – kilkanaścioro (lub nawet więcej) dzieci codziennie przez kilka godzin aktywnie spędza na nim czas  na wspólnej zabawie. Materiał, z jakiego dywan jest wykonany, powinien więc być odporny na intensywne użytkowanie.

Najlepsze właściwości mają pod tym względem włókna sztuczne, np. polipropylenowe. Dobrym pomysłem mogą być również dywany z podkładem filcowym, który izoluje od wilgoci i zabezpiecza podłogi przed zarysowaniem. Ważne, aby runo dywanu nie było wysokie ani gęste, ponieważ będzie się nadmiernie wygniatać w trakcie codziennego używania. Dywany do przedszkola powinny być odporne na ścieranie. Muszą też radzić sobie z nadmiarem wilgoci i długo zachowywać pierwotny kolor. 

Dywan łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji

Zgodnie z zaleceniami Sanepidu wszystkie elementy wyposażenia sal przedszkolnych mają być łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Dotyczy to także dywanów. Szybkie i proste mycie dywanów zapewniają sztuczne włókna i to właśnie jest najlepszy materiał na dywany do przedszkola.

Wybór dywanu do przedszkola nie jest łatwą sprawą. Warto starannie przemyśleć swoją decyzję. Wsparciem będą odpowiednie certyfikaty, jakimi muszą pochwalić się producenci,
a przede wszystkim wiedza, czym jest bezpieczny, zdrowy i wspierający kreatywność dywan dla małego dziecka.

Oceń