Together Magazyn » Aktualności » „Wsparcie na starcie” — fundacja budująca zdrowe nawyki wśród nastolatek

„Wsparcie na starcie” — fundacja budująca zdrowe nawyki wśród nastolatek

W Polsce rak piersi jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta na wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. uleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje je jedynie 2-3 proc. kobiet!

O czym się nie mówi w szkołach

Pomimo tych niepokojących liczb w szkołach brakuje edukacji na ten temat. Dlatego Fundacja Wsparcie na Starcie oferuje szkołom bezpłatne warsztaty, które zawierają wiedzę ratującą życie. Wiedza, co możemy zrobić, by mieć pewność, że będziemy zdrowe, jest najlepszą walką przeciwko chorobie. Tylko w ten sposób mamy możliwość wczesnego wykrycia raka, co pozwoli skutecznie go leczyć.

Celem fundacji jest edukowanie dziewcząt w kwestii dbania o zdrowie piersi. Wsparcie na Starcie koncentruje się na dostarczaniu dziewczętom i młodym kobietom bezpłatnych informacji na temat zdrowia piersi i profilaktyki raka poprzez organizowanie warsztatów w szkołach średnich, wyższych oraz w starszych klasach szkół podstawowych. Wolontariusze fundacji, będący profesjonalnymi sklepami brafittingowymi zlokalizowanymi na terenie całej Polski, wierzą, że wykształcone zawczasu zdrowe nawyki uchronią nastolatki przed problemami zdrowotnymi w dorosłym życiu.

Zdrowa percepcja ciała

Drugim ważnym zadaniem, którego podejmuje się fundacja, jest inspirowanie do świadomego budowania pewności siebie poprzez promowanie zdrowej percepcji ciała. Warto – na przekór sztucznie kreowanemu w internecie światu nierealnych standardów, motywować do troski o siebie poprzez eliminowanie barier i skuteczne wprowadzanie zmian w najbliższym otoczeniu.

Tylko i aż biustonosz

Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywa brafitting i uświadamianie wpływu dobrze dobranego biustonosza na zdrowie fizyczne i emocjonalne. Fundacja będzie przekonywać i z pomocą zaangażowanych sklepów bieliźnianych udowadniać, że biust, zwłaszcza duży, nie musi być powodem fizycznych dolegliwości ani kompleksów czy niskiej samooceny. Świadomy wybór bielizny bywa pierwszym krokiem do wyeliminowania wszelkich, niepotrzebnych u progu dorosłości, psychicznych barier.

Założycielką fundacji jest Izabela Sakutova, międzynarodowy ekspert brafittingu z 16-letnim doświadczeniem w branży. Od lat mocno angażuje się w tematy dotyczące dbania o zdrowie piersi i edukację kobiet nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Inicjatorka i organizatorka ośmiu edycji ogólnopolskiej kampanii, poświęconej profilaktyce raka piersi („Dotykam = Wygrywam”). Akcję wspiera ponad 20 gwiazd, wśród których znajdują się Marzena Rogalska, Daria Widawska, Beata Sadowska, Ela Romanowska, Karolina Szostak czy Qczaj. Izabela Sakutova od wielu lat charytatywnie udziela się w szkołach średnich i wyższych, przekazując młodym kobietom wiedzę związaną z profilaktyką raka piersi, brafittingu i ciałopozytywności. Sama – jako nastolatka – odczuwała brak informacji na te tematy, co było jedną z głównych przyczyn unikania zajęć sportowych i niskiej samooceny. Jej własne doświadczenia i szeroka wiedza były przyczyną napisania pierwszej polskiej książki brafittingowej czyli „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”. Pozycja ma na celu pokazanie kobietom, że biust nie musi być powodem kompleksów, a dzięki dobrze dobranej bieliźnie może stać się ich atutem. Izabela regularnie pojawia się w roli eksperta brafittingu w „Pytanie na Śniadanie”, dzieląc się swoją wiedzą z widzami programu.

Jeśli chcesz, aby fundacja „Wsparcie na Starcie” dotarła ze swoim ratującym życie przesłaniem do szkoły Twojego dziecka, skontaktuj się z jej pracownikami pod adresem www.wsparcienastarcie.edu.pl lub przez kanały fundacji w mediach społecznościowych: Facebook @zdrowepiersi, Instagram @wsparcienastarcie.

Fot. K.R. Naumczyk

5/5 – (1 głosów)