Together Magazyn » Aktualności » Mądre bajki dla dzieci

Mądre bajki dla dzieci

 

Baśnie bawią i uczą. A uśmiech leczy i pomaga przetrwać trudne chwile. Dlatego Fundacja „Dr Clown” oraz Kulczyk Foundation połączyły siły, żeby wnieść magię w świat chorych dzieci. Mali pacjenci gdańskich szpitali otrzymali w prezencie książeczki z bajecznymi wierszami i kolorowankami oraz wzięli udział w konkursie i warsztatach.

Fundacja „Dr Clown” już od 17 lat prowadzi terapię śmiechem i zabawą (geloterapię) w polskich szpitalach. Wolontariusze Fundacji, bawiąc, likwidują stres i napięcia spowodowane nietypową i często bardzo trudną sytuacją chorych dzieci. Teraz „Dr Clown” przekaże małym pacjentom placówek w Gdańsku, Gdyni i Tczewie „Mądre bajki z całego świata. Wierszyki i kolorowanki”, wydane przez Kulczyk Foundation. Do rąk dzieci trafią 2 tysiące książeczek.

Chcemy nieść uśmiech chorym dzieciom i sprawić, aby zapomniały o chorobie, bolesnych zabiegach
i smutku rozłąki z najbliższymi – podkreśla Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.

Gdy dzieci są chore, powinniśmy zawalczyć o ich uśmiech, o zaciekawienie, które pozwoli na chwilę zapomnieć o szpitalu – tłumaczy Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation.

Mądre bajki z całego świata. Wierszyki i kolorowanki” to 17 wierszyków i 17 odpowiadających im kolorowanek nawiązujących do baśni z 9 krajów świata, w których swą pomoc niosła Kulczyk Foundation.

mądre bajki1

Wierszyki i kolorowanki stają się dla rodziców i opiekunów pretekstem do swobodnej rozmowy z podopiecznymi na ważne dla nich tematy. Baśniowe historie pomagają lepiej poznać dzieci i zachęcają do zastanowienia się, co jest dla nich ważne. Podjęcie takiej filozoficznej refleksji odrywa małych pacjentów od aktualnych problemów i trosk, pozwala przez chwilę nie myśleć o chorobie – wyjaśnia Agata Chruszcz, Pełnomocnik oddziału Fundacji „Dr Clown” w Gdańsku.

– Fundacja Dr Clown nie po raz pierwszy zaskakuje nas pomysłami i ogromnym sercem. Choroba wywołuje u dzieci stres, a u rodziców lęk o ich pociechy. Inicjatywy takie, jak ta pomagają przerwać często trudny okres w życiu rodziny. Przenoszą małych pacjentów w świat bajki, kolorów tęczy i uśmiechu. Dziękujemy Fundacji Kulczyk i Dr Clown na zaangażowanie i Mądre Bajki – mówi Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy Spółki COPERNICUS PL

Akcja wystartowała 24 kwietnia i potrwa około miesiąca lub do wyczerpania zapasów. Objęła dziesięć szpitali, w których działa gdański oddział Fundacji „Dr Clown”: sześć placówek w Gdańsku (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Szpital Spółki COPERNICUS PL, Szpital Dziecięcy „Polanki”, Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza i Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy Sp. z o.o.) a także: Szpital im. PCK i Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim oraz Szpitale Tczewskie SA w Tczewie.

Podobne działania zostaną przeprowadzone we 23 lokalnych oddziałach Fundacji „Dr Clown”. W sumie do rąk dzieci z 70 szpitali w całej Polsce trafi 27 tysięcy książek.

Fundacja „Dr Clown” od 1999 roku z powodzeniem prowadzi program terapii śmiechem i zabawą (geloterapii) w polskich szpitalach oraz placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. W 2015 roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” podczas 1979 wizyt odwiedzili blisko 59 tysięcy podopiecznych w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w całej Polsce.

Kulczyk Foundation to Fundacja, która wykorzystuje najlepszą możliwą wiedzę o zarządzaniu i inwestycjach społecznych do inicjowania realnych zmian społecznych przede wszystkim w tych częściach świata, w których beneficjenci pomocy nie mają żadnych szans na samodzielną poprawę jakości swojego życia. Celem Kulczyk Foundation jest ponadto budowanie trwałych mechanizmów zmieniających otoczenie, ale i angażujących społeczności lokalne.

Szpitale objęte akcją gdańskiego oddziału Fundacji „Dr Clown”:

  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Gdańsk
  • Szpital im. Mikołaja Kopernika, Gdańsk
  • Szpital Św. Wojciecha, Gdańsk
  • Szpital Dziecięcy „Polanki”, Gdańsk
  • Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza, Gdańsk
  • Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy Sp. z o.o., Gdańsk
  • Szpital im. PCK, Gdynia
  • Szpital św. Wincentego a Paulo, Gdynia
  • Kociewskie Centrum Zdrowia, Starogard Gdański
  • Szpitale Tczewskie SA, Tczew

 

Oceń