Impreza „Żuławski Tulipan” (zdobywca prestiżowej nagrody specjalnej Welcome Festiwal) co roku przyciąga do niewielkiego Mokrego Dworu tysiące zwiedzających. Wszystko za sprawą niezwykłych dywanów, ułożonych przez mieszkańców gminy Pruszcz Gdański z milionów główek tulipanów!

– Zabieraliśmy mieszkańców i turystów w krainę bajek, na mistrzostwa w piłce nożne oraz w podróż dookoła świata. Na „tulipanowo” uczciliśmy razem rok Chopina i beatyfikację Jana Pawła II. Tym razem będziemy świętować Rok Sienkiewicza – zapowiada wójt Magdalena Kołodziejczak i zaprasza do Mokrego Dworu całe rodziny.

Rekonstrukcje walk historycznych, pokazy dawnego rzemiosła, inscenizacja oblężenia – wszystko to będzie tylko otoczką dla ułożonego z główek tulipanów dywanu nawiązującego do twórczości Sienkiewicza, a także do najsłynniejszych ekranizacji jego dzieł.

– Żuławski Tulipan to jedyna tego typu impreza w Polsce, a prawdopodobnie także w Europie, na tak dużą skalę – mówi Wiesław Zbroiński, producent tulipanów, dla którego główki kwiatów są odpadem i każdego roku przeznacza je na zorganizowanie tej wyjątkowej imprezy. Jest również jej współorganizatorem. – Coroczne dwudniowe spotkanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na specjalnie przygotowany dywan z główek tulipanów, ale z uwagi na fakt, że kwiaty całymi rodzinami, przez kilka dni i często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych układają sami mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański.

W sumie każdego roku w przygotowaniach bierze udział ok. 500 osób. Do stworzenia kompozycji co roku używa się ok. 2 milionów główek tulipanów.

A jak będzie się przedstawiała kompozycja? Bogusław Izdebski, projektant i koordynator układania kwiatowych dywanów nigdy nie zdradza szczegółów projektu, by goście imprezy mieli niespodziankę.

Podziwianiu dywanu ułożonemu z główek tulipanów towarzyszą m.in.:

– konkurs na najładniejszą kompozycję własną,

– stoiska gastronomiczne, rękodzieła,

– koncerty oraz występy dzieci i młodzieży,

– pokazy fajerwerków,

– wspólna fotografia uczestników imprezy przy kwiatowym dywanie.

Termin imprezy jest ruchomy i zależy od zakwitnięcia oraz zebrania tulipanów. Jego ogłoszenia należy wypatrywać na stronie Gminy Pruszcz Gdański www.pruszczgdanski.pl oraz na Facebook/Gmina Pruszcz Gdański.

Podobne

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany