Together Magazyn » Aktualności » A może… wakacje dla całej rodziny na Malcie połączone z nauką angielskiego

A może… wakacje dla całej rodziny na Malcie połączone z nauką angielskiego

Zapewne nie każdy wie, że radosny czas wypoczynku można połączyć z nauką języka angielskiego. Według najnowszych opracowań na temat skuteczności nauki języka obcego, nauka powinna odbywać się w sposób naturalny, bez nadmiernego stresu w warunkach, które budzą miłe skojarzenia. Dawne formy edukacji odchodzą do lamusa w głównej mierze ze względu na małą efektywność.  Dziś coraz więcej osób przekonuje się o tym, że nauka języka może być przyjemna i efektywna i nie musi trwać latami spędzonymi w szkolnej ławce…

Malta kojarzona jest z najbardziej słonecznym miejscem do wypoczynku w Europie. Ten niewielki kraj składa się z wielu wysp, a główne z nich to Malta, Comino i Gozo. Malta ma bardzo bogatą historię, pierwsi osadnicy trafili tam najprawdopodobniej z Sycylii 5000 lat p.n.e..  Obecnie siłę napędową maltańskiej gospodarki stanowi turystyka. Chociaż, po dziś dzień można tam spotkać mieszkańców zajmujących się rybołówstwem. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą połączyć naukę języka angielskiego z odpoczynkiem w słonecznym i bezpiecznym miejscu w Europie. Wakacje na Malcie to możliwość połączenia tych dwóch rzeczy podczas np. wakacji.

Na Malcie obowiązują 2 języki urzędowe: maltański i angielski

Ponad 90%  mieszkańców kraju porozumiewa się w języku angielskim.  Kraj ten jest miejscem gdzie znajdują się liczne szkoły języka angielskiego dla obcokrajowców (młodzież pochodzi m.in. z Europy, Azji, Afryki). Jedną ze szkół  językowych jest Maltalingua, członek prestiżowej organizacji Eaquals. Szkoła stworzyła świetna warunki nauki dla całych rodzin ale większość kursantów to międzynarodowa młodzież. Młodsi członkowie biorą udział w zajęciach dla młodzieży, w tym czasie rodzice uczą się w szkole dla dorosłych. Zajęcia odbywają się w ośrodkach położonych od siebie w bardzo bliskiej odległości. Szkoła Maltalingua znajduje się w doskonałej lokalizacji w miasteczku St. Julian’s, miejscowość ta dawno temu była wioską rybacką, a obecnie jest atrakcyjnym kurortem położonym w zatoce Spinola. Ciekawym widokiem są kołyszące się na wodzie kolorowe i majestatyczne łodzie rybackie, które można obserwować z licznych kafejek, barów usytuowanych u nad brzegiem zatoki.

Klimat panujący na Malcie zachęca do odwiedzin przez cały rok

Na Malcie panuje klimat śródziemnomorski, rzadkością są tam silne wiatry, oraz mgły. Opady deszczu są spotykane najczęściej w porze zimowej. Warto wspomnieć, że średnia roczna temperatura w tym kraju jest jedną z najwyższych w Europie.  Najcieplej jest w sierpniu, wtedy można się spodziewać temperatur w granicach 38 stopni Celsjusza.  

Pomocne w wyobrażeniu sobie, jaką powierzchnię zajmuje ten kraj jest porównanie jej do jednego z polskich miast. Ten pełen atrakcji kraj zajmuje powierzchnię niewiele mniejszą od Krakowa. Wakacje na Malcie będą atrakcją, jeśli chodzi o zwiedzanie.  Na liście miejsc do zwiedzania warto zaznaczyć:

stolicę kraju Valetta

Blue Grotto

Marsaxlokk

Mdina

Rabat

Spinola Bay

St. George’s Bay

Wakacje na Malcie to możliwość połączenia nauki z odpoczynkiem, oraz aktywnym zwiedzaniem i sportami wodnymi. Ilość atrakcji turystycznych zgromadzona na tak małym obszarze jest zdumiewająca. Poza tym warto wspomnieć o różnorodności, która sprawi, że każdy członek rodziny niezależnie od wieku znajdzie na Malcie coś interesującego dla siebie. W stolicy kraju zlokalizowane są aż 320 zabytki, to najbardziej zagęszczone miejsce pod tym względem. Niektórzy mówiąc o stolicy kraju określają to miasto mianem „muzeum pod gołym niebem”. To właśnie tam jest trzeci w kolejności najbardziej stary teatr na świecie – Teatr Manoela.  Jeśli wśród członków rodziny są osoby o zainteresowaniach związanych z dawnymi budowlami wojennymi to tego typu zabytkowe fortyfikacje, oraz bastiony będą mogli obejrzeć w stolicy państwa. Z kolei klimatyczne, ciche uliczki czekają na zwiedzających Mdinie. Miasteczko to zamieszkuje zaledwie czterystu mieszkańców.

