Together Magazyn » Rodzic » Fundacja Rozwoju Rodziny „rodzicdziecko.pl”

Fundacja Rozwoju Rodziny „rodzicdziecko.pl”

We współczesnym świecie – zdominowanym przez pogoń za pieniądzem, w otoczeniu szumu medialnego i wielu nieraz sprzecznych informacji – rodzice mogą czuć się bezsilni i zagubieni w realizacji trudnego procesu, jakim jest wychowanie dziecka. Skąd mamy wiedzieć, które porady są rzeczywiście wartościowe, a które należy omijać szerokim łukiem?

Niejeden rodzic na pewno przeżywał już takie dylematy. Fundacja Rozwoju Rodziny rodzicdziecko.pl stara się je rozstrzygać, oczywiście uwzględniając przede wszystkim dobro dziecka. Początki działalności Fundacji sięgają 2009 roku. Jej założycielkami były dwie psycholożki, Magdalena Bil i Kamila Baszkowska. Co było podstawowym impulsem, który skłonił je do takiego działania? Przede wszystkim chęć pomocy rodzicom w wychowaniu dzieci. Trzy zasadnicze cele Fundacji może określić następująco:

  • wzmacnianie relacji między rodzicami a dziećmi;
  • wspieranie rodziców na drodze świadomego wychowywania dzieci;
  • budowanie relacji rodzicielskiej z pominięciem przemocy.

Aby działać możliwie najbardziej efektywnie, Fundacja organizuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Do tych pierwszych należy zaliczyć warsztaty edukacyjne, spotkania czy wykłady. Rodzice i dzieci mogą też uczestniczyć w kreatywnej edukacji i zabawach twórczych. Członkowie rodzin mogą również liczyć na wsparcie psychologiczne w wymiarze indywidualnym i grupowym.

Cenną pomocą dla rodziców są cykliczne wykłady pt. „Dylematy Wychowania”. Są na nich poruszane najczęstsze problemy wychowawcze rodziców małych dzieci. Jest to znakomita okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami. Można też otrzymać cenne wskazówki, jak realizować proces wychowania i rozwiązywać problemy bez stosowania przemocy.

Fundacja jest również inicjatorem powstawania gdańskich Klubów Rodzica. Od 2012 roku, dzięki projektom „Zakładamy Kluby Mam” i „Załóż Klub Mamy i Taty w swojej okolicy”, w Gdańsku powstało 11 Klubów Rodzica, działających w różnych dzielnicach miasta. Obecnie aktywnie działa dziewięć spośród nich. Fundacja zaprasza wszystkich chętnych rodziców do współpracy – można przyjść na spotkania liderów klubów, które odbywają się raz w miesiącu, oraz zgłosić się po bezpłatny poradnik „Jak założyć Klub Mamy i Taty na swoim osiedlu?” (więcej szczegółów: www.klubyrodzica.info).

Z inspiracji Klubami Rodzica w bieżącym roku, z inicjatywy Elżbiety Bieńkowskiej z Klubu Rodzica Start, powstał projekt Międzypokoleniowy Klub Ławeczka, gdzie okazję do spotkania i wymiany doświadczeń mają nie tylko rodzice, ale również babcie i dziadkowie. W czasie trzygodzinnych spotkań seniorzy, rodzice i dzieci mają czas na twórczą zabawę pod okiem doświadczonych animatorów. To znakomita okazja do rozwijania swoich pasji poprzez warsztaty (np. hand made), ale też czas na szczerą rozmowę o wychowaniu kiedyś i dziś, o przemijaniu, dawnych i obecnych zabawach. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Fundacja zaprasza na spotkania w każdy piątek o 9.00 (szczegóły i formularz zgłoszeniowy: www.klublaweczka.blogspot.com).

Ciekawą formą rodzinnej integracji, zrealizowaną w czasie tegorocznych wakacji, była również „Podwórkowa Akademia Mamy i Taty” na Chełmie i we Wrzeszczu. Rodzice mogli tam poznać ciekawe i twórcze zabawy dla całych rodzin, a przede wszystkim – spędzić wspólnie czas.

Największym sukcesem Fundacji Rozwoju Rodziny jest otwarcie, wraz z Fundacją „Żyć z Pompą”, Centrum Rozwoju Rodziny przy ul. Nowe Ogrody 35. To niezwykłe miejsce przeznaczone jest dla gdańskich rodzin. Będą się tam odbywać wykłady i warsztaty dla rodziców, ale również spotkania oraz ciekawe zajęcia dla rodziców i dzieci. Planowane są, między innymi: spotkania Parents & Toddlers, ze śpiewem, zabawą i rozmowami po angielsku; warsztaty „W zgodzie z naturą”, których podstawą będzie inspiracja do naturalnego życia w przestrzeni miasta; warsztaty hand made, gdzie uczestnicy będą tworzyć, wyszywać i malować. Ponadto w tym miejscu ma powstać punkt konsultacji psychologicznej dla rodziców, grupy wsparcia i terapii. Więcej szczegółów i zapisy można znaleźć na stronie internetowej www.centrumrozwojurodziny.blogspot.com.

Fundacja Rozwoju Rodziny „rodzicdziecko.pl”

Centrum Rozwoju Rodziny

Ul. Nowe Ogrody 35

Prezes Fundacji:

Magdalena Bil 608 325 814, email: mb@rodzicdziecko.pl

Kontakty z mediami: promocja@rodzicdziecko.pl

www.rodzicdziecko.pl

Oceń