Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Ulotka — skuteczny element kampanii marketingowej
photo--cfaafff

Ulotka — skuteczny element kampanii marketingowej

Ktoś kiedyś powiedział, że reklama jest dźwignią handlu. Mimo że świat zmienia się bardzo szybko, to powiedzenie to nie traci na wartości i niezmiennie się sprawdza. Obecnie konkurencja na rynku jest tak duża, że bez dobrej reklamy firma nie ma zbyt dużych szans na wyróżnienie się na tle innych przedsiębiorstw. Dlatego wszelkie działania marketingowe są jak najbardziej wskazane. Sposobów i metod na zainteresowanie i pozyskanie klienta jest wiele. Jednym z nich jest wykorzystywanie ulotki reklamowej. Dlaczego jest do dobre rozwiązanie? Czym powinna charakteryzować się ulotka idealna? 

Dlaczego ulotka jest dobrą formą reklamy?

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszym wysoko rozwiniętym technologicznie świecie nie ma już miejsca na papierowy marketing. Jednak to tylko pozory. Mimo że działania w internecie są jedną najskuteczniejszych form pozyskiwania klientów, to ulotki wciąż cieszą się ogromną popularnością i przynoszą efekty. 

Można na nich umieszczać dane kontaktowe firmy, nadchodzące promocje, nowe usługi lub produkty, które zostały wprowadzone do oferty lub inne ważne informacje. Dodatkową jest to jeden z najtańszych sposobów promowania firmy. 

Jak zaprojektować ulotkę i co na niej umieścić?

Pamiętajmy jednak, że nie każda ulotka będzie skuteczna. Aby spełniała ona swoje zadania i budziła zainteresowanie wśród odbiorców, musi być odpowiednio zaprojektowana i wykonana. Ulotka idealna musi mieć ciekawy projekt, odpowiednie wymiary i tzw. call to action, czyli wezwanie do działania. 

Jeśli chodzi o umieszczanie treści na ulotce, to pamiętajmy, że lepiej sprawdzą się krótkie zwięzłe informacje. W dzisiejszych czasach jesteśmy obsypywani reklamami i treściami z każdej strony, dlatego z pewnością nikt nie będzie miał ochoty czytać długich tekstów na ulotce. Najważniejsze jest określenie grupy docelowej i odpowiadanie na jej potrzeby. Ulotka musi także być atrakcyjna wizualnie, dlatego warto powierzyć projekt graficzny specjalistom.  

Ważne są też wymiary ulotki. Musi ona pomieścić wszystkie informacje, które chcemy przekazać odbiorcy, ale nie może być też zbyt duża. Dodatkowo musimy jeszcze wybrać kształt. Najpopularniejsze formaty ulotek to kwadraty i prostokąty. Kwadrat sprawdzi się, jeśli chcemy umieścić krótką informację, natomiast prostokątne formaty ulotek będą dobrą opcją, jeśli potrzebujemy więcej miejsca na treść. 

Na ulotce warto umieścić wezwanie do działania, zachęcające np. do odwiedzenia strony czy profilu w social mediach, wysłania e-maila lub wykonania telefonu pod podany numer w celu uzyskania szczegółowych informacji. 

Jak sprawić, żeby ulotka była użyteczna? 

Oprócz atrakcyjnego projektu, call to action oraz odpowiednich wymiarów ulotki, warto pomyśleć także nad jej użytecznością. Chodzi o to, żeby ten kawałek papieru zwyczajnie przydał się klientowi. A jak? To zależy od branży. Przykładowo sklep z kosmetykami może umieść na ulotce instrukcję pielęgnacji twarzy, a gabinet rehabilitacji — przykładowe ćwiczenia na ból pleców. Opcji jest oczywiście wiele i praktycznie do każdej branży można dopasować coś odpowiedniego. 

Ulotka to jeden z najskuteczniejszych sposobów reklamowania firmy i pozyskiwania klientów. Można umieścić na niej dane kontaktowe, nadchodzące promocje lub inne ważne informacje. Jednak aby była skuteczna, trzeba odpowiednio ją zaprojektować, odpowiadając na potrzeby grupy docelowej. Ważne jest treść, wymiary ulotki oraz tzw. call to action, czyli wezwanie do działania. Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie te aspekty, stworzymy ulotkę idealną, która z pewnością będzie skutecznym elementem kampanii marketingowej. 

Oceń