Słoneczna Malta to raj dla turystów, fani nurkowania znajdą mnóstwo miejsc, w których widoczność w wodzie jest doskonała. Plaże Malty są uważane za jedne z najlepszych w Europie miejsc do nurkowania. Ten niewielki kraj jest niezwykły i każde z odwiedzanych miejsc jest atrakcją. Kraj ten jest słynny z wielokulturowości, która swój początek miała od strategicznego położenia Malty na morzu Śródziemnym. Malta w XIX wieku była jedną z kolonii brytyjskich, stąd najprawdopodobniej wynika to, że język angielski jest tam powszechnie używany. Można tam odnaleźć sporo śladów po Brytyjczykach, takich jak na przykład słynne angielskie, czerwone budki telefoniczne. Na Malcie podobnie jak na Wyspach Brytyjskich obowiązuje ruch lewostronny. Ponad czterdzieści procent obcokrajowców odwiedzających ten kraj to Brytyjczycy.

Malta słynie z tego, że na jej terytorium znajduje się wiele szkół językowych. W tym momencie warto wspomnieć o tym, czym jest immersja. Jest to naturalny sposób przyswajania sobie wiedzy związanej z językiem w środowisku jak najbardziej do tego dostosowanym.  Ten sposób na naukę jest niezwykle efektywny, ponieważ wykorzystuje naturalne uwarunkowania. Immersja to innymi słowami zanurzenie w języku, otaczanie się językiem ze wszystkich możliwych stron.

Podróż na Maltę i aktywny wypoczynek z rodziną daje mnóstwo możliwości na naturalny kontakt z językiem angielskim. Jeśli dodatkowo doda się do tego zajęcia w szkole takiej jak Maltalingua to efekty nauki angielskiego będą zadowalające. Będąc na Malcie nie jest trudno realizować jedną z zasad immersji, jaką jest otaczanie się językiem. Powszechność języka angielskiego na wysepkach Malty jest widoczna dla każdego, kto odwiedza ten kraj. Swoje umiejętności językowe można sprawdzać w codziennych sytuacjach, na przykład robiąc zakupy w sklepie. Różnica, co do nauki języka angielskiego w Wielkiej Brytanii i na Malcie polega w głównej mierze na warunkach klimatycznych. Na pewno o wiele przyjemniej jest uczyć się języka angielskiego w miejscach kojarzonych z relaksem i odpoczynkiem. Nie bez znaczenia jest także nasłonecznienie, które wpływa pozytywnie na nastawienie do życia, a tym samym na radosne nastawienie do nauki języka angielskiego. Wspomniana szkoła językowa Maltalingua realizuje program Active Language Learning.

Jest to program nauki angielskiego skierowany do młodzieży, zachęcający do aktywnej nauki języka angielskiego na świeżym powietrzu. Program ten zachęca młodzież do nauki języka poprzez odnajdywanie się w codziennych sytuacjach.  Wyjazd na Maltę takich sytuacji da całe mnóstwo. Zajęcia dla dzieci młodzieży pozwalają odkryć im interesujące miejsca, uczyć się języka angielskiego, a także obracać się w międzynarodowym środowisku, i co dla młodych ludzi jest dość istotne, nawiązywać nowe przyjaźnie. W tym czasie, gdy dzieci i młodzież efektywnie uczą się języka, dorośli członkowie rodziny nie marnują czasu i uczestniczą w specjalnych zajęciach językowych dla dorosłych. St. Julians miejscowość gdzie mieści się wspomniana szkoła jest idealna bazą wypadową do zwiedzania wyspy.  Wspólnie spędzony urlop z rodziną na słonecznych plażach Malty to wspaniale wykorzystany czas połączony ze skuteczną nauka języka angielskiego dla całej rodziny.  

Oceń