Together Magazyn » Dom » Trampolina dla dzieci, sprawdzamy za i przeciw.
trampolina-ogrodowa-z-siatka

Trampolina dla dzieci, sprawdzamy za i przeciw.

Trampoliny to sprawdzony sposób na zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej. Zabawa na trampolinie to niezwykła frajda dla dzieci w każdym wieku, nawet tych, które nie lubią sportu, do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Trampoliny są uwielbiane przez dzieci. Skakanie na trampolinie to fantastyczna zabawa, podczas której dzieci rozładowują nadwyżki energii, a także osiągają sporo korzyści zdrowotnych w trakcie zabawy na świeżym powietrzu. Trampoliny są popularne nie tylko w ogrodach prywatnych i na działkach, ale coraz częściej znajdują zastosowanie na placach zabaw w dużych i małych miejscowościach. Niektórzy rodzice uważają, że trampolina nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ale w zasadzie to każda aktywność fizyczna wykonywana w sposób nieprawidłowy i bez zabezpieczeń może skończyć się na przykład upadkiem lub złamaniem. Trampolina może być doposażona w akcesoria, które wykluczają zagrożenia (wystarczy wybór odpowiedniej siatki i zapewnienie drabinki) oraz dostosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ważne, żeby wybrać sprzęt dobrej jakości i wykonany z dobrych materiałów. 

Trampolina wychodzi na zdrowie!

Każdy wie, że ruch oznacza zdrowie. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że współczesne dzieci zagrożone są na przykład otyłością, co wynika z tego, że mają zbyt łatwy dostęp do słodyczy i fast foodów, a także z faktu, że dzieci spędzają dużo czasu na grach komputerowych i oglądaniu bajek. Trampolina w niesamowity sposób potrafi zachęcić dzieci do ruchu, gwarantuje wyjątkową zabawę, co oznacza, że zdecydowanie łatwiej „wyciąga” dzieci z domów niż inne zabawy ruchowe. To również ciekawy sposób na organizowanie spotkań dzieci z ich rówieśnikami. Zabawa na trampolinie wspomaga odpowiedni rozwój mięśni, zapobiega wadom postawy, sprzyja koordynacji ruchowej (w zakresie umiejętności utrzymania równowagi), daje wiele radości i poczucia szczęścia. Skakanie na trampolinie nie obciąża stawów. Przy prawidłowym użytkowaniu trampoliny mikro wstrząsy nie powinny wywoływać żadnych negatywnych skutków dla zdrowia dzieci. Przy czym należy pamiętać o tym, że ten rodzaj aktywności traktowany jest jako sport urazowy. Oznacza to, że nie wolno zostawiać dzieci na trampolinie bez opieki osoby dorosłej.

trampolina-ogrodowa-z-siatka-jump-hero

Trampolina ogrodowa Jump Hero z siatką ochronną i drabinką, fot. Ogrodosfera.pl

Trampolina to wspaniała zabawa dla całej rodziny

Wspólne spędzanie czasu jest po prostu bezcenne – wszyscy zachowują w sercach najprzyjemniejsze chwile. Trampolina po prostu kusi do rodzinnego spotykania się na świeżym powietrzu, przez co skutecznie konkuruje z komputerem, tabletem, telefonem czy telewizorem. Jedną z zasad jest, że na trampolinie nie mogą skakać osoby o zbyt dużej różnicy wagowej (czyli osoby dorosłe nie powinny skakać razem z dziećmi). Osoby dorosłe mogą traktować trampolinę jako odskocznię od pracy za biurkiem i sposób na walkę z nadwagą. Trampolina może być traktowana również jako użytkowy element dekoracyjny ogrodu lub działki. Posiadanie trampoliny to dowód na to, że rodzice w sposób szczególny troszczą się o rozwój fizyczny swoich dzieci. 

trampolina-z-siatka-bezpieczenstwa-jump-hero

Pięknie umiejscowiona trampolina ogrodowa, fot. Ogrodosfera.pl

Czego nie powinno się robić na trampolinie?

Przede wszystkim podstawową zasadą jest to, że nie powinno kupować się najtańszej trampoliny – tutaj jakość konstrukcji ma silny związek z ceną. Wykluczenie byle jakiego zakupu i skoncentrowanie się na dobrym wyborze już na wstępie eliminuje niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem trampoliny i akcesoriów do niej przypisanych. Ważne jest też, żeby prawidłowo zmontować konstrukcję, tu pomocne mogą być filmy video z instrukcją montażu dostępne na przykład na stronie ogrodosfera.pl.

Na trampolinie nie powinno się spożywać posiłków ani podawać dzieciom napojów (trzeba przypilnować, by dzieci nie wnosiły na trampolinę jedzenia i picia). Dzieci nie powinny mieć na sobie elementów typu biżuteria (ani żadnych innych wystających detali), gdyż mogą nimi zahaczyć o siatkę. Trzeba też stosować się do zaleceń producenta i wiedzieć ile dzieci może jednocześnie przebywać na trampolinie. 

Oceń