Together Magazyn » Aktualności » Udana zbiórka odpadów podczas Eco Eventu

Udana zbiórka odpadów podczas Eco Eventu

W sobotę 16 maja w Parku Handlowym Matarnia odbyła się trzecia edycja Eco Eventu. Jeszcze przed godziną 10:00 ustawiła się długa kolejka chętnych, aby wymienić stare telewizory, pralki, lodówki, zużyte baterie, szkło czy makulaturę na sadzonki wiosennych roślin przekazanych przez sklep IKEA. Podczas jednego dnia wydarzenia udało się zebrać prawie 9 ton odpadów.

Stena Recycling, partner wydarzenia odpowiedzialny za zbiórkę odpadów, po ponownym przetwarzaniu surowców wtórnych takich jak: szkło, tworzywa sztuczne, papier i metal jest w stanie nadać drugie życie wielu przedmiotom. 

– Stare urządzenia zasilane prądem czy zużyte plastikowe butelki to bardzo korzystne dla recyklingu rodzaje odpadów, które mogą być włączane do ponownego obiegu. Po przetworzeniu stanowią bazę do produkcji nowych towarów, na przykład z 35 butelek PET może powstać bluza typu polar, a odzyskane z elektroodpadów elementy plastikowe można wykorzystać do produkcji między innymi kołpaków samochodowych, krzeseł ogrodowych czy plastikowych doniczek – mówi Katarzyna Krawczuk, koordynator akcji ze strony Stena Recycling.

Piękna pogoda sprzyjała też rodzinnym zabawom i poznawaniu ekologii poprzez eksperymenty. Dzieciom szczególnie przypadło do gustu tekturowe Eko-Miasto, które zostało zbudowane i zaaranżowane według koncepcji najmłodszych, a także zabawa w tropicieli przyrody, kiedy rozpoznawali ślady zwierząt. Dla starszych ciekawe okazały się eksperymenty jak budowa tamy wodnej czy powstawanie wiru wodnego.

3– Uważam, że udało nam się powtórzyć zeszłoroczny sukces. W tym roku rozdaliśmy 1500 sadzonek roślin w zamian za różnego rodzaju odpady zbierane przez Stena Recycling, a duża frekwencja odwiedzających potwierdza, że tego typu wydarzenia rzeczywiście są potrzebne – mówi Joanna Kwiatkowska, Marketing Manager Parku Handlowego Matarnia.

– Dzięki akcjom jak Eco Event jesteśmy w stanie zachęcić mieszkańców Trójmiasta i okolic do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia w domu, pokazania jak przez proste działania, zmiany przyzwyczajeń możemy mieszkać i żyć bardziej eko. Cieszy nas znaczna frekwencja i duże zainteresowanie wydarzeniem – mówi Karol Nahajowski, Kierownik ds. Marketingu sklepu IKEA Gdańsk.

Osoby, które uczestniczyły w wydarzeniu przyznały, że takie akcje są bodźcem do pozbycia się niepotrzebnych sprzętów i dają też satysfakcję wiedząc, że poprzez odpowiednie sortowanie śmieci i recycling można przyczynić się do dbałości o środowisko.


Organizatorami wydarzenia byli: Park Handlowy Matarnia, sklep IKEA Gdańsk oraz Stena Recycling.

2

7

Oceń