Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Wiosenne porządki w ogrodzie – na czym się skupić?
gdaaeeeaeffeebddfcecbefafeffcceabfdaefdeeeeebbafaeecba .jpg

Wiosenne porządki w ogrodzie – na czym się skupić?

Wiosna to czas, gdy słońce, wysokie temperatury i dłuższe dni zachęcają do zmian. Teraz, gdy wiosna jest na wyciągnięcie ręki, wielu z nas nie może się doczekać, by wyjść do ogrodu i zrobić porządki. Widzimy wszystkie obumarłe źdźbła traw ozdobnych, zużyte łodygi bylin i jesienne liście zebrane w naszych ogrodach i ogarnia nas wiosenna gorączka. Jak przygotować ogród do wiosny? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy. 

Porządki po zimie 

Wiosna to idealny czas, by zabrać się za porządkowanie trawnika i ogrodu.  Gdy śnieg zniknie, prawdopodobnie będziesz musiał obejść swoje podwórko i pozbierać śmieci, psie odchody i większe resztki roślin (np. opadłe gałęzie) pozostawione przez zimę. Pamiętaj o użyciu pary rękawiczek i uważaj na potłuczone szkło. Pozostawienie resztek na trawniku długo po stopnieniu śniegu może uniemożliwić wzrost nowej, zdrowej trawy. 

W pogotowiu powinieneś mieć grabie do trawnika. Nawet jeśli został on dokładnie wygrabiony na zimę, warto jeszcze raz przeczesać źdźbła, by pozbyć się liści, gałązek i innych, niepotrzebnych elementów, które sprawią, że trawnik nie będzie wyglądał dobrze.  

Każdy ogrodnik powinien mieć również pod ręką urządzenia, takie jak: kosiarka akumulatorowa Makita, DeWalt szlifierka akumulatorowa i szlifierka kątowa Makita. Ułatwią prace w ogrodzie, ale i drobne i większe remonty.

Nawożenie 

Ogrodnicy uwielbiają pielęgnować swoje ogrody. Wczesna wiosna to najlepsza pora roku, aby zapewnić wszystkim roślinom w ogrodzie odpowiednią dawkę nawozu. 

Po najbliższym deszczu należy rozsypać w ogrodzie nawóz o spowolnionym uwalnianiu lub granulowany. Rozkładając się i przenikając do gleby, jest on wchłaniany przez rosnące korzenie i wykorzystywany do pobudzenia wzrostu i kwitnienia. 

Sadzenie i wysiew warzyw 

Wczesna wiosna to korzystny czas na sadzenie warzyw, niezależnie od tego, czy zakładasz nowy ogród, czy sadzisz zioła w słonecznej skrzynce okiennej. 

Warzywa i zioła, które można sadzić teraz (lub po ostatnich przymrozkach na obszarach narażonych na mróz), to letnie liście sałaty, a także pomidor, groszek śnieżny, papryka lub chili, sałata, ogórek, bazylia, rukola i pietruszka. 

Oceń