Karty są jednym z najstarszych rodzajów gier towarzyskich. Od wielu dekad standardowe rozgrywki, np. Makao, Brydż, Oczko, zostały zastąpione przez karty kolekcjonerskie, których popularność nie przemija. Co warto o nich wiedzieć?

Kategorie kart do gry

Oprócz znanych gier karcianych obecnie najprężniej rozwijają się równolegle karty do gry: kolekcjonerskie i autonomiczne gry karciane, często przypominające planszówka. Pierwszy wariant pozwala na przeniesienie się do znanych z książek, filmów czy komiksów uniwersów fantastycznych. Najczęściej tego typu gry karciane należą do kategorii RPG-ów. Umożliwiają dynamiczną rozgrywkę, która bywa wielowątkowa i skomplikowana. W zależności od gry czas potrzebny na jedną partię może być liczony nawet w kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach.
Kolejnym sposobem na udane popołudnie ze znajomymi będzie zabawa w karciane systemy RPG, które kładą nacisk na interakcję i wykorzystanie własnej wyobraźni. Karciane gry fabularne wymagają do zabawy kilku osób. Jedna z nich najczęściej wciela się w mistrza gry, podczas gdy pozostali gracze wykonują przeróżne zadania.
Na uwagę zasługują także mniej rozbudowane gry karciane, które pod względem mechaniki nie różnią się zanadto od wielu planszówek. 13 Duchów, 7 Cudów Świata, Cytadela, 7 Samurajów czy Artefakty Obcych to tylko jedne z wielu przykładów udanych gier, które bazują właśnie na kartach.

Kolekcjonarskie gry karciane i nieograniczone możliwości

Warhammer, World of Warcraft, Star Wars, Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana, Gra o Tron, a kiedyś tak powszechnie znane Pokemony – to doskonałe przykłady wybitnych gier karcianych kolekcjonerskich. Aby rozgrywka była możliwa, konieczne jest zebranie talii. Oprócz interesującej rozgrywki tego rodzaju karcianki pozwalają faktycznie wejść w świat danego uniwersum. Sprzyja temu sama płaszczyzna kolekcjonerska. Jednocześnie takie odmiany, ze względu na stopień rozbudowania i skomplikowane zasady, będą mniej wskazane dla niedzielnych graczy, osób, które co jakiś czas chcą rozegrać potyczkę z w gronie przyjaciół.

Gry karciane dla dzieci

Z roku na roku Polacy coraz chętniej sięgają po gry planszowe i karciane dostrzegając, że można się bawić świetnie także bez sprzętów elektronicznych. To szczególnie istotna zaleta tradycyjnych gier, biorąc pod uwagę najmłodszych uczestników zabawy.
W związku z tym nie brakuje na rynku przeróżnych gier karcianych dla dzieci. Niektóre zapewniają setki godzin rozgrywki ze względu na wysoki stopień interakcji i bardzo prosty mechanizm rozgrywki. Świetnym przykładem będzie niestarzejące się Uno. Wiele gier ma wymiar edukacyjny, o czym świadczą propozycje takie, jak Dobble, które rozwijają umiejętność łączenia ze sobą faktów i spostrzegawczość.

Gry karciane dla każdego

Bez względu na to, jaki rodzaj gier karcianych się preferuje, zdecydowanie warto jeszcze bardziej zaznajomić się z tym typem rozrywki. Ostatecznie najważniejszym czynnikiem jest wymiar społeczny. W przeciwieństwie do gier komputerowych planszówki i karcianki uczą współpracy, jak i rywalizacji, która nie odbywa się za pośrednictwem szklanego ekranu.

Idealny sposób na popołudnie ze znajomymi
Oceń ten post

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany