Together Magazyn » Aktualności » Wigilia marzeń – jak ją przygotować?
Happy Family During Christmas: Portrait of Little Cute Girl Lear

Wigilia marzeń – jak ją przygotować?

Chciałbyś, aby tegoroczne święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe? Chcesz postawić przede wszystkim na wspólnie spędzony czas z bliskimi oraz uniknąć nerwowej gonitwy na ostatnią chwilę? W takim razie świąteczne przygotowania zacznij nieco wcześniej niż zwykle! Dzięki temu Wigilię spędzisz tak, jak sobie wymarzyłeś: ciesząc się rodzinną atmosferą i spotkaniem z bliskimi przy świątecznym stole.

Świąteczne tradycje, które zbudują magiczną atmosferę w Twoim domu

Świąteczną atmosferę w domu warto budować już od początku grudnia. Dzięki temu wszyscy z radością będziecie odliczać dni do Wigilii, a sama uroczysta kolacja zamieni się w wyjątkowe spotkanie w rodzinnym gronie. Od czego więc zacząć? Postaw na tradycję! Jej elementy na pewno pomogą przygotować się do 24 grudnia, ale też poprawić całej rodzinie nastrój w czasie zimowych chłodów.

Od czego więc zacząć?

  • Wraz z bliskimi upieczcie, a potem udekorujcie pierniczki! Te tradycyjne najlepiej smakują dopiero po pewnym czasie. Do przygotowania ciast i ich mieszania na pewno przydadzą się Wam duże naczynia – takie jak pojemne garnki z Florina.pl.
  • Nie zapomnijcie o wysyłce kartek świątecznych do bliskich i znajomych, którzy mieszkają daleko. Możecie przygotować je samodzielnie (ich wykonanie przydziel np. dzieciom) albo wybrać najpiękniejsze gotowe wzory. Na pewno otrzymanie kartki świątecznej tradycyjną pocztą poprawi adresatom nastój, a ich radość udzieli się także Wam!
  • Dzieci ucieszy także ubieranie choinki! Nie musicie czekać z nim do wigilijnego poranka – im szybciej drzewko pojawi się w Waszym domu, tym wcześniej poczujecie zbliżające się święta! Nie zapomnijcie o wspólnie przygotowywanych ozdobach. Własnoręcznie możecie wykonać chociażby choinkowe łańcuchy czy papierowe bombki.

Wspólnie z bliskimi jak najszybciej zróbcie też listę zakupów. Niech jednak nie będą to jedynie zakupy spożywcze! Na liście powinny znaleźć się także świąteczne dekoracje, a może i… pierwsze prezenty! Następnie podzielcie się realizacją wymienionych punktów i zabierzcie się za kupowanie produktów (w tym zwłaszcza prezentów) nawet kilkanaście dni przed Wigilią. Dzięki temu przed samymi świętami zaoszczędzicie czas i sporo nerwów!

Najwspanialsze święta Bożego Narodzenia? Postaw na dekoracje!

Twoja wymarzona Wigilia to z pewnością nie tylko godziny spędzone przy stole pełnym tradycyjnych potraw, ale też całe otoczenie i panująca w Twoim domu atmosfera. Przygotowanie Wigilii oznacza przecież również udekorowanie pokoju, w którym będziecie z bliskimi spożywać kolację wigilijną – a jeszcze lepiej: całego domu.

Świąteczne tradycje? Domowe dekoracje!

Ubieranie choinki to dopiero początek! Postaw też na dekoracje okienne takie jak girlandy lampek czy okienne naklejki. Na kanapie ułóż narzuty i koce z bożonarodzeniowym motywem, a na komodzie ustaw ceramiczne figurki. Nie obawiaj się, że więcej po nie sięgniesz – jeśli wybierzesz eleganckie, klasyczne wersje, dekoracje sprawdzą się również w przyszłym roku!

Dekoracje na świątecznym stole

Zanim zasiądziecie przy wigilijnym stole, dobrze będzie odpowiednio go udekorować.

Na środku stołu ustaw wieniec z choinkowych gałązek i bombek, a na blacie ułóż biały obrus. Postaw też na odświętną zastawę. Idealnie sprawdzą się białe, porcelanowe talerze oraz klasyczne szkło. Dzięki temu zebranych gości zachwyci nie tylko świąteczne menu, ale także cała magiczna atmosfera!

Tradycyjne potrawy wigilijne, których nie powinno zabraknąć na żadnym stole

Nie sposób wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia bez tradycyjnych potraw! Barszcz czerwony lub zupa grzybowa, a następnie podane pierogi z kapustą i grzybami, ryby czy słodkości z makiem i desery z suszonych owoców to elementy, na które czeka nie tylko starsze pokolenie, ale przede wszystkim dzieci!

Przyrządzania tych pyszności także nie odkładaj do ostatniej chwili. Co najmniej tydzień przed Wigilią sprawdź, czy w Twojej kuchni znajdują się patelnie do smażenia karpi oraz garnki do gotowania innych potraw. Jeśli nie – to ostatni moment, by się w nie zaopatrzyć!

Pamiętaj przy tym, że tradycyjne potrawy wigilijne to nie wszystko. Na stół dobrze jest też podać coś nowego albo klasyczne dania przyrządzić tym razem w nieco innej odsłonie. I tak np. przydatne mogą okazać się patelnie grillowe Florina. Karpie (i inne ryby) usmażysz na nich bez dodatku tłuszczu.

Detale, dzięki którym wigilia świąt Bożego Narodzenia będzie wyjątkowa

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Dzielenie się opłatkiem, życzenia, odpakowywane przez dzieci i rodziców prezenty oraz wspólnie śpiewane kolędy mają jeszcze większą moc, gdy wokół panuje niezwykła, magiczna atmosfera. W czasie świątecznych przygotowań nie zapomnij więc o detalach!

Pyszne dania ustawione na wigilijnym stole, ich smaki i zapachy to nie wszystko! Postaraj się, by bliscy, wchodząc do Twojego domu w ten wyjątkowy dzień już na pierwszy rzut oka zobaczyli (i poczuli) magię świąt Bożego Narodzenia. Jak to zrobić?

Z pomocą przyjdą Ci świąteczne zapachy!

Na komodzie w przedpokoju ułóż dekorację złożoną z suszonych owoców – np. plastrów pomarańczy. Zapach cytrusów jak żaden inny kojarzy się z atmosferą świąt Bożego Narodzenia.

W salonie zapal z kolei słodko pachnące świece. Nawet kilka dni wcześniej, przed samymi świętami, może unosić się w nim aromat kakao, wanilii, cynamonu i goździków! Dzięki temu zarówno ostatnie świąteczne przygotowania, jak i sama Wigilia będą jeszcze piękniejsze. Co więcej, kiedy podobne zapachy poczujesz o innej porze roku, od razu skojarzą Ci się z czasem spędzonym z rodziną przy wigilijnym stole – a to na pewno poprawi Ci nastrój!

Wspólnie spędzony czas w rodzinnym gronie to najcenniejsze, co można otrzymać podczas świąt Bożego Narodzenia. Warto o tym pamiętać, nawet gdy przygotowania nie idą tak, jak sobie wymarzyłeś. Ciesz się czasem z bliskimi i kolacją, którą udało Ci się zorganizować – niezależnie od tego, czy wszystko jest perfekcyjnie dopracowane, czy gdzieś zabrakło czasu.

autor zdjęcia: Gorodenkoff

5/5 – (4 głosów)