Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy wiesz, że oświetlenie w salonie pełni bardzo istotną kwestię?
czy-wiesz-ze-oswietlenie-w-salonie-pelni-bardzo-istotna-kwestie-

Czy wiesz, że oświetlenie w salonie pełni bardzo istotną kwestię?

Salon to pomieszczenie, w którym spędza się wiele czasu zarówno w ciągu dnia jak i wieczorami. Oprócz wyposażenia i wygodnej kanapy ważne jest, aby zadbać również o odpowiednie oświetlenie. Zobacz, jak dobrać odpowiednie lampy do salonu.

Planowanie oświetlenia

Niezależnie od tego jaki efekt chcesz uzyskać nad oświetleniem należy zastanowić się już w trakcie projektowania wnętrza. Dzięki temu na późniejszym etapie unikniesz remontu i ponownego prowadzenia instalacji elektrycznej. Dobre oświetlenie niektórych punktów salonu jest bardzo istotne. Warto najpierw zastanowić się jakie aktywności będziesz podejmować w tym pomieszczeniu, a następnie w jakim miejscu postawisz meble. Te proste czynności pozwolą na ergonomiczne zaplanowanie oświetlenia w salonie. Czy kanapa będzie służyć jako idealne miejsce do czytania? Czy planujesz połączyć salon z jadalnią? Gdzie będzie stał telewizor? Odpowiedź na te wszystkie pytania da zalążek zaplanowaniu funkcjonalnego układu oświetlenia. 

Jak oświetlić salon? 

Pokój dzienny w polskim domu najczęściej jest wielofunkcyjny. Zawiera w sobie jadalnie, a czasem nawet kuchnie. Duże przestrzenie warto podzielić na sekcje i zaplanować oświetlenie adekwatne do funkcji jaką pełnią. Lampy do salonu powinny dawać ciepłe światło i relaksować domowników. Od lat odchodzi się już od jednego scentralizowanego oświetlenia na rzecz głównego oświetlenia wraz z rozporoszonymi, mniejszymi źródłami światła, które pozwalają na lepsze zarządzanie oświetleniem w trakcie użytkowania. Idealnymi lampami do salonu są: 

  • kinkiety;
  • lampy podłogowe;
  • lampy stołowe;
  • lampy sufitowe.

Oczywiście, oświetlenie sufitowe to nadal najchętniej wybierane element. Prym nadal wiodą typowe żyrandole o różnych formach i kształtach, ale coraz chętnie wybierane są również listwy sufitowe czy lampy sufitowe rozproszone po dużej powierzchni sufitu. Lampy wiszące z jednym, intensywnym źródłem światła świetnie sprawdzą się w przypadku oświetlania strefy jadalnianej. Kinkiety i lampy podłogowe dobrze spiszą się w strefie relaksu, a lampy stołowe jako oświetlenie dodatkowe na przykład komody czy regałów z książkami. 

Gdzie zamontować lampy w salonie? 

Jak wspomniano wcześniej, w większości polskich domów salon spełnia wiele funkcji. Najpopularniejsze jest wyodrębnienie trzech stref:

  • Strefa jadalniana – miejsce, w którym znajduje się stół. Najczęściej znajduje się w pobliżu kuchni lub aneksu kuchennego. Istotne aby lampy w tym miejscu dobrze oświetlały powierzchnię stołu przy czym nie przeszkadzały domownikom i nie raziły ich w oczy. Idealnie w tej strefie sprawdzą się lampy sufitowe zawieszone nisko nad stołem, o neutralnej barwie światła. 
  • Strefa relaksu – w tym miejscu domownicy relaksują się po ciężkim dniu siedząc na sofie lub fotelach. Bardzo często znajduje się tu również telewizor. Oświetlenie w tym miejscu nie może być nachalne. Idealnie sprawdzą się tu lampy o dużej ilości żarówek lub wiele różnych źródeł światła. Barwa światła jaką warto tu zastosować to oświetlenie ciepłe.
  • Stefa hobby – bardzo często pomijana strefa salonu lub łączona ze strefą relaksu. Dotyczy to miejsc, w których można poczytać książkę lub oddać się innej rozrywce. W tym miejscu świetnie spisze się oświetlenie podłogowe lub kinkiety.

Aranżacja oświetlenia salonu nie należy do najłatwiejszych, trzeba pamiętać o wielu elementach podczas wyboru idealnej lampy do salonu. Dlatego podczas planowania wystroju wnętrza należy brać pod uwagę również oświetlenie, dzięki temu pomieszczenia będą spójne i dobrze dobrane do charakteru domowników. Gdy już wybierzesz odpowiednie oświetlenie do salonu zastanów się jakie lampy wybrać do sypialni, gdyż to kolejne pomieszczenie, w którym oświetlenie ma duży wpływ na samopoczucie mieszkańców. 

Oceń