Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Ubezpieczenia samochodowe – w trosce o bezpieczeństwo na drodze
ubezpieczenia samochodowe szczecin

Ubezpieczenia samochodowe – w trosce o bezpieczeństwo na drodze

Coraz więcej osób ma samochód. Socjologowie są zgodni, że to znak czasu i przejaw dobrobytu. Jest to znak czasu i przejaw dobrobytu. Trudno wyobrazić sobie życie współczesnego człowieka bez auta. Samochodem jeździmy wszędzie: do pracy, na uczelnię, do sklepu, na urlop i wielu innych sytuacjach. Transport jest filarem gospodarki. Polskie prawo wymaga, aby kierowcy mieli ubezpieczenie komunikacyjne. Zwiększająca się systematycznie liczba samochodów i nie najlepszy stan polskich dróg, sprawiają, że ryzyko wypadku w Polsce jest większe niż w innych krajach.

Kolizje -przyczyną dużych strat

Wypadki są codziennością na polskich drogach. Nieraz kończą się stratami materialnymi, uszkodzeniem ciała lub śmiercią ludzi. Koszty leczenia uczestników kolizji i naprawy pojazdów są ogromne i przewyższają możliwości przeciętnego gospodarstwa domowego. Aby koszty związane z likwidacją powypadkowych szkód nie obciążały majątku sprawcy powstały ubezpieczenia samochodowe tania-polisa.com. W chwili wypadku przekonują się, że odszkodowanie wypłacane z ubezpieczenia jest dużą pomocą w likwidacji szkody. Najpopularniejsze ubezpieczenia pojazdu to OC,AC i assistance.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Aby wyjechać na drogę nie wystarczy być posiadaczem samochodu i prawa jazdy. Konieczne jest ubezpieczenie OC i ważny przegląd techniczny. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym, które trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, niezależnie od tego ile samochód ma lat, jaki silnik i jakiej jest marki.

Zakres ubezpieczenia samochodowego OC jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, ponieważ reguluje go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie należy wierzyć reklamom o jakiś nadzwyczajnych promocjach w tym zakresie, oferowaniu dodatkowych usług. To tanie ubezpieczenie samochodowe, wymagane prawnie, które ratuje portfel sprawcy wypadku – polisy pokrywa się szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje mienie, zdrowie i życie poszkodowanych w wypadku, do którego doszło z winy ubezpieczonego. Za brak polisy OC naliczane są kary. Są one różnej wysokości w zależności od marki samochodu oraz czasu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej. Wysokość kary może nieprzyjemnie zaskoczyć kierowcę, który szybko dojdzie do wniosku, że taniej wychodzi opłacenie ubezpieczenia samochodowego we wskazanym przez ubezpieczyciela terminie.

ubezpieczenia samochodowe szczecin

Zaistnienie szkody

Wypadki chodzą po ludziach i mogą przydarzyć się podczas jazdy samochodem. Kiedy dojdzie do kolizji, w której doszło do zaistnienia szkody, to nie wolno uciekać z miejsca zdarzenia (ucieczka z miejsca wypadku jest przestępstwem), tylko spisać oświadczenie dotyczące uczestników kolizji drogowej. W oświadczeniu należy podać imiona i nazwiska, adresy, numery telefonów uczestników wypadku oraz świadków, a także dane pojazdów: marka, model i numer rejestracyjny.
Oświadczenie musi zawierać informację o uszkodzeniach pojazdu i opis kolizji, tzn.: miejsce, czas i okoliczności wypadku. Sprawca powinien spisać numer swojej polisy, nazwę ubezpieczyciela oraz przyznać się do spowodowania wypadku. Oświadczenie mają obowiązek podpisać wszyscy uczestnicy wypadku, o ile pozwala na to stan ich zdrowia. Na tej podstawie można kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, który wypłaci odszkodowanie z ubezpieczenia samochodowego tania-polisa.com/oferta. W kolejnym etapie postępowania odszkodowawczego ubezpieczyciel wysyła do sprawcy pismo, w którym prosi o potwierdzenia oświadczenia i podanie okoliczności wypadku. Z kolei do poszkodowanego przychodzi rzeczoznawca z towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym polisę ma wykupioną sprawca. Jego zadaniem jest sporządzanie dokumentacji szkody i dokonanie oceny rozmiaru szkody.
Jest to podstawa do wyceny kosztów i podania propozycji wysokości odszkodowania.

Dobrowolne ubezpieczenie autocasco (AC)

Jest to ubezpieczenie od kradzieży i zniszczenia. Oznacza to, że ubezpieczony otrzyma odszkodowanie w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Warto je wykupić, ponieważ w Polsce kradzież aut to wciąż poważny problem. Ubezpieczenie samochodowe AC obejmuje: zderzenia się pojazdów, zderzenia z osobami, zwierzętami lub uderzenie samochodu w inny budynek, słup energetyczny, drzewo lub inny obiekt znajdujący się na zewnątrz oraz zdarzenia losowe, np. pożar, zatopienie, działania sił przyrody (np.: huraganu, gradu), działania czynnika termicznego lub chemicznego, pochodzącego z zewnątrz pojazdu, działanie przestępcze, np.: zarysowanie karoserii, kradzież pojazdu lub jego wyposażenia. Wykupienie OC i AC jednocześnie sprawia, że stajemy się posiadaczami dobrego pakietu taniego ubezpieczenia samochodowego.

Kierowca może wykupić także kolejne dodatkowe ubezpieczenie samochodowe, assistance, które zapewnia całodobową pomoc w razie awarii samochodu lub wypadku drogowego. Zapewnia holowanie rozbitego auta do warsztatu, pokrycie kosztów przesyłki części niezbędnych do naprawy samochodu, o ile nie posiada ich warsztat.

Oceń