Together Magazyn » Aktualności » Tulipanowe Święto w Mokrym Dworze

Tulipanowe Święto w Mokrym Dworze

Impreza „Żuławski Tulipan” (zdobywca prestiżowej nagrody specjalnej Welcome Festiwal) co roku przyciąga do niewielkiego Mokrego Dworu tysiące zwiedzających. Wszystko za sprawą niezwykłych dywanów, ułożonych przez mieszkańców gminy Pruszcz Gdański z milionów główek tulipanów!

– Zabieraliśmy mieszkańców i turystów w krainę bajek, na mistrzostwa w piłce nożne oraz w podróż dookoła świata. Na „tulipanowo” uczciliśmy razem rok Chopina i beatyfikację Jana Pawła II. Tym razem będziemy świętować Rok Sienkiewicza – zapowiada wójt Magdalena Kołodziejczak i zaprasza do Mokrego Dworu całe rodziny.

Rekonstrukcje walk historycznych, pokazy dawnego rzemiosła, inscenizacja oblężenia – wszystko to będzie tylko otoczką dla ułożonego z główek tulipanów dywanu nawiązującego do twórczości Sienkiewicza, a także do najsłynniejszych ekranizacji jego dzieł.

– Żuławski Tulipan to jedyna tego typu impreza w Polsce, a prawdopodobnie także w Europie, na tak dużą skalę – mówi Wiesław Zbroiński, producent tulipanów, dla którego główki kwiatów są odpadem i każdego roku przeznacza je na zorganizowanie tej wyjątkowej imprezy. Jest również jej współorganizatorem. – Coroczne dwudniowe spotkanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na specjalnie przygotowany dywan z główek tulipanów, ale z uwagi na fakt, że kwiaty całymi rodzinami, przez kilka dni i często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych układają sami mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański.

W sumie każdego roku w przygotowaniach bierze udział ok. 500 osób. Do stworzenia kompozycji co roku używa się ok. 2 milionów główek tulipanów.

A jak będzie się przedstawiała kompozycja? Bogusław Izdebski, projektant i koordynator układania kwiatowych dywanów nigdy nie zdradza szczegółów projektu, by goście imprezy mieli niespodziankę.

Podziwianiu dywanu ułożonemu z główek tulipanów towarzyszą m.in.:

– konkurs na najładniejszą kompozycję własną,

– stoiska gastronomiczne, rękodzieła,

– koncerty oraz występy dzieci i młodzieży,

– pokazy fajerwerków,

– wspólna fotografia uczestników imprezy przy kwiatowym dywanie.

Termin imprezy jest ruchomy i zależy od zakwitnięcia oraz zebrania tulipanów. Jego ogłoszenia należy wypatrywać na stronie Gminy Pruszcz Gdański www.pruszczgdanski.pl oraz na Facebook/Gmina Pruszcz Gdański.

Oceń